Sigurnosne napomene za testere za sečenje metala
- Nominalna brzina pribora mora biti barem jednaka maksimalnoj brzini označenoj na električnom alatu. Pribor koji radi pri brzini većoj od nominalne se može slomiti i razleteti okolo.
- Spoljašnji prečnik i debljina pribora moraju biti u okviru navedenih kapaciteta vašeg električnog alata. Pribor neodgovarajuće veličine se ne može zaštititi niti kontrolisati na adekvatan način.
- Nosite ličnu zaštitnu opremu. U zavisnosti od primene, koristite štitnik za lice, zaštitne manje ili veće naočare. Prema potrebi, nosite masku za prašinu, zaštitu za sluh, rukavice i radnu kecelju koja može da zaustavi male abrazivne ili fragmente predmeta obrade. Zaštita za oči mora imati sposobnost da zaustavi leteće krhotine koje se stvaraju u raznim zahvatima. Maska za prašinu ili respirator mora imati sposobnost da filtrira čestice koje se stvaraju prilikom rada. Produžena izloženost buci visokog intenziteta može izazvati oštećenje sluha.
- Vodite računa o tome da druge osobe budu na sigurnom odstojanju od vašeg radnog područja. Svako ko uđe u radno područje, mora da nosi ličnu zaštitnu opremu. Odlomljeni komadi radnog komada ili polomljenih namenskih alata mogu odleteti i prouzrokovati povrede i izvan direktnog radnog područja.
- Držite priključni vod dalje od namenskih alata koji se okreću. Ako izgubite kontrolu nad uređajem, priključni kabl može da se prekine ili da bude zahvaćen i vaša šaka ili vaša ruka dospeva u namenski alat koji se okreće.
- Redovno čistite ventilacione otvore na električnom alatu. Ventilator motora može uvlačiti prašinu u kućište, a prekomerna akumulacija metala u prahu može dovesti do rizika od strujnog udara.
- Ne rukujte električnim alatom u blizini zapaljivih materijala. Nemojte rukovati električnim alatom dok se nalazi na zapaljivoj površini, kao što je drvo. Varnice mogu zapaliti takav materijal.
- Ne koristite pribor koji zahteva tečna rashladna sredstva. Korišćenje vode ili drugih tečnih rashladnih sredstava može rezultirati smrću ili električnim udarom.
- Uvek koristite neoštećenu zateznu prirubnicu u pravoj veličini i obliku za list testere koji ste izabrali. Odgovarajuće prirubnice pružaju potporu listu testere i tako smanjuju opasnost od lomljenja lista testere.
- Listovi testere i prirubnice moraju tačno da odgovaraju vretenu vašeg električnog alata. Umetni alati, koji ne odgovaraju tačno vretenu električnog alata, okreću se neravnomerno, vibriraju veoma jako i mogu uticati na gubitak kontrole.
- Ne upotrebljavajte oštećene listove testere. Pre svake upotrebe proverite da li na listovima testere ima rascepa i pukotina. Ako Vam električni alat ili list testere ispadne, proverite, da li je oštećen, ili upotrebite neoštećeni alat list testere. Ako ste list testere prekontrolisali i umetnuli, vi i osobe koje se nalaze u neposrednoj blizini stojite izvan ravni u kojoj se rotira list testere, a električni alat pustite da jedan minut radi na najvećem broju obrtaja. Oštećeni listovi testere najčešće se polome za vreme ove provere.
- Kontrolišite redovno kabl, a oštećene kablove nosite na popravku isključivo u stručni servis za Bosch-električne alate. Zamenite oštećene produžne kablove. Tako se obezbeđuje sigurnost aparata.
- Ne upotrebljavajte tupe, naprsle, izvijene ili oštećene listove testere. Listovi testere sa tupim ili pogrešno ispravljenim zubima prouzrokuju usled suviše uzanog procepa testere povećano habanje, stezanje lista testere i povratni udarac.
