Wskazówki dotyczące pracy

Stopka parkująca (32) umożliwia bezpieczne odłożenie elektronarzędzia podczas pracy, bez ryzyka uszkodzenia obrabianego elementu lub noża. Podczas obróbki stopka parkująca (32) unosi się do góry i zwalnia tylną część podstawy struga (11).

Wskazówka: Nie wolno demontować stopki parkującej (32).

Ustawić żądaną głębokość strugania i oprzeć elektronarzędzie przednią częścią podstawy struga (11) o element przeznaczony do obróbki.

  • Przed przyłożeniem elektronarzędzia do przed‌miotu obrabianego, należy je uruchomić. W przeciwnym wypadku narzędzie robocze może zablokować się w obrabianym materiale i spowodować odrzut.

Włączyć elektronarzędzie i prowadzić po powierzchni obrabianego przedmiotu, zachowując przy tym równomierny posuw.

Aby uzyskać wysoką jakość obróbki, należy zachować jedynie lekki posuw, starając się przy tym wypośrodkować nacisk na podstawę struga.

Do obróbki twardych materiałów, np. twardego drewna, a także przy wykorzystaniu maksymalnej szerokości strugania, należy ustawić jedynie niewielką głębokość strugania i w razie potrzeby zmniej‌szyć posuw struga.

Zbyt duży posuw zmniejsza jakość obróbki powierzchni i może prowadzić do szybkiego zatkania się wyrzutnika wiórów.

Tylko ostre noże gwarantują dobrą jakość obróbki i zapobiegają uszkodzeniom elektronarzędzia.

Wbudowana stopka parkująca (32) umożliwia kontynuację procesu obróbki po przerwie w dowolnym miejscu obrabianego elementu:

  • Ustawić elektronarzędzie w miejscu, w którym ma być kontynuowana obróbka, odchylając uprzednio ku dołowi stopkę parkującą.
  • Włączyć elektronarzędzie.
  • Zwiększyć nacisk na przednią podstawę struga i powoli przesuwać elektronarzędzie do przodu (➊). Spowoduje to przesunięcie się stopki parkującej do góry (➋) w taki sposób, że tylna część podstawy struga ponownie oprze się na obrabianym elemencie.
  • Prowadzić elektronarzędzie przez obrabianą powierzchnię, wymuszając równomierny posuw (➌).

Znajdujące się w przedniej podstawie struga rowki typu V umożliwiają szybsze i łatwiejsze fazowanie krawędzi. W zależności od żądanej szerokości fazy należy zastosować odpowiedni rowek. W tym celu należy umieścić strug rowkiem typu V na krawędzi elementu przeznaczonego do obróbki i prowadzić go wzdłuż tej krawędzi.

Rowek

Rozmiar a (mm)

brak

0–2,5

mały

1,5–4,0

średni

2,0–4,5

duży

3,0–5,5

Zamontować prowadnicę równoległą (24) za pomocą śruby mocującej (27) do elektronarzędzia. W razie potrzeby zamontować ogranicznik głębokości wręgowania (31) za pomocą śruby mocującej (30) do elektronarzędzia.

Odkręcić nakrętkę ustalającą (26) i ustawić żądaną szerokość wręgowania na skali (25). Ponownie dokręcić nakrętkę ustalającą (26).

Ustawić żądaną głębokość wręgowania za pomocą ogranicznika głębokości wręgowania (31).

Wykonać proces obróbki kilkakrotnie aż do osiągnięcia żądanej głębokości wręgu. Strug należy prowadzić, wywierając nacisk z boku.