Wskazówki dotyczące pracy
- Do zaznaczania należy używać zawsze tylko środka punktu laserowego lub linii laserowej. Wielkość punktu laserowego oraz szerokość linii laserowej zmienia się w zależności od odległości.
Laserowa tablica celownicza (51) poprawia widoczność wiązki laserowej przy niekorzystnych warunkach lub większych odległościach.
Odblaskowa powierzchnia laserowej tablicy celowniczej (51) poprawia widoczność linii laserowej, przez transparentną powierzchnię linia laserowa jest widoczna także od tyłu laserowej tablicy celowniczej.
Statyw oferuje stabilną pozycję pomiarową z możliwością regulacji wysokości. Do pracy w trybie poziomym należy zamocować urządzenie pomiarowe, używając przyłącza statywu 5/8" (18) na gwincie statywu (43). Dokręcić urządzenie pomiarowe za pomocą śruby ustalającej statywu.
Do pracy w trybie pionowym należy użyć przyłącza statywu 5/8" (20).
W przypadku statywu ze skalą na mechanizmie dźwigniowym można bezpośrednio ustawić przesunięcie wysokości.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego, należy z grubsza wyregulować statyw.
Okulary do pracy z laserem odfiltrowują światło otoczenia. Dzięki temu wiązka laserowa wydaje się jaśniejsza.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfikacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowaniem laserowym.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrudniają rozróżnianie kolorów.
Urządzenie pomiarowe można zamocować na ścianie za pomocą uchwytu ściennego z jednostką poziomującą (44). Stosowanie uchwytu ściennego jest zalecane np. podczas prac na wysokości przekraczającej wysokość statywów lub podczas prac na niestabilnym podłożu i bez użycia statywu.
Przykręcić uchwyt ścienny (44) za pomocą śrub włożonych w otwory mocujące (45) do ściany. Zamontować uchwyt ścienny w pozycji jak najbardziej pionowej i zwrócić uwagę na stabilność mocowania.
Przykręcić śrubę 5/8" (48) uchwytu ściennego, w zależności od zastosowania, do poziomego przyłącza statywu (18) lub pionowego przyłącza statywu (20) na urządzeniu pomiarowym.
Za pomocą jednostki poziomującej można przesunąć urządzenie pomiarowe na wysokość w zakresie ok. 13 cm. Nacisnąć przycisk (46) i zgrubnie przesunąć jednostkę poziomującą na wybraną wysokość. Za pomocą śruby do precyzyjnej regulacji (47) można dokładnie wyregulować pozycję wiązki lasera do żądanej wysokości referencyjnej.
Do sprawdzania równości lub nanoszenia spadków zalecane jest użycie łaty mierniczej (42) wraz z odbiornikiem laserowym.
W górnej części łaty mierniczej (42) znajduje się skala względna. Jej wysokość zerową można wybrać wstępnie u dołu. W ten sposób możliwy jest bezpośredni odczyt odchyleń od żądanej wysokości.