Način funkcionisanja (videti sliku A)
Mernim alatom se proverava podloga senzorskog područja (11) u pravcu merenja A do maksimalne dubine unosa.
Prilikom svakog merenja se automatski traže metalni objekti (npr. bakarne cevi ili armirani čelik) i kablovi koji provode napon (50–60 Hz).
Merni alat postavite na površinu koju treba da pregledate. Svetlosni prsten (2) svetli da bi prikazao spremnost za merenje.
Držite merni alat ravnomerno čvrsto za ručku (8). Nemojte menjati položaj držanja tokom rada i naročito nemojte zahvatati u područje senzora (11).
Uz lagani pritisak merni alat pravolinijski pomerajte u smeru B preko podloge, a da ga ne podižete ili da menjate potisni pritisak. Kretanje mernog alata treba da bude pretežno poprečno u odnosu na objekat. Ako ne znate usmerenost objekta u zidu, izvršite unakrsno merenje (videti sliku B).
Prikazi lokalizovanja:
- Ako se u području senzora ne nađe objekat, svetlosni prsten (2) svetli zeleno i nema zvučnog signala.
- Kada se merni alat približi objektu, svetlosni prsten (2) svetli crveno. Kako se približavate, takt zvučnog signala postaje brži.
- Iznad sredine objekta, svetle prikazi Sredina objekta (1) i čuje se neprekidan zvuk. Svetlosni prsten (2) i dalje svetli crveno.
- Kada merni alat udaljite od objekta, gasi se prikaz Sredina objekta (1) i takt zvučnog signala postaje sporiji.
Prilikom prvog prelaska se sredina i granice objekta prikazuju grubo.
Da biste precizno lokalizovali objekat, pomerajte merni alat bez podizanja unazad prema objektu, sve dok se ponovo ne prikaže sredina objekta (prikazi sredine objekta (1) svetle).
Za precizne granice objekta pomerajte merni alat dalje od sredine objekta ravno, sve dok svetlosni prsten (2) više ne svetli crveno.
Ako pronađete vod koji provodi napon, prikaz vodova koji provode napon (4) svetli.
Ako pronađete metalni objekat (npr. armirani čelik, bakarna cev), svetli prikaz Metalni objekat (5).
Otvor za oznaku (3) se nalazi iznad srednje tačke merenja. Zatim možete po potrebi da označite sredinu ili granice objekta.
Napomena: Nakon oznake objekta kroz otvor za oznaku (3) (npr. olovkom) morate pokrenuti novo merenje, jer olovka može da utiče na merenje.
- Vod mora da bude pod naponom. Zbog toga priključite potrošače električne energije (npr. sijalice, uređaje) na traženi strujni vod. Uključite električne potrošače, da biste utvrdili da li je taj strujni vod pod naponom.
- Signal strujnog voda od 50 do 60 Hz mora da dospe do mernog alata. Ukoliko se vod nalazi u vlažnim zidovima (npr. vlažnost vazduha > 50%), iza metalnih folija (npr. od toplotne izolacije) ili u metalnoj praznoj zaštitnoj cevi, signal ne dospeva do mernog alata i vod ne može da bude pronađen.
- Merni alat mora da bude dobro uzemljen. Držite ga (bez rukavica) čvrsto za ručku (8). Vodite računa o tome da vi imate dobar kontakt sa tlom. Izolujuće cipele, merdevine i podesti mogu da ograniče kontakt. I samo tlo mora takođe da bude uzemljeno, inače se vod ne može locirati.
- Signal strujnog voda 50 do 60 Hz mora biti jači preko voda, nego u direktnom okruženju. Ukoliko je zid veoma vlažan ili loše uzemljen, signal na celom zidu je ravnomerno jak. Merni alat tada prikazuje preko velike zone da je pronađen signal, ali ne može tačno da locira vod.
U tom slučaju može da pomogne ako slobodnu ruku stavite na odstojanju od 20–30 cm do mernog alata na zid, da biste izveli signal od zida. Položaj slobodne ruke ne bi smeo da se menja tokom postupka merenja.
- Višefazni strujni vodovi (poznati i kao trofazna struja ili jaka struja) ne mogu da se lokalizuju kao vodovi koji provode napon, jer se signali različitih faza međusobno potiskuju. Višefazne strujne vodove možete međutim da lokalizujete kao metalne objekte.
- provodljive površine zidova kao što su određene pločice mogu dovesti do toga da se ne prikazuju strujni vodovi ili da svetlosni prsten (2) na velikoj površini svetli crveno.
- Strujni vodovi koji su postavljeni plitko (do dubine od najviše 2–3 cm) mogu biti prikazani dodatno kao metalni objekat. To se ne odnosi na višežične kablove.
- Pre bušenja, sečenja testerom ili frezovanja u zidu, tavanicama ili podovima isključite potrošače struje i odvojite provodljive vodove sa strujne mreže. Nakon svih radova proverite da predmeti koji se nalaze na podlozi nisu pod naponom.
- Širi objekti se mogu prepoznati po crvenom svetljenju svetlosnog prstena (2) na širem području. Širi objekti se pod određenim uslovima ne prikazuju u celoj dužini.
- Pre bušenja, testerisanja ili glodanja u zidu, informišite se o opasnostima i u drugim izvorima informacija. Pošto uticaji okoline ili osobine zida mogu da utiču na rezultate merenja, postoji opasnost, iako se ne čuje signalni ton i svetlosni prsten (2) svetli zeleno.