Bezpečnostní pokyny pro dělicí pily na kov
- Jmenovité otáčky příslušenství se musí minimálně rovnat maximálním otáčkám uvedeným na elektrickém nářadí. Příslušenství používané při vyšších otáčkách, než jsou jejich jmenovité otáčky, může prasknout a rozpadnout se.
- Vnější průměr a tloušťka příslušenství musí být v mezích dimenzování elektrického nářadí. Nesprávně dimenzované příslušenství nelze správně chránit nebo kontrolovat.
- Používejte osobní ochranné prostředky. Podle druhu použití používejte obličejový ochranný štít, bezpečnostní kuklu nebo brýle. V případě potřeby používejte protiprachovou masku, ochranu sluchu, rukavice a pracovní zástěru, které vás ochrání před menšími úlomky kotouče nebo obrobku. Ochrana zraku musí být schopna chránit před odletujícími úlomky vzniklými při různých operacích. Protiprachová maska nebo respirátor musí filtrovat částice vzniklé při prováděné operaci. Dlouhodobé působení vysoce intenzivního hluku může vést ke ztrátě sluchu.
- Dbejte na to, aby se ostatní osoby nacházely v bezpečné vzdálenosti od vaší pracovní oblasti. Každý, kdo vstoupí do pracovní oblasti, musí mít osobní ochranné pomůcky. Úlomky obrobku nebo prasklých nástrojů mohou odlétnout a způsobit poranění i mimo přímou pracovní oblast.
- Přívodní kabel udržujte v dostatečné vzdálenosti od otáčejících se nástrojů. Když ztratíte nad nářadím kontrolu, může dojít k přeříznutí nebo zachycení přívodního kabelu a vaše ruka nebo paže se může dostat do záběru otáčejícího se nástroje.
- Pravidelně čistěte vzduchovou ventilaci elektronářadí. Ventilátor motoru může vtahovat prach do krytu a nadměrným nahromaděním kovového prachu může vzniknout nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
- Nespouštějte elektrické nářadí v blízkosti hořlavých materiálů. Nepracujte s elektrickým nářadím umístěným na hořlavém povrchu, např. na dřevě. Jiskry mohou tyto materiály zapálit.
- Nepoužívejte příslušenství, které vyžaduje kapalná chladiva. Použití vody či jiných kapalných chladiv může vést k usmrcení nebo způsobit úraz elektrickým proudem.
- Používejte vždy nepoškozené upínací příruby se správnou velikostí a tvarem pro zvolený pilový kotouč. Vhodné příruby poskytují pilovému kotouči oporu a snižují tak riziko prasknutí pilového kotouče.
- Pilové kotouče a příruby musí přesně pasovat na vřeteno elektronářadí. Nástroje, které přesně nepasují na vřeteno elektronářadí, se otáčejí nestejnoměrně, velmi silně vibrují a mohou způsobit ztrátu kontroly.
- Nepoužívejte poškozené pilové kotouče. Před každým použitím pilové kotouče zkontrolujte, zda nejsou odštípnuté nebo prasklé. Pokud elektronářadí nebo pilový kotouč upadne, zkontrolujte, zda nedošlo k poškození, nebo použijte nepoškozený pilový kotouč. Po zkontrolování a nasazení pilového kotouče stůjte vy i osoby nacházející se v blízkosti mimo rovinu rotujícího pilového kotouče a nechte elektronářadí běžet minutu na maximální otáčky. Poškozené pilové kotouče během této testovací doby většinou prasknou.
Zpětný ráz a související pokyny
Zpětný ráz je náhlá reakce v důsledku zaseknutého nebo zablokovaného otáčejícího se pilového kotouče. Zaseknutí nebo zablokování vede k náhlému zastavení rotujícího nástroje. V důsledku toho se rozbrušovací agregát nekontrolovaně zrychleně pohybuje nahoru směrem k pracovníkovi.
Pokud se např. pilový kotouč zasekne nebo zablokuje v obrobku, může se hrana pilového kotouče, která se zanořuje do obrobku, zakousnout, a tím pilový kotouč vylomit nebo způsobit zpětný ráz. Při tom mohou pilové kotouče i prasknout.
