Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z piłami uniwersalnymi
- Nie wolno stawać na elektronarzędziu. W przypadku przewrócenia się elektronarzędzia lub niezamierzonego kontaktu z tarczą pilarską może dojść do poważnych obrażeń.
- Uchwyty muszą być zawsze suche, czyste oraz niezanieczyszczone olejem ani smarem. Zanieczyszczone olejem lub smarem uchwyty są śliskie i powodują utratę kontroli nad narzędziem.
- Przed użyciem elektronarzędzia usunąć z płaszczyzny roboczej wszystkie narzędzia nastawcze, wióry itp., z wyjątkiem obrabianego przedmiotu.Małe kawałki drewna lub inne przedmioty, które zetkną się z obracającą się tarczą pilarską, mogą zostać wyrzucone z dużą prędkością w kierunku osoby obsługującej.
- Z podłogi należy regularnie usuwać wióry drewniane i resztki obrabianego materiału. Istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się lub potknięcia.
- Elektronarzędzie należy stosować wyłącznie do materiałów, które zostały podane w rozdziale dot. użytkowania zgodnego z przeznaczeniem. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia elektronarzędzia.
- W przypadku zakleszczenia się tarczy pilarskiej w materiale należy wyłączyć elektronarzędzie i mocno przytrzymać obrabiany przedmiot aż do całkowitego zatrzymania się tarczy. Aby uniknąć zjawiska odrzutu, obrabiany przedmiot można poruszyć dopiero po całkowitym zatrzymaniu się biegu tarczy. Przed ponownym uruchomieniem elektronarzędzia należy usunąć przyczynę zakleszczenia się tarczy.
- Nie należy używać stępionych, wyszczerbionych, odkształconych ani uszkodzonych tarcz. Tarcze ze stępionymi lub niewłaściwie ustawionymi zębami, z powodu zbyt wąskiego rzazu, są przyczyną zwiększonego tarcia i mogą doprowadzić do zablokowania się tarczy w materiale oraz odrzutu.
- Należy zawsze stosować tarcze pilarskie o właściwych wymiarach i z odpowiednim otworem montażowym (np. gwiaździstym lub okrągłym. Tarcze pilarskie niedopasowane do otworu montażowego powodują bicie, co może prowadzić do utraty panowania nad elektronarzędziem.
- Nie używać tarcz pilarskich z wysokostopowej stali szybkotnącej (stal HSS). Tego rodzaju tarcze są podatne na złamanie.
- Nie dotykać tarczy pilarskiej po zakończeniu pracy, zanim tarcza się nie ochłodzi. Tarcza pilarska nagrzewa się podczas pracy do bardzo wysokich temperatur.
- Należy regularnie kontrolować przewód, a w razie uszkodzenia należy zlecić jego naprawę w autoryzowanym serwisie elektronarzędzi firmy Bosch. Uszkodzone przedłużacze należy wymienić na nowe. W ten sposób zagwarantowane zostanie zachowanie bezpieczeństwa urządzenia.
- Nieużywane elektronarzędzie należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Miejsce przechowywania musi być suche i zamykane na klucz. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że elektronarzędzie nie zostanie uszkodzone lub że nie dostanie się w ręce niedoświadczonych osób.
- Nie należy pozostawiać bez nadzoru narzędzia, zanim się ono całkowicie nie zatrzyma. Poruszające się siłą inercji narzędzia robocze mogą spowodować obrażenia.
- Nie wolno używać elektronarzędzia z uszkodzonym przewodem. Nie należy dotykać uszkodzonego przewodu, a jeżeli przewód został uszkodzony podczas pracy należy natychmiast wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Uszkodzone przewody zwiększają ryzyko porażenia prądem.
- W zakres dostawy elektronarzędzia wchodzi tabliczka ostrzegawcza lasera (zob. tabela „Symbole i ich znaczenie”).
