Указания за работа
- Предпазвайте фрезера от удари и резки натоварвания.
- Фрезоването трябва да се извършва винаги в посока, обратна на въртенето на фрезера (5) (противоположен ход). При фрезоване в същата посока (еднопосочен ход) електроинструментът може да бъде откъснат от ръцете Ви.
Настройте желаната дълбочина на фрезоване вж. Настройка на дълбочината на фрезоване.
Поставете електроинструмента с монтиран фрезер върху обработвания детайл и го включете.
Натиснете лоста за отключване (23) надолу и прекарайте оберфрезата до упор в посока основната плоча (13). Отпуснете отново освобождаващия лост (23), за да фиксирате тази дълбочина на спускане.
Изпълнете фрезоването с постоянно подаване.
След приключване на процеса на фрезоване върнете оберфрезата в най-горна позиция.
Изключете електроинструмента.
При фрезоване по ръб или по профил без приспособление за успоредно водене фрезерът трябва да има водещ щифт или търкалящ лагер.
Подведете включения електроинструмент странично към обработвания детайл, докато водещият щифт или лагерът на фрезера допре до обработвания ръб.
Водете електроинструмента успоредно на ръба на детайла. При това внимавайте да не променяте наклона му. Твърде силното притискане може да повреди ръба на детайла.
Вкарайте опората за успоредно водене (33) с направляващите щанги (34) в основната плоча (13) и я затегнете с винтовете (7) на желаното разстояние.
С крилчатите винтове (36) и (35) можете да настройвате опората за успоредно водене допълнително по дължина.
С въртящата се ръкохватка (37) можете след развиване на двата крилчати винта (35) да регулирате дължината фино. При това на един оборот съответства промяна на дължината от 2,0 mm, на едно деление на скалата на ръкохватката (37) съответства на промяна от 0,1 mm.
С опорната шина (38) можете да променяте ефективната опорна повърхност на опората за успоредно водене.
Водете включения електроинструмент с равномерно подаване и странично притискане на приспособлението за успоредно водене към ръба на обработвания детайл.
При фрезоване с опората за успоредно водене (33) прахоулавянето/улавянето на стружки трябва да се извършва с помощта на специалния адаптер за прахоулавяне (39). Адаптерът за прахоулавяне може да остане монтиран.
С помощта на копиращата втулка (43) можете да пренасяте контурите на макети, респ. шаблони върху обработвания детайл.
Изберете подходяща копираща втулка за дебелината на шаблона. Поради дължината на подаване на копиращата втулка шаблонът трябва да има минимална дебелина от 8 mm.
За използване на копиращата втулка (43) преди това трябва да се постави SDS адаптера на копиращата втулка (40) в антифрикционната плоча (11).
Поставете адаптера на копиращата втулка (40) отгоре върху антифрикционната плоча (11) и го завийте с 2-та закрепващи болта (41). Внимавайте лостът за отключване за адаптера на копиращата втулка (42) да се движи свободно.
Натиснете лоста за отключване (42) по посока на стрелката и поставете копиращата втулка (43) отдолу в SDS адаптера на копиращата втулка (40). При това кодиращите палци трябва да попаднат в предвидените за целта отвори в копиращата втулка (43) с отчетливо прещракване.
Проверете разстоянието от средата на фрезера до ръба на копиращата втулка вж. Центриране на основната плоча (вж. фиг. N).
- Изберете фрезер с по-малък диаметър от вътрешния диаметър на копиращата втулка.
Процес на фрезоване
Допрете включения електроинструмент с копиращата втулка (43) до шаблона.
Натиснете назад освобождаващия лост (23) и бавно спуснете оберфрезата надолу, докато достигнете настроената дълбочина на фрезоване. Отпуснете отново освобождаващия лост (23), за да фиксирате тази дълбочина на спускане.
Водете електроинструмента с подаващата се копираща втулка (43) по профила на шаблона със странично притискане.
За да бъде разстоянието от оста на фрезера до ръба на копиращата втулка еднакво във всички посоки, копиращата втулка (43) и антифрикционната плоча (11) трябва при необходимост да бъдат центрирани една спрямо друга.
Натиснете лоста за отключване (23) надолу и прекарайте оберфрезата до упор в посока основната плоча (13). Отпуснете отново освобождаващия лост (23), за да фиксирате тази дълбочина на спускане.
Развийте винтовете с цилиндрични глави (44) на ок. 2 оборота, така че антифрикционната плоча (11) да може да се движи свободно.
Поставете центриращия дорник (45) както е показано на изображението в поставката за инструмент. Затегнете на ръка холендровата гайка, така че центриращият дорник да може да се движи свободно.
Подравнете центриращия дорник (45) и копиращата втулка (43) чрез леко изместване на антифрикционната плоча (11).
Затегнете закрепващите болтове (44) отново.
Отстранете центриращия дорник (45) от поставката за инструмент.
Натиснете лоста за отключване (23) и прекарайте оберфрезата в най-горна позиция.