- Uvek koristite sečiva pravilne veličine i oblika (dijamantski ili okrugli) sa nasadnim otvorima. Sečiva koja ne odgovaraju potpornom hardveru testere će raditi van centra, što će dovesti do gubitka kontrole.
- Uverite se da zaštitna hauba propisno funkcioniše i može da se pokreće bez poteškoća. Ne blokirajte zaštitnu haubu nikada dok je otvorena.
- Metalne opiljke i ostatke materijala sklonite sa poda. Možete da se oklizate ili sapetljate.
- Upotrebljavajte električni alat samo ako je radna površina sve do radnog komada koji treba da se obrađuje slobodna od svih alata za podešavanje, metalnih opiljaka, itd. Mali metalni komadi ili drugi predmeti, koji dolaze u kontakt sa rotirajućim listom testere, rukovaoca mogu da pogode velikom brzinom.
- Nikada ne ispuštajte alat iz vida pre nego se potpuno ne prestane sa radom. Ne zaustavljeni upotrebljeni alati mogu prouzrokovati povrede.
- List testere vodite na radni komad samo kada je testera uključena. Inače postoji opasnost od povratnog udarca, kada se list testere zakači u radnom komadu.
- Nikada se nemojte naslanjati na električni alat. Mogu nastupiti ozbiljne povrede, ako se električni alat iskrene ili ako omaškom dođete u kontakt sa listom testere.
- Električni alat koristite samo za suvo brušenje. Prodor vode u električni alat povećava rizik od električnog udara.
- Nemojte nikada tablice sa opomenom na električnom priboru da pravite nerazumljive.
- Električni alat se isporučuje sa pločicom sa upozorenjem za laser (videti tabelu „Simboli i njihovo značenje“).
Ne usmeravajte laserski zrak na osobe ili životinje i ne gledajte u direktan ili reflektovani laserski zrak. Na taj način možete da zaslepite lica, prouzrokujete nezgode ili da oštetite oči. |
- Nemojte da vršite promene na laserskoj opremi. Mogućnosti podešavanja koje su opisane u ovom uputstvu za upotrebu možete slobodno da koristite.
- Nemojte koristiti laserske naočare (pribor) kao zaštitne naočare. Laserske naočare služe za bolje prepoznavanje laserskog zraka. Međutim, one ne štite od laserskog zračenja.
- Nemojte koristiti laserske naočare (pribor) kao naočare za sunce ili u saobraćaju. Laserske naočare ne pružaju potpunu UV zaštitu i smanjuju percepciju boja.
- Pažnja - ukoliko primenite drugačije uređaje za rad ili podešavanje, osim ovde navedenih ili sprovodite druge vrste postupaka, to može dovesti do opasnog izlaganja zračenju.
- Ne menjajte ugrađeni laser drugim tipom lasera. Od lasera koji ne odgovara ovom električnom alatu mogu proizaći opasnosti za osobe.
Povratni impuls i povezana upozorenja
Povratni udarac je iznenadna reakcija zbog alata za umetanje koji se okreće i zapinje ili blokira, kao što su listovi testere. Zakačinjanje ili blokiranje utiče na iznenadno zaustavljanje rotirajućeg namenskog alata. Na taj način se nekontrolisani agregat ugaone brusilice ubrzava nagore u pravcu rukovaoca.
Ako na primer list testere zapinje ili blokira u radnom komadu, ivica lista testere koja ulazi u radni komad se može zaglaviti i tako polomiti list testere ili prouzrokovati povratni udar. Pritom se mogu slomiti i listovi testere.
Povratan udarac je posledica pogrešne ili manjkave upotrebe električnog alata. On se može sprečiti pogodnim merama opreza, kao što je kasnije opisano.
- Čvrsto držite električni alat i postavite svoje telo i ruku u položaj koji vam omogućava da se oduprete sili povratnog impulsa. Rukovalac je u stanju da kontroliše vertikalne sile povratnog impulsa, ukoliko su preduzete odgovarajuće mere opreza.
- Izbegavajte područje ispred i iza rotirajućeg lista testere. Pri povratnom udaru se agregat ugaone brusilice okreće nagore u pravcu rukovaoca.
