Настройка на дълбочината на фрезоване
- Допуска се регулирането на дълбочината на врязване да се извършва само когато електроинструментът е изключен.
За грубо регулиране на дълбочината на фрезоване (вж. фиг. D и E) процедирайте както следва:
- Поставете електроинструмента с монтирания фрезер върху обработвания детайл.
- Настройте хода за фино регулиране с ръкохватката (25) централно. За целта завъртете ръкохватката (25), докато маркировките (19) застанат една срещу друга, както е показано на фигурата. След това завъртете скалата (24) до 0.
- Поставете степенната опора (9) на най-ниската степен; степенната опора попада в позиция с отчетливо прещракване.
- Развийте винта (15) върху дълбочинния ограничител (14), така че дълбочинният ограничител (14) да може да се движи свободно.
- Натиснете назад лоста за отключване (23) и бавно спуснете оберфрезата надолу, докато фрезерът (5) не допре повърхността на детайла. Отново отпуснете лоста за отключване (23), за да фиксирате тази позиция.
- Притиснете дълбочинния ограничител (14) надолу, докато допре до степенния ограничител (9).
GOF 1250 LCE: Включете цифровия дълбокомер при пусковия прекъсвач (18). Натиснете бутона (16) за настройка на нулевата точка на дълбочинния ограничител (14).
GOF 1250 CE: Поставете плъзгача с маркировката (27) на позиция 0 върху скалата за дълбочина на фрезоване (26). - Настройте дълбочинния ограничител (14) на желаната дълбочина на фрезоване и затегнете винта (15) на дълбочинния ограничител (14).
GOF 1250 CE: Внимавайте да не измествате повече плъзгача с маркировката (27). - Натиснете лоста за отключване (23) и прекарайте оберфрезата в най-горна позиция.
При по-големи дълбочини трябва да извършите фрезоването на няколко прохода с по-малки стъпки. С помощта на степенния ограничител (9) можете да разделите процеса на фрезоване на няколко стъпки. За целта установете желаната дълбочина на фрезоване с най-ниската степен на степенния ограничител и след това изберете за първия проход съответно най-високата степен. Разстоянието на степените може да бъде променяно с помощта на регулиращите винтове (10).
След пробно фрезоване можете да настроите дълбочината на фрезоване точно на желания размер чрез завъртане на ръкохватката (25); завъртане по посока на часовниковата стрелка води до увеличаване на дълбочината на фрезоване, съответно обратно на часовниковата стрелка – до намаляване на дълбочината на фрезоване. При регулиране можете да използвате скалата (24). Един оборот съответства на ход 2,0 mm, една от четирите къси линии в горния край на втулката (24) съответства на изменение от 0,1 mm. Максималното изменение на дълбочината на фрезоване е ±8 mm.
Пример: Дълбочина на фрезоване трябва да е 10,0 mm, при пробното фрезоване се получи дълбочина 9,6 mm.
- Завъртете скалата (24) на 0.
- Завъртете ръкохватката (25) с 0,4 mm/4 деления (разликата от номиналната и действителната дълбочина) по посока на часовниковата стрелка.
- Проверете новата дълбочина с повторно пробно фрезоване.
GOF 1250 CE: След настройване на дълбочината на фрезоване не изменяйте позицията на плъзгача (27) на дълбочинния ограничител (14), за да можете винаги да отчитате моментната дълбочина на фрезоване по скалата (26).
GOF 1250 LCE: Моментната стойност на дълбочината на фрезоване се показва на дисплея (21).