Pracovné pokyny
- Pri hrubovaní s brúsnymi prostriedkami so spojivom používajte vždy ochranný kryt na brúsenie (9).
- Nikdy nepoužívajte na obrusovanie nahrubo rezacie kotúče.
- Pri brúsení nahrubo môže ochranný kryt na brúsenie (9) s namontovaným krytom na rezanie (10) naraziť na obrobok a môže to spôsobiť stratu kontroly.
Uhlom priloženia 30° až 40° získate pri obrusovaní nahrubo ten najlepší výsledok pri práci. Elektrickým náradím pohybujte sem a tam, s aplikovaním mierneho tlaku. Obrobok sa tak príliš nezohreje, nesfarbí sa a nevzniknú ryhy.
- Pri používaní kotúčov so spojivom, ktoré sú povolené na rezanie aj brúsenie, je nutné používať ochranný kryt na brúsenie (9) s namontovaným krytom na rezanie (10).
- Pri brúsení s vejárovým brúsnym kotúčom vždy používajte ochranný kryt na brúsenie (9).
S vejárovitým brúsnym kotúčom (príslušenstvo) môžete opracovávať aj zvlnené povrchy a profily. Vejárovité brúsne kotúče majú podstatne dlhšiu životnosť, nižšiu úroveň hluku a nižšie teploty pri brúsení ako bežné brúsne kotúče.
- Pri kefovaní s kotúčovými kefami vždy používajte ochranný kryt na brúsenie (9). Kefovanie s miskovitými kefami/kužeľovými kefami možno robiť bez ochranného krytu.
- Pri práci s miskovitou alebo kužeľovou kefou vždy používajte ochranu rúk (16).
- Drôty kotúčových kief sa môžu zachytiť o ochranný kryt a zlomiť, ak sa prekročia maximálne povolené rozmery kotúčových kief.
Poradie montáže je viditeľné na grafickej strane.
Miskovitá kefa/kužeľová kefa/kotúčová kefa sa musí dať naskrutkovať na brúsne vreteno natoľko, aby pevne doliehala na prírubu brúsneho vretena, na konci závitu brúsneho vretena. Miskovitú kefu/kužeľovú kefu/kotúčovú kefu utiahnite vidlicovým kľúčom.
Pri upevňovaní kotúčovej kefy s priemerom 22,22 mm zasuňte upínaciu prírubu s O-krúžkom (11) na brúsne vreteno (15), naskrutkujte okrúhlu maticu (20) a utiahnite ju pomocou kolíkového kľúča.
- Pri rezaní kovov s rezacími kotúčmi so spojivom alebo s diamantovými rezacími kotúčmi vždy používajte ochranný kryt na brúsenie (9) s namontovaným krytom na rezanie (10).
- Pri používaní ochranného krytu na brúsenie (9) pri rezaní s rezacími kotúčmi so spojivom hrozí zvýšené riziko zásahu iskrami a časticami a tiež úlomkami kotúča pri zlomení kotúča.
Pri rozbrusovaní pracujte s miernym posúvaním, ktoré je prispôsobené obrábanému materiálu. Nevytvárajte žiadny tlak na rezací kotúč, nevzpriečte ho a nevykonávajte ani oscilačný pohyb.
Dobiehajúce rezacie kotúče nebrzdite bočným protitlakom.
Elektrické náradie musí byť vždy vedené protibežne. Inak hrozí nebezpečenstvo, že bude nekontrolovane vytlačené z rezu. Pri rezaní profilov a štvorhranných rúr je najlepšie priloženie na najmenšom priereze.
- Pri rezaní s rezacími kotúčmi so spojivom alebo s diamantovými rezacími kotúčmi na kameň/betón vždy používajte ochranný kryt na brúsenie (9) s namontovaným krytom na rezanie (10).
- Pri rezaní do kameňa sa postarajte o dostatočné odsávanie prachu.
- Používajte masku na ochranu proti prachu.
- Elektrické náradie sa smie používať iba na rezanie/brúsenie nasucho.
- Pri použití ochranného krytu na brúsenie (9) alebo ochranného krytu na brúsenie (9) s namontovaným krytom na rezanie (10) pri rezaní alebo brúsení betónu alebo muriva hrozí zvýšené znečistenie prachom a tiež zvýšené riziko straty kontroly nad elektrickým náradím, čo môže viesť k spätnému rázu. .
Na rezanie kameňa odporúčame používať diamantový rezací kotúč.
Pri rezaní mimoriadne tvrdých materiálov, napríklad betónu s veľkým obsahom kameňov, sa môže diamantový rezací kotúč prehriať a tým poškodiť. Iskrenie, ktoré vzniká na obvode diamantového rezacieho kotúča, na to výrazne upozorňuje.
V takomto prípade rezanie prerušte a nechajte diamantový rezací kotúč krátky čas bežať pri voľnobežnom chode na najvyšších otáčkach, aby sa ochladil.
Badateľne pomalšie napredovanie v práci a iskrenie na obvode kotúča sú príznakom zatupeného diamantového rezacieho kotúča. Ten sa dá opäť nabrúsiť krátkymi rezmi do abrazívneho materiálu, napríklad do vápencového pieskovca.