- Nemojte koristiti lančani rezni list niti rezni list za drvo, kao ni segmentirani dijamantski disk sa rupama širim od 10 mm. Takvi upotrebljeni alati prouzrokuju često povratan udarac ili gubitak kontrole nad električnim alatom.
- Izbegavajte blokadu lista testere ili preveliki kontaktni pritisak. Nemojte praviti preterano duboke rezove. Preterano korišćenje lista testere povećava njegovo opterećenje i povećava mogućnost zaglavljivanja ili blokiranja a time i mogućnost povratnog udara ili lomljenja lista testere.
- U slučaju da se list testere zaglavljuje ili da vi prekinete rad, isključite električni alat i držite agregat ugaone brusilice mirno sve dok se list testere ne zaustavi. Ne pokušavajte nikada da list testere koji se još okreće izvadite iz reza, jer može uslediti povratni udarac. Pronađite i uklonite uzrok zaglavljivanja.
- Nemojte ponovo uključivati električni alat, sve dok se nalazi u radnom komadu. Sačekajte da list testere prvo postigne svoj puni broj obrtaja, pre nego što pažljivo nastavite sa rezanjem. U suprotnom se list testere može zakačiti, izleteti iz radnog komada ili izazvati povratni udar.
- Napravite potporu za velike radne komade, kako biste smanjili rizik od povratnog udara zbog zaglavljenog lista testere. Veliki radni komadi se mogu savijati usled svoje velike težine. Radni komad mora da ima potporu sa obe strane lista testere i u blizini linije reza kao i na ivicama.
- Koristite stege za podupiranje radnog dela, kad god je to moguće. Ukoliko radni deo podupirete rukama, ruke morate uvek držati najmanje 100 mm od svake strane sečiva testere. Nemojte koristiti ovu testeru za sečenje delova koji su suviše mali da bi se sigurno pritegli ili pridržavali rukom. Ukoliko Vam se ruka nalazi suviše blizu sečiva testere, postoji povišen rizik od povređivanja usled kontakta sa sečivom.
- Radni deo mora biti stacionaran i pritegnut ili držan uz graničnik i sto istovremeno. Nemojte ubacivati radni deo u sečivo niti seći „slobodoručno“ na bilo koji način. Nepričvršćeni ili pokretni radni delovi mogu biti odbačeni pri velikoj brzini, izazivajući pri tom povredu.
- Gurajte testeru kroz radni deo. Nemojte vući testeru kroz radni deo. Da biste napravili rez, podignite glavu testere i izvucite je preko radnog dela bez sečenja, startujte motor, pritisnite glavu testere dole i gurajte testeru kroz radni deo. Sa sečenjem u potezima uz vučenje veća je verovatnoća da će se sečivo testere popeti na vrh radnog dela i nasilno odbaciti sklop oštrice prema rukovaocu.
- Nikada ne ukrštajte ruke sa planiranom linijom sečenja bilo ispred ili iza sečiva testere. Podupiranje radnog dela „ukrštenih ruku“ tj. držanje radnog dela desno od sečiva testere, levom rukom ili obratno, je veoma opasno.
- Kada se list testere okreće, nemojte hvatati iza graničnika. Uvek se pridržavajte sigurnosnog razmaka od 100 mm između ruke i rotirajućeg lista testere (važi na obe strane lista testere). Možda ne može da se vidi koliko je list testere koji se okreće blizu vaše ruke, i možete ozbiljno da se povredite.
- Ispitajte Vaš radni deo pre sečenja. Ukoliko je radni deo zakrivljen ili izvijen, pritegnite ga spoljnim zakrivljenim licem prema graničniku. Uvek se uverite da nema praznog prostora između radnog dela, graničnika i stola uz liniju sečenja. Savijeni ili izvijeni radni delovi se mogu uvrnuti ili okrenuti i prouzrokovati zapinjanje rotirajućeg sečiva testere prilikom sečenja. U radnom delu ne treba da postoje ekseri ili strani objekti.