Zpětný ráz je důsledek nesprávného nebo chybného použití elektronářadí. Lze mu zabránit vhodnými preventivními opatřeními, která jsou popsaná níže.
- Dbejte na pevné uchopení elektrického nářadí a tělo a paži udržujte v poloze, která vám umožňuje reagovat na síly zpětného rázu. Obsluha může zvládat reakce síly zpětného rázu, pokud dodržuje náležitá opatření.
- Vyhněte se oblasti před rotujícím pilovým kotoučem a za ním. Při zpětném rázu se rozbrušovací agregát pohybuje nahoru směrem k pracovníkovi.
- Nepoužívejte řetězové kotouče, kotouče na dřevo a segmentové diamantové kotouče s mezerami většími než 10 mm. Takové nástroje způsobují často zpětný ráz nebo ztrátu kontroly nad elektronářadím.
- Zabraňte zablokování pilového kotouče a příliš velkému přítlaku. Neprovádějte nadměrně hluboké řezy. Přetížením pilového kotouče se zvyšuje jeho namáhání a náchylnost ke vzpříčení nebo zablokování a tím možnost zpětného rázu nebo prasknutí pilového kotouče.
- Jestliže pilový kotouč uvízne, nebo když přerušíte práci, elektronářadí vypněte a držte klidně rozbrušovací agregát, dokud se pilový kotouč nezastaví. Nikdy se nepokoušejte ještě běžící pilový kotouč vytáhnout z řezu, jinak může dojít ke zpětnému rázu. Zjistěte a odstraňte příčinu uvíznutí.
- Elektronářadí nikdy nezapínejte, dokud je v obrobku. Nejprve nechte pilový kotouč, aby dosáhl plných otáček, teprve poté opatrně pokračujte v řezání. V opačném případě se může pilový kotouč zaseknout, vyskočit z obrobku nebo způsobit zpětný ráz.
- Velké obrobky podepřete, abyste snížili riziko zpětného rázu v důsledku zaseknutého pilového kotouče. Velké obrobky se mohou vlivem vlastní hmotnosti prohnout. Obrobek se musí podepřít na obou stranách pilového kotouče, a sice jak v blízkosti linie řezu, tak také na hraně.
- Využívejte svěrek k upevnění obrobku, kdykoli to bude možné. Budete-li přidržovat obrobek rukou, držte jej ve vzdálenosti nejméně 100 mm od obou stran pilového kotouče. Nepoužívejte pilu k řezání kusů, které jsou příliš malé na upevnění pomocí svěrky nebo na přidržení rukou. Pokud ruku položíte příliš blízko pilového kotouče, zvyšuje se riziko zranění při kontaktu s kotoučem.
- Obrobek musíte upevnit svěrkami nebo jej přidržet k dorazové liště i ke stolu. Obrobek při řezání nikdy nedržte jen v ruce. Nepřipevněné nebo pohyblivé obrobky mohou být odhozeny vysokou rychlostí a způsobit zranění.
- Pilu při řezání obrobkem tlačte. Nikdy pilu obrobkem netahejte. Řez provedete tak, že nejprve zvednete hlavici pily a přetáhnete ji bez řezání přes obrobek. Poté zapnete motor, stlačíte hlavici pily a obrobek tlačením rozříznete. Pokud byste prováděli řez tahem, kotouč by se mohl dostat navrch obrobku a být prudce odhozen směrem k obsluze stroje.
- Nikdy nepokládejte ruce přes linku zamýšleného řezu před kotoučem pily ani za ním. Přidržování obrobku opačnou rukou, tzn. přidržování levou rukou na pravé straně pilového kotouče a naopak, je velmi nebezpečné.
- Když se pilový kotouč točí, nesahejte za doraz. Vždy dodržujte bezpečnostní vzdálenost 100 mm mezi rukou a rotujícím pilovým kotoučem (platí na obou stranách pilového kotouče). Nemuseli byste rozpoznat blízkost rotujícího pilového kotouče od ruky a mohli byste se těžce zranit.