- Należy dbać o czytelność tabliczek ostrzegawczych, znajdujących się na elektronarzędziu.
Nie wolno kierować wiązki laserowej w stronę osób i zwierząt, nie wolno również samemu wpatrywać się w wiązkę ani w jej odbicie. Można w ten sposób spowodować czyjeś oślepienie, wypadki lub uszkodzenie wzroku. |
- W przypadku gdy wiązka lasera zostanie skierowane na oko, należy zamknąć oczy i odsunąć głowę tak, aby znalazła się poza zasięgiem padania wiązki.
- Nie wolno dokonywać żadnych zmian ani modyfikacji urządzenia laserowego.
- Nie wolno udostępniać elektronarzędzia do użytkowania dzieciom pozostawionym bez nadzoru. Mogą one nieumyślnie oślepić inne osoby lub same siebie.
- Jeżeli tabliczka ostrzegawcza lasera nie została napisana w języku polskim, zaleca się, aby jeszcze przed pierwszym uruchomieniem urządzenia nakleić na nią wchodzącą w zakres dostawy etykietę w języku polskim.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy przy użyciu elektronarzędzia w funkcji ukośnicy
- Należy upewnić się, czy osłona funkcjonuje prawidłowo i czy może się swobodnie poruszać. W żadnym wypadku nie wolno blokować osłony w położeniu otwartym.
- Nie wolno w żadnym wypadku usuwać resztek pozostałych z obróbki, opiłków itp. z obszaru pracy elektronarzędzia, podczas gdy jest ono włączone. Przed wyłączeniem elektronarzędzia należy zawsze najpierw ustawić głowicę elektronarzędzia w pozycji spoczynkowej.
- Przed przyłożeniem tarczy do obrabianego elementu, należy uruchomić elektronarzędzie. W przeciwnym wypadku tarcza może zaklinować się w obrabianym elemencie i spowodować odrzut.
- Element obrabiany należy zawsze unieruchomić. Nie obrabiać przedmiotów, które są za małe, aby można było je unieruchomić. Odstęp ręki od obracającej się tarczy tnącej jest w takim przypadku zbyt mały.
- Nie używać nigdy elektronarzędzia bez podkładki. Uszkodzoną podkładkę należy wymienić. Podczas pracy z uszkodzoną wkładką stołu istnieje niebezpieczeństwo zranienia się o tarczę.
- Należy zabezpieczyć obrabiany przedmiot. Zamocowanie obrabianego przedmiotu w urządzeniu mocującym lub imadle jest bezpieczniejsze niż trzymanie go w ręku.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy przy użyciu elektronarzędzia w funkcji stołowej piły tarczowej
- Należy upewnić się, czy osłona funkcjonuje prawidłowo i czy może się swobodnie poruszać. Przed cięciem osłona musi przylegać do stołu, a podczas cięcia do obrabianego elementu; nie wolno blokować osłony w położeniu otwartym.
- Nie wolno wkładać rąk za tarczę pilarską, np. po to, aby przytrzymać przedmiot obrabiany, usunąć wióry czy z jakiegokolwiek innego powodu. Odległość pomiędzy ręką osoby obsługującej a obracającą się tarczą pilarską będzie w tym przypadku za mała.
- Element przeznaczony do obróbki należy przykładać wyłącznie do obracającej się tarczy pilarskiej. W przeciwnym wypadku tarcza pilarska może zaklinować się w obrabianym przedmiocie i spowodować odrzut.
- Należy piłować tylko jeden przedmiot obrabiany na raz. Obrabiane przedmioty, ułożone jeden na drugim lub obok siebie, mogą spowodować zablokowanie się tarczy pilarskiej lub mogą przesunąć się podczas piłowania.
- Należy zawsze używać prowadnicy równoległej lub kątowej. Dzięki temu można zwiększyć jakość cięcia i zmniejszyć ryzyko zaklinowania się tarczy pilarskiej.