Montaż i naciąg łańcucha tnącego
- Elektronarzędzie wolno podłączyć do sieci dopiero po wykonaniu wszystkich prac montażowych.
- Do montażu łańcucha tnącego należy stosować rękawice ochronne.
Montaż prowadnicy i łańcucha (zob. rys. A–C)
- Zachowując ostrożność, rozpakować wszystkie części.
- Elektronarzędzie należy odkładać na równej powierzchni.
- Włożyć łańcuch (8) w obiegowy rowek prowadnicy (9). Zwrócić przy tym uwagę na prawidłowy kierunek pracy łańcucha; w tym celu należy porównać łańcuch z symbolem kierunku pracy łańcucha (16).
- Upewnić się, że napinacz (13) znajduje się w położeniu –.
- Założyć ogniwa łańcucha na zębatkę (17) i nasadzić prowadnicę (9) na bolec mocujący (18).
Wskazówka: Podczas pierwszego montażu śruba (21) musi wejść w otwór montażowy na prowadnicy (9) – ten, który jest najbardziej oddalony od zębatki (17) (zob. rys. A). - Należy sprawdzić, czy części zostały prawidłowo założone i przytrzymać prowadnicę z łańcuchem w tej pozycji. Następnie obrócić napinacz (13) w kierunku +, aż łańcuch będzie częściowo napięty i pozostanie zamontowany na prowadnicy.
- Ponownie założyć osłonę (12).
- Docisnąć nieco osłonę (12) za pomocą blokady (11).
- Łańcuch nie jest jeszcze całkowicie napięty. Napinanie łańcucha odbywa się zgodnie z opisem w rozdziale „Napinanie łańcucha”.
Napinanie łańcucha (zob. rys. D)
Przed rozpoczęciem pracy, po wykonaniu kilku pierwszych cięć oraz systematycznie co 10 minut w trakcie pracy należy kontrolować napięcie łańcucha. Szczególnie w przypadku nowych łańcuchów należy liczyć się początkowo z nadmiernym rozciąganiem.
Żywotność łańcucha zależy w dużym stopniu od jego prawidłowego napięcia.
Nie napinać łańcucha, gdy jest mocno nagrzany, ponieważ łańcuch skurczy się po schłodzeniu i będzie zbyt mocno przylegał do prowadnicy.
- Elektronarzędzie należy odkładać na równej powierzchni.
- Obrócić blokadę (11) w kierunku , aby odblokować prowadnicę.
- Sprawdzić, czy ogniwa łańcucha są prawidłowo ułożone w rowku prowadzącym prowadnicy (9) i na zębatce (17) .
- Obrócić napinacz (13) w kierunku + aż do osiągnięcia prawidłowego napięcia łańcucha. Mechanizm zapadkowy zapobiega osłabieniu napięcia łańcucha. Jeżeli napinacz (13) trudno się obraca, należy obrócić blokadę (11) jeszcze bardziej w kierunku . Blokada (11) może się obracać podczas ustawiania napinacza (13). Możliwe, że potrzebna będzie praca na dwie ręce, aby utrzymać blokadę (11) w jednej pozycji podczas ustawiania napinacza (13).
- Łańcuch (8) jest prawidłowo napięty, jeśli można go unieść pośrodku na wysokość ok. 3–4 mm. Należy do tego użyć jednej ręki i pociągnąć łańcuch do góry, unosząc lekko całe elektronarzędzie.
- Jeżeli łańcuch (8) jest napięty zbyt mocno, należy obrócić napinacz (13) w kierunku –.
- Przy napiętym łańcuchu (8) zablokować prowadnicę (9) poprzez obrócenie blokady (11) w kierunku . Nie należy przy tym używać żadnych narzędzi.