Перевірка точності вимірювального інструмента

Найбільший вплив справляє температура зовнішнього середовища. Особливо температурні перепади, що спостерігаються в міру віддалення від ґрунту, можуть спричиняти відхилення лазерного променя.

Щоб звести до мінімуму теплові впливи від тепла, що піднімається від підлоги, рекомендується встановити вимірювальний інструмент на штатив. Крім того, за можливістю вимірювальний інструмент треба встановлювати в центрі робочої ділянки.

Поряд із зовнішніми умовами також і специфічні для інструменту умови (напр., струси або сильні удари) можуть призводити до відхилень. З цієї причини кожного разу перед початком роботи перевіряйте точність нівелювання.

Перевіряйте спочатку точність висоти і точність нівелювання горизонтальної лазерної лінії, а потім точність нівелювання вертикальної лазерної лінії.

Якщо під час однієї з перевірок вимірювальний інструмент перевищить максимально допустиме відхилення, його треба віднести на ремонт до майстерні Bosch.

Для перевірки Вам на твердому ґрунті потрібна вільна вимірювальна ділянка довжиною 5 м між двома стінами A і B.

  • Встановіть вимірювальний інструмент коло стіни A на штатив або встановіть його на тверду, рівну поверхню. Обертайте вимірювальний інструмент на магнітному поворотному кріпленні (3) так, щоб вихідний отвір лазерного променя (1) був вільним. Увімкніть вимірювальний інструмент.
  • Спрямуйте лазер на ближчу стіну А та дайте йому нівелюватися. Позначте середину точки, в якій лазерні лінії перехрещуються на стіні (точка I).
  • Поверніть вимірювальний прилад на 180°, дайте йому нівелюватися і позначте точку, в якій лазерні лінії перехрещуються на протилежній стіні В (точка Ⅱ).
  • Розташуйте вимірювальний прилад, не повертаючи його, коло стіни B, увімкніть його та дайте йому нівелюватися.
  • Вирівняйте вимірювальний інструмент по висоті таким чином (за допомогою штатива або підмостивши що-небудь під нього), щоб точка, в якій перехрещуються лазерні лінії, точно потрапляла на позначену раніше точку II на стіні В.
  • Поверніть вимірювальний прилад на 180°, не змінюючи його висоти. Спрямуйте його на стіну A таким чином, щоб вертикальна лазерна лінія проходила через раніше позначену точку I. Дайте вимірювальному приладу нівелюватися і позначте точку на стіні А, в якій перехрещуються лазерні лінії (точка Ⅲ).
  • Різниця d між двома позначеними на стіні А точками I і III – це фактичне відхилення вимірювального інструмента по висоті.

На ділянці 2 × 5 м = 10 м допускається розбіжність максимум:
GLL 12‑22: 10 м × ±0,8 мм/м = ±8 мм. Таким чином, різниця d між точками Ⅰ і Ⅲ повинна бути не більше 8 мм.
GLL 12‑22 G: 10 м × ±0,6 мм/м = ±6 мм. Таким чином, різниця d між точками Ⅰ і Ⅲ повинна бути не більше 6 мм.

Для перевірки потрібна вільна ділянка прибл. 5 × 5 м.

  • Встановіть вимірювальний інструмент посередині між стінами А і В на штатив або на рівну тверду поверхню. Обертайте вимірювальний інструмент на магнітному поворотному кріпленні (3) так, щоб вихідний отвір лазерного променя (1) був вільним. Увімкніть вимірювальний інструмент і зачекайте, поки не закінчиться самонівелювання.
  • Позначте на обох стінах на відстані 2,5 м від вимірювального інструмента середину лазерної лінії (точка Ⅰ на стіні A і точка Ⅱ на стіні B).
  • Встановіть обернений на 180° вимірювальний інструмент на відстані 5 м и і дайте йому самонівелюватися.
  • Вирівняйте вимірювальний прилад по висоті таким чином (за допомогою штатива або підмостивши що-небудь під нього), щоб середина лазерної лінії точно потрапляла на позначену раніше точку Ⅱ на стіні B.
  • Позначте на стіні A середину лазерної лінії як точку Ⅲ (вертикально над точкою Ⅰ або під нею).
  • Різниця d між двома позначеними на стіні А точками Ⅰ і Ⅲ – це фактичне відхилення вимірювального інструмента від горизонталі.

На ділянці 2 × 5 м = 10 м допускається розбіжність максимум:
GLL 12‑22: 10 м × ±0,8 мм/м = ±8 мм. Таким чином, різниця d між точками Ⅰ і Ⅲ повинна бути не більше 8 мм.
GLL 12‑22 G: 10 м × ±0,6 мм/м = ±6 мм. Таким чином, різниця d між точками Ⅰ і Ⅲ повинна бути не більше 6 мм.

Для перевірки Вам потрібний дверний проріз, в якому з обох боків від дверей є мін. 2,5 м (на твердому ґрунті).

  • Встановіть вимірювальний інструмент на відстані 2,5 м від дверного проходу на рівну тверду поверхню (не на штатив). Обертайте вимірювальний інструмент на магнітному поворотному кріпленні (3) так, щоб вихідний отвір лазерного променя (1) був вільним. Увімкніть вимірювальний інструмент і зачекайте, поки не закінчиться самонівелювання.
  • Позначте середину вертикальної лазерної лінії на підлозі у дверному прорізі (точка I), на відстані 5 м з іншого боку дверного прорізу (точка II), а також з верхнього краю дверного прорізу (точка III).
  • Помістіть вимірювальний інструмент з іншого боку відкривання дверей безпосередньо за точкою Ⅱ. Дайте вимірювальному інструменту нівелюватися і спрямуйте вертикальну лазерну лінію таким чином, щоб її середина проходила точно через точку Ⅰ і Ⅱ.
  • Позначте середину лазерної лінії на верхньому краї дверного прорізу в якості точки Ⅳ.
  • Різниця d між двома позначеними точками III і IV – це фактичне відхилення вимірювального інструмента від вертикалі.
  • Поміряйте висоту дверного прорізу.

Максимально допустиме відхилення розраховується таким чином:
GLL 12‑22:
подвійна висота дверного проходу × 0,8 мм/м
Приклад. При висоті дверного прорізу в 2 м максимальне відхилення повинно складати
2 × 2 м × ±0,8 мм/м = ±3,2 мм. Точки III і IV повинні, таким чином, знаходитись при обох вимірюваннях на максимальній відстані в 3,2 мм одна від одної.
GLL 12‑22 G:
подвійна висота дверного проходу × 0,6 мм/м
Приклад. При висоті дверного прорізу в 2 м максимальне відхилення повинно складати
2 × 2 м × ±0,6 мм/м = ±2,4 мм. Точки III і IV повинні, таким чином, знаходитись при обох вимірюваннях на максимальній відстані в 2,4 мм одна від одної.