- Koristite električni alat tek kada na stolu nema alata, na stolu sme da bude samo radni komad. Sitni otpad ili drugi predmeti koji dolaze u kontakt sa rotirajućim listom testere, se mogu velikom brzinom odbaciti.
- Secite samo jedan po jedan radni deo. Naslagani višestruki radni delovi se ne mogu adekvatno pritegnuti i mogu zapeti za sečivo ili se pomeriti tokom sečenja.
- Pobrinite se za to da električni alat pre upotrebe stoji na čvrstoj radnoj površini. Ravna i čvrsta radna površina smanjuje opasnost od toga da električni alat bude nestabilan.
- Isplanirajte Vaš rad. Svaki put kada promenite postavku nagiba ili ugla kosine, uverite se da je podesivi graničnik pravilno postavljen za podupiranje radnog dela i da se neće mešati u rad oštrice ili zaštitnog sistema. Bez uključivanja alata i bez radnog dela na stolu, pomerajte sečivo testere kroz kompletni simulirani rez, kako biste bili sigurni da neće biti mešanja ili opasnosti od presecanja graničnika.
- Pobrinite se za to da radni komadi koji su širi ili duži od površine stola, imaju odgovarajuću potporu, npr. produžetke stola ili nogare za sečenje. Radni komadi koji su širi ili duži od stola električnog alata, mogu da se prevrnu ako nemaju potporu. Ako se odsečeni komad metala ili radni komad prevrne, može da podigne donju zaštitnu haubu ili da se nekontrolisano odbaci od lista koji se okreće.
- Nemojte koristiti drugu osobu kao zamenu za stonu ekstenziju ili kao dodatnu podršku. Nestabilna potpora za radni deo može prouzrokovati zapinjanje sečiva ili pomeranje radnog dela tokom operacije sečenja, povlačeći pri tom Vas i pomoćnika na rotirajuće sečivo.
- Isečeni deo se nikako ne sme zaglaviti ili pritisnuti uz rotirajuće sečivo testere. Ukoliko je zarobljen, tj. ukoliko se koriste ograničenja dužine, isečeni deo se može sudariti sa oštricom i nasilno odbaciti.
- Uvek koristite stegu ili fiksiranje konstruisano za odgovarajuće podupiranje okruglih materijala, poput šipki ili cevi. Šipke imaju tendenciju da se okreću dok se seku, čineći da sečivo „ugrize“ i povuče rad sa Vašom rukom na sečivo.
- Pustite da sečivo dostigne punu brzinu pre dodira sa radnim delom. Ovo će smanjiti rizik od odbacivanja radnog dela.
- Ako se radni komad zaglavi ili blokira list, isključite električni alat. Sačekajte dok se svi pokretni delovi ne zaustave, izvucite mrežni utikač i/ili izvucite akumulator. Zatim uklonite zaglavljeni materijal. Ako kod takve blokade i dalje nastavite sa sečenjem, može doći do gubitka kontrole ili do oštećenja električnog alata.
- Nakon završenog reza, otpustite prekidač, držite glavu testere dole i sačekajte da se sečivo zaustavi pre uklanjanja isečenog dela. Posezanje rukom ka sečivu koje se obrće je opasno.
- Čvrsto držite dršku kada pravite nepotpun rez ili kada otpuštate prekidač pre nego što je glava testere u potpunosti spuštena. Čin lomljenja testere može prouzrokovati iznenadno povlačenje glave testere nadole, izazivajući rizik od povrede.
- Nikada ne uklanjajte ostatke od sečenja i sl. iz područja testerisanja, dok električni alat radi. Uvek prvo izvadite krak alata u poziciju mirovanja i isključite električni alat.
- Nemojte hvatati list testere posle rada, pre nego što se ohladi. List testere se pri radu veoma ugreje.
- Neka radni prostor uvek bude čist. Mešanje materijala je posebno opasno. Prašina lakog metala može da se zapali i eksplodira.
- Nemojte upotrebljavati listove testera od visoko legiranog čelika za brzi rad (HSS čelika). Takvi listovi testere mogu lako da se slome.