Talitlusviis (vt jn A)
Mõõteriistaga uuritakse anduripiirkonna (11) aluspinda mõõtesuunas A kuni maksimaalse tuvastamissügavuseni.
Igal mõõtmisel otsitakse automaatselt metallobjekte (nt vasktoru või armatuurraud) ning pingestatud juhtmeid (50–60 Hz).
Asetage mõõteseade uuritavale pinnale. Helendav rõngas (2) põleb mõõtmisvalmiduse näitamiseks.
Hoidke mõõteriista ühtlaselt haardepinnast (8). Ärge muutke haaret mõõtmise ajal ja eriti ärge haarake anduripiirkonnast (11).
Liigutage mõõteriista alati sirgjooneliselt suunas B kerge survega aluspinnale, ilma seda kergitamata või survet muutmata. Mõõteriista liigutamine peab toimuma põhiliselt risti otsitava objektiga. Kui te objekti suunda seinas ei tea, tehke ristmõõtmine (vaata joonist B).
Positsioneerimisnäidud:
- Kui anduripiirkonna all ei ole ühtegi objekti, põleb helendav rõngas (2) roheliselt.
- Kui mõõteriist läheneb objektile, põleb helendav rõngas (2) punaselt. Lähenemise edenemisel kiireneb signaalheli takt.
- Objekti keskme kohal põlevad objekti keskme näidud (1) ja kõlab pidev heli. Helendav rõngas (2) põleb edasi punaselt.
- Kui mõõteriist eemaldub objektist, kustuvad objekti keskme näidud (1) ja signaalheli takt aeglustub.
Esimesel üleliikumisel näidatakse objekti keskkohta ja piire jämedalt.
Objekti keskkoha täpseks lokaliseerimiseks liigutage mõõteriista ilma tõstmata tagasi objekti suunas, kuni objekti keskkohta näidatakse uuesti (näidud objekti keskkoht (1) põlevad).
Objekti täpsemateks piirideks liigutage mõõteriista objekti keskkohast sirgjooneliselt edasi, kuni helendav rõngas (2) ei põle enam punaselt.
Pingestatud juhtme leidmisel põleb pingestatud juhtmete näit (4).
Metallobjekti (nt vasktoru või armatuurraud) leidmisel süttib metallobjekti näit (5).
Märgistamisava (3) on mõõtekeskme kohal. Siin saate vajadusel märgistada objekti keskkoha või piirid.
Suunis: Objekti märgistamise järel läbi märgistamisava (3) (nt tihvtiga) peate käivitama uue mõõtmise, sest tihvt võib mõõtmist mõjutada.
- Juhe peab olema pinge all. Ühendage seetõttu voolutarbijad (nt valgustid, seadmed) otsitava voolujuhtme külge. Lülitage voolutarbijad sisse, selleks et tagada, et voolujuhe oleks pinge all.
- Elektrijuhtme 50–60 Hz signaal peab ulatuma mõõteseadmeni. Kui juhe asub niiskes seinas (nt niiskus > 50 %), metallkilede (nt soojusisolatsioon) taga või metalltorus, ei jõua signaal mõõteseadmeni ja juhet ei ole võimalik leida.
- Mõõteriist peab olema hästi maandatud. Hoidke seda selleks (ilma kinnasteta) tugevalt haardepinnast (8). Jälgige seda, et teil endal oleks hea kontakt põrandaga. Isoleerivad jalatsid, redelid või platvormid võivad kontakti takistada. Põrand peab olema samuti maandatud, muidu ei suudeta juhtme asukohta kindlaks teha.
- Voolujuhtme 50–60 Hz signaal peab olema juhtme kohal tugevam kui vahetus ümbruskonnas. Kui sein on väga niiske või halvasti maandatud, on signaal kogu seina ulatuses ühetugevune. Mõõteriist näitab siis suure piirkonna ulatuses, et signaal on leitud, ei suuda aga juhet täpselt positsioneerida.
Sel juhul võib olla abiks see, kui te hoiate signaali seinast ärajuhtimiseks oma vaba kätt seinal 20–30 cm kaugusel mõõteriistast. Vaba käe asukohta ei tohi aga mõõtmistoimingu kestel muuta.
- Mitmefaasilisi voolujuhtmeid (tuntud ka pöördvoolu või tugevvooluna) ei saa aga pingestatud juhtmetena positsioneerida, sest signaal tühistab erinevad faasid vastastikku. Mitmefaasilisi voolujuhtmeid saate aga väiksemal sügavusel positsioneerida metallobjektidena.
- Voolujuhtivad seinapinnad, nagu nt teatavat tüüpi keraamilised plaadid, võivad seda põhjustada, et voolujuhtmeid ei näidata või et valgustus (2) põleb suures piirkonnas punaselt.
- Tasapinnas (maksimaalselt 2−3 cm sügavuses) paiknevaid voolujuhtmeid saab lisaks näidata metallobjektina. See käib ka painduvate kaablite kohta.
- Enne seintes, lagedes või põrandates puurimist, saagimist või freesimist lülitage voolutarbijad välja ning pinge all olevad juhtmed vooluvabaks. Pärast tööde lõpetamist kontrollige, et pinnale paigaldatud esemed ei oleks pinge all.
- Laiemad objektid on helendava rõnga (2) punase põlemisega laiemas piirkonnas tuvastatavad. Mõnel juhul ei näidata sealjuures laiemaid objekte kogu ulatuses.
- Enne seina puurimist, saagimist või freesimist tuleks töö ohutuses veenduda ka teiste infoallikate abil. Kuna mõõtetulemusi võivad mõjutada ümbritsev keskkond või seina omadused, siis võib oht püsida, kuigi signaalheli ei kõla ja helendav rõngas (2) põleb roheliselt.