Nastavitev/niveliranje merilne naprave

Stojalo stabilno namestite in ga zavarujte pred prevrnitvijo ali zdrsom. Merilno napravo z navojem za stojalo (13) namestite na stojalo in merilno napravo dobro pritrdite s pritrdilnim vijakom za stojalo.

Stojalo grobo naravnajte.

Za krajše razdalje lahko merilno napravo prenašate kar nameščeno na stojalu. Da se izognete poškodbam merilne naprave, je treba stojalo med prevozom držati v pokončnem položaju. Ne smete ga na primer nositi čez ramo.

Merilno napravo poravnajte s pomočjo nožnih vijakov (12) tako, da bo zračni mehurček na sredini okrogle libele (7).

 

Zračni mehurček premaknite v sredino med prva dva nožna vijaka A in B tako, da ju zavrtite. Nato zavrtite tretji nožni vijak C, dokler ni zračni mehurček na sredini okrogle libele.

Ko je krožna libela nastavljena, se morebitna preostala odstopanja merilne naprave od vodoravne lege izravnajo s kompenzatorjem.

Med delom redno preverjajte (npr. s pogledom v ogledalo libele (3)), ali je zračni mehurček še vedno na sredini okrogle libele.

Če je treba, merilno napravo centrirajte nad točko v tleh. To storite tako, da na pritrdilni vijak stojala obesite nihalo (20). Merilno napravo poravnajte nad točko v tleh tako, da premaknete merilno napravo na stojalu ali pa prilagodite stojalo.

Z objektiva (1) snemite zaščitni pokrovček.

Daljnogled usmerite v svetel predmet ali pa pred objektivom (1) držite bel list papirja. Vrtite okular (6), dokler se nitni križ ne izostri in postane temno črn.

Daljnogled usmerite v nivelirni količek in po potrebi uporabite optični vizir (2). Obračajte vijak za nastavitev fokusa (16), dokler ne boste jasno videli gradacijskega polja nivelirnega količka. Natančno poravnajte nitni križ s sredino nivelirnega količka tako, da obrnete vijak za fini pomik (14).

Ko je daljnogled izostren, se nitni križ in slika nivelirnega količka ob premiku očesa za okularjem ne smeta premakniti drug ob drugega.