- Obrobek si před řezáním pečlivě prohlédněte. Pokud je pokřivený nebo prohnutý, připevněte jej vnější stranou oblouku k dorazové liště. Vždy zkontrolujte, zda podél zamýšleného řezu mezi obrobkem, dorazovou lištou a stolem není žádná mezera. Prohnuté nebo pokřivené obrobky se mohou protočit nebo posunout a při řezání mohou sevřít pilový kotouč. V obrobku by se neměly nacházet žádné hřebíky ani cizí předměty.
- Elektronářadí používejte teprve tehdy, když na stole nejsou žádné nástroje, na stole smí být pouze obrobek. Malé odřezky nebo jiné předměty, které se dostanou do kontaktu s rotujícím kotoučem, mohou být vysokou rychlostí odmrštěny.
- Vždy řežte pouze jeden obrobek. Navrstvené obrobky nelze řádně připevnit a mohou sevřít pilový kotouč nebo se při řezání pohnout.
- Zajistěte, aby bylo nářadí před použitím postavené na rovné, pevné pracovní ploše. Rovná a pevná pracovní plocha snižuje nebezpečí, že bude elektronářadí nestabilní.
- Práci si předem naplánujte. Pokaždé, když měníte nastavení sklonu a úhlu řezu, se ujistěte, že dorazová lišta dostatečně podpírá obrobek a nepřekáží kotouči ani ochrannému systému. S vypnutým nástrojem a bez obrobku proveďte naprázdno zkušební řez a ujistěte se, že dorazová lišta nepřekáží ani nehrozí její poškození.
- U obrobků, které jsou širší nebo delší než horní strana stolu, zajistěte přiměřené podepření, např. pomocí prodloužení stolu nebo kozlíků. Obrobky, které jsou delší nebo širší než stůl elektronářadí, se mohou převrhnout, pokud nejsou pevně podepřené. Pokud se odříznutý kus kovu nebo obrobek převrhne, může nazdvihnout spodní ochranný kryt nebo ho může rotující kotouč nekontrolovaně odmrštit.
- Nevyužívejte další osoby namísto nástavců ke stolu nebo jako další oporu. Nedostatečná opora obrobku může způsobit sevření kotouče nebo posunutí obrobku během řezání, a může tak vás nebo vašeho pomocníka stáhnout k otáčejícímu se kotouči.
- Odřezek se nesmí vzpříčit ani jinak přitisknout k otáčejícímu se kotouči. Je-li odřezek upevněný, například dorazy, může se vzpříčit proti kotouči a být prudce odhozen.
- Kulaté materiály jako tyče a roury vždy pečlivě upevněte. Tyče mají tendenci se při řezání otáčet, což způsobí, že se kotouč zakousne a vtáhne vám ruku i s obrobkem pod kotouč.
- Před začátkem řezání obrobku nechte kotouč dosáhnout plné rychlosti otáčení. To pomůže snížit riziko, že bude obrobek odhozen.
- Když se obrobek zasekne nebo se kotouč zablokuje, vypněte elektronářadí. Počkejte, dokud se všechny pohyblivé díly nezastaví, vytáhněte síťovou zástrčku ze zásuvky a/nebo vyjměte akumulátor. Poté zaseknutý materiál odstraňte. Pokud byste při takovém zablokování řezali dál, může dojít ke ztrátě kontroly nebo k poškození elektronářadí.
- Po dokončení řezu uvolněte spínač, podržte hlavici pily dole a počkejte, než se kotouč zastaví. Teprve poté odeberte odřezek. Přibližovat se rukou k dobíhajícímu kotouči je velmi nebezpečné.
- Pokud provádíte pouze částečný řez nebo pouštíte spínač dříve, než je hlavice pily ve spodní poloze, držte pevně rukojeť. Brzdění kotouče může způsobit, že bude hlavice pily nečekaně stažena dolů, a tím může dojít ke zranění.
- Když elektronářadí běží, nikdy neodstraňujte z místa řezu odřezky atd. Uveďte nejprve rameno nářadí do klidové polohy a elektronářadí vypněte.
- Po práci se nedotýkejte pilového kotouče, dokud nevychladne. Pilový kotouč je při práci velmi horký.
- Udržujte pracoviště v čistotě. Smíchání materiálu je mimořádně nebezpečné. Lehký kovový prach může vzplanout nebo vybuchnout.
- Nepoužívejte pilové koutouče z vysokolegované rychlořezné oceli (oceli HSS). Takové pilové kotouče mohou lehce prasknout.
- Pravidelně kontrolujte kabel a poškozený kabel nechte opravit pouze v autorizovaném servisním středisku pro elektronářadí Bosch. Poškozené prodlužovací kabely vyměňte. Tím bude zajištěno, že zůstane zachovaná bezpečnost nářadí.
- Nepoužívejte tupé, popraskané, zprohýbané nebo poškozené pilové kotouče. Pilové kotouče s tupými nebo špatně rozvedenými zuby způsobují kvůli úzké spáře řezu zvýšené tření, svírání pilového kotouče a zpětný ráz.
- Používejte vždy jen kotouče se správnou velikostí i tvarem (diamantovým nebo oblým) upínacího otvoru. Kotouče, které neodpovídají upevňovacímu systému pily, se budou otáčet nerovnoměrně a mohou způsobit ztrátu kontroly nad nářadím.
- Zajistěte, aby ochranný kryt náležitě fungoval a mohl se volně pohybovat. Nikdy nefixujte ochranný kryt v otevřeném stavu.
- Postarejte se, aby byly z podlahy odstraněné kovové špony a zbytky materiálu. Mohli byste uklouznout nebo zakopnout.
- Elektronářadí používejte pouze tehdy, když se na pracovní ploše kromě řezaného materiálu nenacházejí žádné nástroje, kovové špony apod. Malé kousky kovu nebo jiné předměty, které se dostanou do kontaktu s rotujícím pilovým kotoučem, mohou s vysokou rychlostí zasáhnout pracovníka.
- Nikdy nářadí neopouštějte, dokud se úplně nezastaví. Dobíhající nástroje mohou způsobit zranění.
- Pilový kotouč veďte proti obrobku pouze se zapnutou pilou. Jinak hrozí nebezpečí zpětného rázu, když se pilový kotouč v obrobku zasekne.
- Nikdy na elektronářadí nestoupejte. Může dojít k vážným poraněním, pokud se elektronářadí převrhne nebo pokud se nedopatřením dostanete do kontaktu s pilovým kotoučem.
- Elektronářadí používejte pouze pro řezání za sucha. Vniknutí vody do elektronářadí zvyšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
- Nikdy nesmíte dopustit, aby byly výstražné štítky na elektronářadí nečitelné.
- Elektrické nářadí se dodává s výstražným štítkem laseru (viz tabulku „Symboly a jejich význam“).
Laserový paprsek nemiřte proti osobám nebo zvířatům a nedívejte se do přímého ani do odraženého laserového paprsku. Může to způsobit oslnění osob, nehody nebo poškození zraku. |
- Na laserovém zařízení neprovádějte žádné změny. Možnosti nastavení popsané v tomto návodu k obsluze můžete používat bez rizika.
- Brýle pro zviditelnění laserového paprsku (příslušenství) nepoužívejte jako ochranné brýle. Brýle pro zviditelnění laserového paprsku slouží pro lepší rozpoznání laserového paprsku; nechrání ale před laserovým zářením.
- Brýle pro zviditelnění laserového paprsku (příslušenství) nepoužívejte jako sluneční brýle nebo v silničním provozu. Brýle pro zviditelnění laserového paprsku neposkytují UV ochranu a zhoršují vnímání barev.
- Pozor – pokud se používají jiná než zde uvedená ovládací nebo seřizovací zařízení nebo se provádějí jiné postupy, může to mít za následek vystavení nebezpečnému záření.
- Nevyměňujte zabudovaný laser za laser jiného typu. Laser, který není vhodný pro toto elektronářadí, může vyvolat nebezpečí pro osoby.