Saugos nuorodos dirbantiems su magnetinėmis gręžimo mašinomis
- Jei atliekate darbus, kurių metu darbo įrankis gali kliudyti paslėptus elektros laidus arba paties elektrinio įrankio maitinimo laidą, su elektriniu įrankiu dirbkite laikydami jį už izoliuotų vietų. Prisilietus prie laido, kuriuo teka elektros srovė, metalinėse prietaiso dalyse gali atsirasti įtampa ir trenkti elektros smūgis.
- Pritvirtindami elektrinį įrankį prie ruošinio saugos dirželiais įsitikinkite, kad saugos dirželiai gali išlaikyti mašiną naudojimo metu. Jei ruošinys yra per minkštas arba porėtas, jis gali būti pažeistas, dėl ko elektrinis įrankis atsiskirs nuo ruošinio.
- Kai gręžiate per sienas ar lubas, užtikrinkite, kad kitoje pusėje būtų apsaugoti žmonės ir darbo vieta. Pro kiaurymę gali praeiti grąžtas arba kitoje pusėje gali nukristi šerdis.
- Jei gręžiama į vertikalų ar nuožulnų paviršių arba virš galvos, bakelį su aušinimo priemone naudoti draudžiama. Prašome naudoti aušinančias putas. Užtikrinkite, kad į įrankį nepatektų vandens. Į elektrinį įrankį patekus vandens, padidėja elektros smūgio rizika.
- Elektrinis įrankis turi būti gerai pritvirtintas. Netinkamai pritvirtintas elektrinis įrankis gali pasislinkti arba pavirsti ir sužaloti.
- Nemūvėkite pirštinių. Besisukančios dalys ar skiedros pirštines gali įtraukti ir sukelti sužalojimus.
- Kai sukasi darbo įrankis, rankas laikykite toliau nuo gręžimo srities. Prisilietus prie besisukančių dalių ar skiedrų, galima susižaloti.
- Prieš įleisdami darbo įrankį į ruošinį įsitikinkite, kad jis sukasi. Priešingu atveju darbo įrankis ruošinyje gali įstrigti, dėl ko ruošinys gali netikėtai pajudėti ir sukelti sužalojimus.
- Jei darbo įrankis užstringa, įrankio nebespauskite ir elektrinį įrankį išjunkite. Nustatykite ir pašalinkite strigimo priežastį. Įrankiui įstrigus, ruošinys gali netikėtai pajudėti ir sukelti sužalojimus.
- Venkite ilgų drožlių susidarymo: reguliariai atitraukite darbo įrankį. Aštrios metalo drožlės gali užkibti ir sužaloti.
- Niekada nebandykite pašalinti skiedrų iš gręžimo srities, kai elektrinis įrankis veikia. Norėdami pašalinti skiedras, darbo įrankį ištraukite iš ruošinio, išjunkite elektrinį įrankį ir palaukite, kol darbo įrankis sustos. Skiedroms pašalinti naudokite įrankį, pvz., šepetį ar kablį. Prisilietus prie besisukančių dalių ar skiedrų, galima susižaloti.
- Darbo įrankio sūkių skaičius turi būti ne mažesnis už didžiausią sūkių skaičių, nurodytą ant elektrinio įrankio. Darbo įrankis, kuris sukasi greičiau, nei yra leistina, gali lūžti ir nulėkti nuo elektrinio įrankio.
- Prieš pradėdami darbą, tinkamais ieškikliais patikrinkite, ar po norimais apdirbti paviršiais nėra pravestų elektros laidų, dujų ar vandentiekio vamzdžių; jei abejojate, galite pasikviesti į pagalbą vietinius komunalinių paslaugų teikėjus. Kontaktas su elektros laidais gali sukelti gaisro bei elektros smūgio pavojų. Pažeidus dujotiekio vamzdį, gali įvykti sprogimas. Pažeidus vandentiekio vamzdį, galima padaryti daug materialinės žalos arba gali trenkti elektros smūgis.
- Niekada nenaudokite elektrinio įrankio be kartu pateikto nuotėkio srovės apsauginio jungiklio (PRCD).
- Kaskart prieš pradėdami dirbti patikrinkite, ar tinkamai veikia nuotėkio srovės apsauginis jungiklis (PRCD). Jei nuotėkio srovės apsauginis jungiklis (PRCD) pažeistas, dėl jo remonto ar pakeitimo kreipkitės į Bosch klientų aptarnavimo tarnybą.
- Saugokite, kad ištekančio vandens nepatektų nei ant darbo zonoje esančių asmenų, nei ant elektrinio įrankio.
- Avėkite neslystančius batus. Tokiu būdu išvengsite susižeidimų, kurie gresia paslydus ant slidaus pagrindo.
- Niekada nepalikite elektrinio įrankio, kol jis visiškai nesustojo. Iš inercijos besisukantys darbo įrankiai gali sužeisti.
- Gręžimo mašinos jungiamąjį laidą laikykite toliau nuo darbo vietos. Pažeisti arba susipynę laidai gali tapti elektros smūgio priežastimi.
- Elektrinio įrankio neperkraukite ir nenaudokite jo kaip kopėčių arba pastolių. Elektrinį įrankį veikiant per didele apkrova arba ant jo stovint, elektrinio įrankio svorio centras gali pasislinkti į viršų ir stovas gali nuvirsti.
- Elektrinį įrankį leidžiama prijungti tik prie pakankamų parametrų elektros tinklo su apsauginiu laidu.
- Prieš pradėdami prietaisą reguliuoti ar keisti atsargines dalis, iš kištukinio lizdo ištraukite kištuką ir/arba iš elektrinio įrankio išimkite akumuliatorių. Netikėtai įsijungus elektriniam įrankiui gali įvykti nelaimingas atsitikimas.
- Jei elektrinį įrankį naudojate darbams virš galvos, visada dirbkite dviese.
- Gręždami vertikaliuose ar nuožulniuose paviršiuose arba atlikdami darbus virš galvos, elektrinį įrankį papildomai pritvirtinkite apsaugine juosta. Dingus srovei arba veikiant per didele apkrova magneto traukos jėga prietaiso nebeišlaiko. Elektrinis įrankis gali nukristi ir sukelti nelaimingą atsitikimą.
- Nukritimo pavojus dėl staigaus elektrinio įrankio švytuoklinio judesio. Dirbant ant pastolių elektrinis įrankis įjungimo metu arba dingus elektros srovei gali staiga sušvytuoti. Elektrinį įrankį pritvirtinkite apsaugine juosta . Kad apsisaugotumėte nuo nukritimo, apsijuoskite apsauginiu diržu.
- Paviršius turi būti lygus ir švarus. Išlyginkite didelius nelygumus, pvz., suvirinimo šlako liekanas, ir pašalinkite atsilupusį rūdžių sluoksnį, nešvarumus ir riebalus. Magnetinė traukos jėga bus pakankama tik pritvirtinus magnetą prie tinkamai paruoštų paviršių.
Magneto nelaikykite arti implantų ir kitokių medicinos prietaisų, pvz., širdies stimuliatorių arba insulino pompų. Magnetas sukuria lauką, kuris gali pakenkti implantų ir medicinos prietaisų veikimui. |
- Elektrinį įrankį laikykite toliau nuo magnetinių laikmenų ir magneto poveikiui jautrių prietaisų. Dėl magneto poveikio duomenys gali negrįžtamai dingti.
- Elektrinį įrankį pritvirtinkite ant tvirto, lygaus ir horizontalaus pagrindo. Elektriniam įrankiui pasislinkus arba sujudėjus, darbo įrankis gali būti vedamas nelygiai ir nesaugiai.
- Dabinį paviršių ir apdorojamą ruošinį laikykite švarų. Daiktai ir gręžimo drožlės aštriomis briaunomis gali sužaloti. Medžiagų mišiniai yra ypač pavojingi. Lengvųjų metalų dulkės gali užsidegti ar sprogti.
- Baigę dirbti nelieskite darbo įrankio, kol jis neatvėso. Darbo įrankis dirbant labai įkaista.
- Nelieskite gręžinio šerdies, kurią baigus darbo operaciją automatiškai išstumia kreipiamasis kaištis. Gręžinio šerdis gali būti labai karšta.
- Reguliariai tikrinkite laidą, o dėl pažeisto laido remonto kreipkitės į įgaliotas Bosch elektrinių įrankių remonto dirbtuves. Pakeiskite pažeistą ilginamąjį laidą. Taip galima garantuoti, jog elektrinis įrankis išliks saugus naudoti.
- Nenaudojamą elektrinį įrankį laikykite saugioje vietoje. Sandėliavimo vieta turi būti sausa ir užrakinama. Taip sandėliuojamas elektrinis įrankis nebus pažeistas ir juo nepasinaudos nepatyrę asmenys.
- Niekuomet nedirbkite su elektriniu įrankiu, jeigu maitinimo laidas yra pažeistas. Jeigu darbo metu bus pažeistas ar nutrūks maitinimo laidas, jo nelieskite, bet tuojau pat ištraukite kištuką iš elektros tinklo lizdo. Pažeisti laidai padidina elektros smūgio riziką.
- Elektrinį įrankį prijunkite prie tinkamai įžeminto elektros tinklo. Kištukinis lizdas ir ilginamasis laidas turi būti su apsauginiu laidu.
- Magneto traukos jėga priklauso nuo ruošinio storio. Geriausia traukos jėga pasiekiama ant mažaanglio plieno, kurio storis ne mažesnis kaip 20 mm. Gręžiant plieną, kurio storis yra mažesnis, po magnetine pagrindo plokšte reikia padėti papildomą plieno plokštę (minimalūs matmenys 100 x 200 x 20 mm). Apsaugokite plieno plokštę nuo nukritimo.
- Metalo drožlės ir kiti nešvarumai labai kenkia magnetiniam sukibimui. Visada įsitikinkite, kad magnetinė pagrindo plokštė yra švari.
- Venkite magneto atsilaisvinimo. Prieš pradėdami gręžti įsitikinkite, kad magnetinė pagrindo plokštė tinkamai laikosi prie ruošinio.
- Kol mašina nesustoja, neišjunkite magneto ir naudokite atbulinio gręžimo funkciją.
- Kiti elektriniai prietaisai, kurie naudojami prijungti prie to pačio kištukinio lizdo, sukelia įtampos svyravimus, dėl ko gali atsijungti magnetas. Prie kištukinio lizdo, prie kurio prijungtas elektrinis įrankis, nejunkite daugiau jokių prietaisų.
- Venkite naudoti žiedines gręžimo karūnas be aušinimo skysčio. Prieš pradėdami dirbti visada patikrinkite aušinimo priemonės lygį.
- Saugokite variklį. Saugokite, kad į variklį niekada nepatektų aušinimo skysčio, vandens arba kitokių nešvarumų.
- Metalo drožlės dažnai yra labai aštrios ir karštos. Niekada nelieskite jų plikomis rankomis. Pašalinkite magnetiniu drožlių rinktuvu ir drožlių kabliu arba kitokiu specialiai tam skirtu įrankiu.
- Niekada neeksploatuokite įrankio netinkama arba per žema įtampa. Patikrinkite firminėje lentelėje ir įsitikinkite, kad naudojama tinkama įtampa ir dažnis.
- Elektrinis įrankis tiekiamas su įspėjamuoju lazerio spindulio ženklu (žr. „Simboliai ir jų reikšmės“).
- Nenuimkite įspėjamųjų ženklų nuo elektrinio įrankio.
Nenukreipkite lazerio spindulio į žmones ar gyvūnus ir patys nežiūrėkite į tiesioginį ar atspindėtą lazerio spindulį. Lazeriniais spinduliais galite apakinti kitus žmones, sukelti nelaimingus atsitikimus arba pakenkti akims. |
- Jei į akis buvo nukreipta lazerio spinduliuotė, akis reikia sąmoningai užmerkti ir nedelsiant patraukti galvą iš spindulio kelio.
- Nedarykite jokių lazerinio įtaiso pakeitimų.
- Saugokite, kad vaikai be priežiūros nenaudotų elektrinio įrankio. Jie netikėtai gali apakinti kitus asmenis arba patys save
- Jei įspėjamojo lazerio spindulio ženklo tekstas yra ne jūsų šalies kalba, prieš pradėdami naudoti pirmą kartą, ant įspėjamojo ženklo užklijuokite kartu su prietaisu pateiktą lipduką jūsų šalies kalba.