Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z frezarkami do łączników płaskich
- Dopuszczalna prędkość obrotowa noży musi odpowiadać co najmniej prędkości zaznaczonej na narzędziu. Noże, obracające się z szybszą niż dopuszczalna prędkością, mogą pęknąć i spowodować obrażenia.
- Zawsze należy używać osłony. Osłona chroni osobę obsługującą przed odłamkami pękniętego noża oraz przypadkowym kontaktem z nożem.
- Należy zawsze stosować frezy tarczowe o właściwych rozmiarach i odpowiednim otworze mocowania. Frezy tarczowe, które nie odpowiadają danemu typowi frezarki, nie zapewniają dokładnego ruchu obrotowego i prowadzą do utraty kontroli nad elektronarzędziem.
- Przed przyłożeniem elektronarzędzia do przedmiotu obrabianego, należy je uruchomić. W przeciwnym wypadku narzędzie robocze może zablokować się w obrabianym materiale i spowodować odrzut.
- Trzymać dłonie z dala od obszaru pracy frezarki i zachować bezpieczną ich odległość od obracającego się frezu. Drugą ręką należy trzymać rękojeść dodatkową. Prowadząc frezarkę oburącz można uniknąć skaleczenia rąk przez frez.
- Nigdy nie frezować materiałów, w których znajdują się przedmioty metalowe, gwoździe lub śruby. Może to doprowadzić do uszkodzenia narzędzia roboczego i podwyższenia wibracji.
- Należy używać odpowiednich detektorów w celu zlokalizowania instalacji lub zwrócić się o pomoc do lokalnego dostawcy usługi. Kontakt z przewodami znajdującymi się pod napięciem może doprowadzić do powstania pożaru lub porażenia elektrycznego. Uszkodzenie przewodu gazowego może doprowadzić do wybuchu. Przebicie przewodu wodociągowego powoduje szkody rzeczowe.
- Nie wolno używać tępych ani uszkodzonych frezów. Tępe lub uszkodzone frezy powodują podwyższone tarcie, mogą się zablokować, a także są przyczyną niewyważenia.
- Elektronarzędzie należy trzymać podczas pracy mocno w obydwu rękach oraz stanąć w bezpiecznej pozycji. Prowadzenie elektronarzędzia oburącz zwiększa bezpieczeństwo pracy.
- Należy zabezpieczyć obrabiany przedmiot. Zamocowanie obrabianego przedmiotu w urządzeniu mocującym lub imadle jest bezpieczniejsze niż trzymanie go w ręku.
- Przed odłożeniem elektronarzędzia należy poczekać, aż znajdzie się ono w bezruchu. Narzędzie robocze może się zablokować i doprowadzić do utraty kontroli nad elektronarzędziem.
- Należy zawsze stosować dołączoną do elektronarzędzia rękojeść dodatkową. Utrata kontroli może spowodować obrażenia operatora.
- Należy używać wyłącznie elektronarzędzi, które zostały wyszczególnione w niniejszej instrukcji obsługi. Nie wolno stosować tarcz tnących ani tarcz pilarskich.
- Przed uruchomieniem elektronarzędzia należy skontrolować prawidłowe, mocne osadzenie frezu tarczowego.
- Przycisk blokady wrzeciona można naciskać tylko przy wyłączonym elektronarzędziu. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia elektronarzędzia.
- Elektronarzędzie może być używane wyłącznie z zamontowanym zabezpieczeniem antypoślizgowym. Pozwala to zagwarantować precyzyjną pracę elektronarzędzia.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie modyfikować ani nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |