Funkcja automatycznej niwelacji
Po włączeniu urządzenie pomiarowe sprawdza swoją pozycję poziomą lub pionową i samoczynnie kompensuje nierówności w zakresie automatycznej niwelacji wynoszącym ok. ±8,5% (±5°).
Podczas niwelacji na wyświetlaczu miga symbol niwelacji. Równocześnie miga na zielono wskaźnik stanu (12) na urządzeniu pomiarowym oraz wskaźnik stanu odpowiedniej osi ((34) lub (33)) na pilocie.
Do czasu zakończenia niwelacji ruch obrotowy jest wstrzymany, a wiązki lasera migają. Po zakończeniu niwelacji wyświetli się ekran startowy. Wiązki lasera zaczną się świecić światłem ciągłym, a ruch obrotowy zostanie wznowiony. Wskaźnik stanu (12) na urządzeniu pomiarowym oraz wskaźnik stanu niwelowanej osi ((34) lub (33)) na pilocie świecą się światłem ciągłym na zielono.
Jeżeli urządzenie pomiarowe jest ustawione nierówno, a odchylenie wynosi więcej niż 8,5% lub też jest umieszczone w innej pozycji niż pozioma lub pionowa, przeprowadzenie niwelacji nie jest możliwe. Na wyświetlaczu pojawia się komunikat błędu, a wskaźnik stanu (12) miga na czerwono.
Należy ustawić urządzenie pomiarowe na nowo i poczekać na zakończenie niwelacji.
Po przekroczeniu maksymalnego czasu niwelacji, niwelacja zostanie przerwana i wyświetli się komunikat błędu.
Należy na nowo ustawić urządzenie pomiarowe i krótko nacisnąć włącznik/wyłącznik (11), aby ponownie rozpocząć niwelację.
Po przeprowadzeniu niwelacji urządzenie pomiarowe stale kontroluje swoją pozycję poziomą lub pionową. W przypadku zmiany pozycji automatycznie wykonuje dodatkową niwelację.
Minimalne zmiany pozycji są kompensowane bez przerywania pracy. Dzięki temu wstrząsy podłoża lub wpływ czynników atmosferycznych są kompensowane automatycznie.
W przypadku znacznej zmiany pozycji, w celu zapobiegania błędom pomiarowym podczas niwelacji, wstrzymany zostaje ruch obrotowy wiązki lasera, a wiązki lasera zaczynają migać. Na wyświetlaczu pojawia się symbol niwelacji. W razie potrzeby zostanie włączona funkcja ostrzegania o wstrząsach.
Urządzenie pomiarowe samoczynnie wykrywa pozycję poziomą lub pionową. Aby zmienić pozycję z poziomej na pionową lub odwrotnie, należy wyłączyć urządzenie pomiarowe i ustawić je na nowo oraz ponownie włączyć.
Jeżeli pozycja zostanie zmieniona bez wyłączenia/włączenia urządzenia, pojawi się komunikat błędu, a wskaźnik stanu (12) zacznie migać na czerwono w szybkim tempie. Nacisnąć krótko włącznik/wyłącznik (11), aby rozpocząć niwelację na nowo.
Urządzenie pomiarowe jest wyposażone w funkcję ostrzegania o wstrząsach. W przypadku zmian pozycji, wstrząsów urządzenia pomiarowego lub drgań podłoża zapobiega ona automatycznej niwelacji urządzenia w zmienionej pozycji, a tym samym błędom pomiarowym wynikającym z przemieszczenia urządzenia pomiarowego.
GRL 650 CHVG: Funkcja ostrzegania o wstrząsach posiada 2 poziomy czułości. Po włączeniu urządzenia pomiarowego ustawiony jest wysoki poziom czułości.
Włączanie funkcji ostrzegania o wstrząsach:
Funkcja ostrzegania o wstrząsach jest standardowo włączona. Aktywuje się ok. 30 s po włączeniu urządzenia pomiarowego.
Podczas aktywacji miga wskazanie funkcji ostrzegania o wstrząsach (c) na wyświetlaczu. Po zakończeniu aktywacji wskazanie świeci się światłem ciągłym.
Zadziałanie funkcji ostrzegania o wstrząsach:
Zmiana pozycji urządzenia pomiarowego lub silny wstrząs powodują zadziałanie funkcji ostrzegania o wstrząsach: ruch obrotowy lasera zostaje wstrzymany i wyświetla się komunikat błędu. Wskaźnik stanu (12) miga w szybkim tempie na czerwono i rozlega się sygnał ostrzegawczy (szybko następujące po sobie dźwięki).
Należy potwierdzić komunikat ostrzeżenia , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk ustawienia nachylenia (31) na pilocie. W przypadku pracy z funkcją automatycznej niwelacji (także w trybie pracy przy nachyleniu) niwelacja rozpocznie się automatycznie.
W następnej kolejności należy skontrolować pozycję wiązki lasera względem punktu referencyjnego i w razie potrzeby skorygować wysokość lub ustawienie urządzenia pomiarowego.
