Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z lampami akumulatorowymi
Należy przeczytać wszystkie wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zalecenia. Nieprzestrzeganie wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i zaleceń może doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym, pożaru i/lub poważnych obrażeń ciała.
Należy starannie przechowywać wszystkie wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i zalecenia dla dalszego zastosowania.
- Z lampą akumulatorową należy obchodzić się ostrożnie. Lampa akumulatorowa rozgrzewa się do wysokich temperatur, co powoduje podwyższenie ryzyka pożaru lub wybuchu.
- Nie należy używać lampy akumulatorowej w otoczeniu zagrożonym wybuchem.
- Po automatycznym wyłączeniu się lampy akumulatorowej nie należy ponownie naciskać włącznika/wyłącznika. Może to doprowadzić do uszkodzenia akumulatora. Przed ponownym włączeniem lampy akumulatorowej należy upewnić się, że akumulator jest naładowany, a lampa chłodna.
- Należy stosować wyłącznie oryginalny osprzęt firmy Bosch.
- Nie można wymienić samego źródła światła. Gdy źródło światła jest uszkodzone, należy wymienić całą lampę akumulatorową.
- Przed przystąpieniem do wykonywania wszelkich czynności obsługowych przy lampie akumulatorowej (np. montażu, konserwacji itp.), jak również przed transportem lub przechowywaniem, z lampy należy wyjąć akumulator. Przy niezamierzonym uruchomieniu włącznika/wyłącznika istnieje niebezpieczeństwo obrażeń.
- Nie wolno kierować strumienia światła w stronę osób i zwierząt, jak również wpatrywać się w strumień światła – nawet zachowując znaczną odległość.
- Nie wolno używać lampy akumulatorowej w ruchu drogowym. Lampa akumulatorowa nie posiada atestu pozwalającego na użytkowanie jej w ruchu drogowym.
Należy zachować minimalną odległość lampy akumulatorowej od oświetlanych powierzchni i przedmiotów. Przy zbyt bliskiej odległości oświetlane obiekty mogą ulec przegrzaniu.
UWAGA! Nie należy spoglądać przez dłuższy czas w strumień światła. Promieniowanie optyczne może być szkodliwe dla wzroku. |
- Nie wolno przykrywać głowicy lampy w czasie jej użytkowania. Głowica lampy rozgrzewa się podczas pracy i skumulowane ciepło może spowodować poparzenia.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- W przypadku nieprawidłowej obsługi lub uszkodzenia akumulatora może dojść do wycieku palnego elektrolitu z akumulatora. Należy unikać kontaktu z nim, a w przypadku niezamierzonego zetknięcia się z elektrolitem, należy umyć dane miejsce wodą. Jeżeli ciecz dostała się do oczu, należy dodatkowo skonsultować się z lekarzem. Elektrolit może doprowadzić do podrażnienia skóry lub oparzeń.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Nieużywany akumulator należy trzymać z dala od spinaczy, monet, kluczy, gwoździ, śrub lub innych małych przedmiotów metalowych, które mogłyby spowodować zmostkowanie styków. Zwarcie pomiędzy stykami akumulatora może spowodować oparzenia lub pożar.
- Nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |
- Akumulatory należy ładować wyłącznie w ładowarkach zalecanych przez producenta. Ładowanie akumulatorów innych, niż te, które zostały dla danej ładowarki przewidziane, może spowodować zagrożenie pożarowe.
Nie należy umieszczać lampy akumulatorowej w pobliżu implantów oraz innych urządzeń medycznych, np. rozrusznika serca lub pompy insulinowej. Magnes lampy akumulatorowej wytwarza pole, które może zakłócić działanie implantów i urządzeń medycznych. |
- Lampę akumulatorową należy przechowywać z dala od magnetycznych nośników danych oraz urządzeń wrażliwych magnetycznie. Pod wpływem działania magnesu może dojść do nieodwracalnej utraty danych.
- Nie wolno mocować lampy akumulatorowej za pomocą magnesów w pozycji odwróconej („do góry nogami”). Spadając, urządzenie może spowodować obrażenia.
- Należy skontrolować, czy magnes trzyma lampę akumulatorową w sposób wystarczający i trwały. Spadając, urządzenie może spowodować obrażenia.
- Jeżeli lampa akumulatorowa jest zamocowana za pomocą magnesu lub haka do zawieszenia, nie wolno dodatkowo jej obciążać. Magnes i hak do zawieszenia są zaprojektowane w sposób umożliwiający utrzymanie wyłącznie lampy akumulatorowej wraz z włożonym akumulatorem. Przy dodatkowym obciążeniu lampa akumulatorowa mogłaby pęknąć lub spaść.
- Po zamocowaniu lampy akumulatorowej za pomocą magnesu lub haka do zawieszenia nie wolno poruszać lampy akumulatorowej ani obiektu, na którym jest zamocowania. Lampa akumulatorowa mogłaby spaść.
- Nie wolno mocować lampy akumulatorowej na przewodach elektrycznych ani innych niestabilnych obiektach. Istnieje niebezpieczeństwo pożaru oraz doznania obrażeń.