Wskazówki dotyczące pracy

  • Frezować należy w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów frezu (5) (frezowanie przeciwbieżne). Podczas frezowania zgodnego z kierunkiem obrotów frezu (frezowanie współbieżne) może dojść do wyrwania elektronarzędzia z ręki.

Ustawić żądaną głębokość frezowania zob. Ustawianie głębokości frezowania.

Ustawić elektronarzędzie z zamontowanym frezem na obrabianym elemencie i uruchomić elektronarzędzie.

Nacisnąć dźwignię odblokowującą (23) do tyłu i przesunąć frezarkę górnowrzecionową do oporu w kierunku podstawy (13). Ponownie zwolnić dźwignię odblokowującą (23), aby zablokować głębokość zagłębienia.

Frezować, wymuszając równomierny posuw.

Po zakończeniu frezowania frezarkę górnowrzecionową należy ponownie ustawić w najwyższej pozycji.

Wyłączyć elektronarzędzie.

W celu obróbki większych elementów, np. podczas frezowania wpustów, można użyć deski lub listwy zamocowanej do obrabianego elementu, jako prowadnicy pomocniczej, i prowadzić frezarkę górnowrzecionową wzdłuż prowadnicy pomocniczej. Frezarkę górnowrzecionową należy prowadzić wzdłuż prowadnicy pomocniczej przy płaskim boku płyty ślizgowej.

Przy frezowaniu krawędzi lub przy frezowaniu kształtowym bez zastosowania prowadnicy równoległej, należy stosować frezy z trzpieniem prowadzącym lub łożyskiem kulkowym.

Uruchomione uprzednio elektronarzędzie dosunąć z boku do obrabianego przedmiotu i zagłębiać frez w materiale, aż do momentu oparcia się czopu prowadzącego lub łożyska kulkowego frezu o krawędź obrabianego przedmiotu.

Elektronarzędzie należy prowadzić wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu, zwracając przy tym uwagę na jego prostopadłe położenie. Zbyt duża siła nacisku może spowodować uszkodzenie krawędzi przedmiotu.

Prowadnicę równoległą (33) wraz z drążkami prowadzącymi (34) wsunąć do podstawy (13) i zamocować ją za pomocą śrub (7) odpowiednio do wymiaru.

Istnieje dodatkowa możliwość ustawienia długości prowadnicy równoległej za pomocą śrub motylkowych (36)(35).

Za pomocą pokrętła (37), po poluzowaniu obu śrub motylkowych (35) można dokładniej wyregulować długość. Jeden obrót odpowiada zakresowi regulacji wynoszącemu 2,0 mm, a jedna kreska na pokrętle (37) odpowiada zmianie zakresu regulacji o 0,1 mm.

Za pomocą szyny oporowej (38) można zmienić faktyczną powierzchnię przyłożenia prowadnicy równoległej.

Włączone elektronarzędzie prowadzić z lekkim bocznym dociskiem na prowadnicę równoległą wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu, zachowując przy tym równomierny posuw.

Podczas frezowania z prowadnicą równoległą (33) odsysanie pyłu/wiórów powinno odbywać się przy użyciu specjalnego adaptera do odsysania pyłu (39). Adapter do odsysania pyłu  może pozostać zamontowany.

Do frezowania okręgów można użyć przystawki do cięcia po kole.

Szyna prowadząca i adapter do szyny prowadzącej umożliwiają dokładne frezowanie po linii prostej.

Za pomocą bolca kopiującego (43) można przenosić kontury z wzorców lub szablonów na obrabiany element.

Wybrać odpowiedni bolec kopiujący, kierując się grubością szablonu lub wzorca. Ze względu na wysokość bolca kopiującego (bolec wystaje), grubość szablonu powinna wynosić min. 8 mm.

Przed rozpoczęciem pracy z bolcem kopiującym (43) konieczne jest zamontowanie adaptera SDS do bolców kopiujących (40) w płycie ślizgowej (11).

Umieścić adapter bolca kopiującego (40) od góry na płycie ślizgowej (11) i przykręcić go za pomocą 2 śrub mocujących (41). Należy zwrócić przy tym uwagę, aby dźwignia odblokowująca adaptera bolca kopiującego (42) mogła się swobodnie poruszać.

Przesunąć dźwignię odblokowującą (42) w kierunku zgodnym ze strzałką i włożyć bolec kopiujący (43) od dołu w adapter SDS do bolców kopiujących (40). Występy ustalające muszą w wyczuwalny sposób zaskoczyć w otworach bolca kopiującego (43).

Sprawdzić odległość pomiędzy środkiem frezu a krawędzią bolca kopiującego zob. Centrowanie podstawy (zob. rys. N).

  • Średnica frezu musi być mniejsza niż średnica wewnętrzna bolca kopiującego.

Frezowanie

Włączone elektronarzędzie wraz z bolcem kopiującym (43) należy prowadzić wzdłuż szablonu.

Nacisnąć dźwignię odblokowującą (23) do tyłu i przesunąć frezarkę górnowrzecionową powoli w dół aż do osiągnięcia ustawionej głębokości frezowania. Ponownie zwolnić dźwignię odblokowującą (23), aby zablokować głębokość zagłębienia.

Frezarkę z wystającym bolcem kopiującym (43) należy prowadzić wzdłuż szablonu z lekkim dociskiem bocznym.

Aby odległość pomiędzy środkiem frezu a krawędzią bolca kopiującego była wszędzie taka sama, można w razie potrzeby wycentrować względem siebie bolec kopiujący (43) i płytę ślizgową (11).

Nacisnąć dźwignię odblokowującą (23) do tyłu i przesunąć frezarkę górnowrzecionową do oporu w kierunku podstawy (13). Ponownie zwolnić dźwignię odblokowującą (23), aby zablokować głębokość zagłębienia.

Poluzować śruby mocujące (44), wykonując ok. 2 obroty, tak aby płyta ślizgowa (11) mogła się swobodnie poruszać.

Włożyć trzpień centrujący (45) do uchwytu narzędziowego, tak jak to pokazano na rysunku. Ręcznie dokręcić nakrętkę złączkową, tak aby trzpień centrujący można było swobodnie poruszać.

Wyrównać ustawienie trzpienia centrującego (45) i bolca kopiującego (43) względem siebie, lekko przesuwając płytę ślizgową (11).

Ponownie mocno dokręcić śruby mocujące (44).

Wyjąć trzpień centrujący (45) z uchwytu narzędziowego.

Nacisnąć dźwignię odblokowującą (23) i ustawić frezarkę górnowrzecionową w najwyższej pozycji.

Przesunąć pokrywkę wnęki na baterie (22) do góry i wyjąć baterię. Włożyć nową baterię (typ CR2032). Biegun dodatni baterii musi znajdować się z przodu i być skierowany w stronę pokrywki wnęki na baterie (22). Włożyć uszczelkę (46) i zamknąć pokrywkę wnęki na baterie (22).