Zmiana ustawień / wyłączanie funkcji ostrzegania o wstrząsach:
Na ekranie startowym widoczne jest aktualne ustawienie na wskazaniu funkcji ostrzegania o wstrząsach (c):
Po włączeniu urządzenia pomiarowego ustawiony jest wysoki poziom czułości.
GRL 650 CHVG: Po włączeniu urządzenia pomiarowego ustawiony jest niższy poziom czułości.
Funkcja ostrzegania o wstrząsach jest wyłączona.
Aby zmienić ustawienie funkcji ostrzegania o wstrząsach, należy krótko nacisnąć włącznik/wyłącznik (11). W kolejnym menu należy nacisnąć włącznik/wyłącznik (11) tyle razy, aż zostanie wybrane żądane ustawienie. Należy potwierdzić wybór przy użyciu , naciskając przycisk ustawienia nachylenia (14).
Po włączeniu funkcji ostrzegania o wstrząsach zostanie ona aktywowana po ok. 30 s.
Przy pozycji poziomej urządzenia pomiarowego możliwe jest nachylenie osi X i osi Y niezależnie od siebie w zakresie wynoszącym ±8,5%.
W celu nachylenia osi X należy jeden raz nacisnąć przycisk ustawienia nachylenia (14) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk ustawienia nachylenia (31) na pilocie. Pojawi się menu ustawienia nachylenia osi X.
Za pomocą przycisków ▲ (4) lub ▼ (3) na urządzeniu pomiarowym lub przycisków nachylenia w górę (30) lub w dół (35) na pilocie ustawić żądane nachylenie. Równoczesne naciśnięcie obu przycisków nachylenia na urządzeniu pomiarowym lub na pilocie zresetuje ustawienie nachylenia do wartości 0,00%.
W celu nachylenia osi Y należy ponownie nacisnąć przycisk ustawienia nachylenia (14) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk ustawienia nachylenia (31) na pilocie. Pojawi się menu ustawienia nachylenia osi Y.
Ustawić żądane nachylenie zgodnie z opisem dla osi X.
Kilka sekund od ostatniego naciśnięcia przycisku żądane nachylenie zostanie wprowadzone na urządzeniu pomiarowym. Do zakończenia procesu ustawiania nachylenia wiązka lasera miga, podobnie jak symbol ustawienia nachylenia na wyświetlaczu.
Po zakończeniu ustawiania nachylenia na ekranie startowym wyświetlają się ustawione wartości nachylenia obu osi. Wskaźnik stanu (12) na urządzeniu pomiarowym świeci się światłem ciągłym na czerwono. Na pilocie świeci się wskaźnik stanu nachylonej osi ((34) i/lub (33)) światłem ciągłym na czerwono.
Urządzenie pomiarowe zapisuje 4 ostatnio używane wartości nachylenia dla obu osi. Oprócz możliwości ustawienia nowego kąta nachylenia, można wykorzystać zapisane kombinacje nachyleń.
Włączyć tryb pracy przy nachyleniu dla osi X zob. Tryb pracy przy nachyleniu w pozycji poziomej.
Aby otworzyć pamięć kątów nachylenia, należy nacisnąć przycisk trybu liniowego (5) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk trybu liniowego (28) na pilocie.
Aby wybrać jedną z 4 zapisanych kombinacji, należy naciskać przycisk trybu liniowego (5) na urządzeniu pomiarowym lub przycisk trybu liniowego (28) na pilocie tyle razy, aż na wyświetlaczu pojawi się żądana kombinacja.
Aby potwierdzić wybór, należy nacisnąć przycisk ustawienia nachylenia (14) na urządzeniu pomiarowym () lub przycisk ustawienia nachylenia (31) na pilocie. Kilka sekund od ostatniego naciśnięcia przycisku żądana kombinacja nachyleń zostanie wprowadzone na urządzeniu pomiarowym zob. Tryb pracy przy nachyleniu w pozycji poziomej.
Aby ustawić wartości inne niż te, które są zapisane w pamięci, należy nacisnąć przycisk ▲ (4) na urządzeniu pomiarowym () lub przycisk nachylenia w górę (30) na pilocie. Wskazanie powróci z powrotem do trybu nachylenia w menu Ustawienia zob. Tryb pracy przy nachyleniu w pozycji poziomej.
Zmiany temperatury urządzenia pomiarowego mogą mieć wpływ na ustawione nachylenie osi.
Aby uniknąć niedokładności w pomiarze, nachylenie osi jest korygowane przy przekroczeniu ustawionej różnicy temperatur: urządzenie pomiarowe niweluje się w sposób automatyczny, a następnie powraca do trybu nachylenia z ostatnio ustawionymi wartościami.
Korekta nachylenia ma miejsce przy różnicy temperatur ≥5°C.
GRL 650 CHVG: Za pomocą Bosch Levelling Remote App można obniżyć różnicę temperatur do 2°C lub wyłączyć funkcję SlopeProtect. Po wyłączeniu urządzenia pomiarowego ustawienie nie jest zapisywane.