Sigurnosne napomene za pile za rezanje metala
- Nazivni broj okretaja pribora mora biti najmanje jednak maksimalnom broju okretaja navedenom na električnom alatu. Pribor koji radi na broju okretaja većem od nazivnog mogao bi se slomiti i oštetiti.
- Vanjski promjer i debljina pribora moraju odgovarati nazivnom kapacitetu vašeg električnog alata. Pribor neispravne veličine ne može se dovoljno zaštititi ni kontrolirati.
- Nosite osobnu zaštitnu opremu. Ovisno o primjeni, upotrijebite zaštitu za lice, zaštitu za oči ili zaštitne naočale. Ako je potrebno, stavite masku za zaštitu od prašine, štitnike za uši, rukavice i posebnu pregaču koja će vas zaštititi od krhotina i sitnih komadića izratka koji obrađujete. Zaštita za oči služi za zaštitu očiju od letećih krhotina koje nastaju tijekom raznih primjena. Maska za zaštitu od prašine ili maska za disanje mora kod primjene filtrirati nastalu prašinu. Dulja izloženost glasnoj buci može uzrokovati oštećenje sluha.
- Pazite da se druge osobe nalaze na sigurnoj udaljenost od vašeg područja rada. Svatko, tko ulazi u područje rada, mora nositi osobnu zaštitnu opremu. Odlomljeni komadići izratka ili odlomljeni radni alati mogu odletjeti i uzrokovati ozljede i izvan neposrednog radnog područja.
- Priključni kabel držite dalje od rotirajućih radnih alata. Ako izgubite kontrolu nad električnim alatom, priključni kable može se prerezati odrezati ili zahvatiti priključni kabel, a vaša šaka i ruka doći u područje rotirajućeg radnog alata.
- Redovito čistite otvore za hlađenje električnog alata. Ventilator motora uvlači prašinu u kućište, a prekomjerno nakupljanje metalne prašine predstavlja opasnost od strujnih udara.
- Ne upotrebljavajte električni alat u blizini zapaljivih materijala. Ne upotrebljavajte električni alat dok je postavljen na zapaljivu površinu kao što je drvo. Iskre mogu zapaliti te materijale.
- Ne upotrebljavajte pribor koji se hladi rashladnim sredstvom. Upotreba vode ili druge tekućine kao rashladnog sredstva može uzrokovati strujni udar.
- Uvijek koristite neoštećene stezne prirubnice odgovarajuće veličine i oblika za list pile koji ste odabrali. Prikladne prirubnice podupiru list pile i tako smanjuju opasnost od loma lista pile.
- Listovi pile i prirubnice moraju točno odgovarati vretenu vašeg električnog alata. Radni alati, koji točno ne odgovaraju vretenu električnog alata, okreću se nejednolično, vrlo jako vibriraju i mogu dovesti do gubitka kontrole nad električnim alatom.
- Ne upotrebljavajte oštećene listove pile. Prije svake uporabe provjerite ima li krhotina i napuklina na listovima pile. Ako električni alat ili list pile padne, provjerite je li se oštetio ili upotrijebite neoštećeni list pile. Nakon što ste list pile provjerili i umetnuli, udaljite se kao i osobe koje se nalaze u vašoj blizini izvan ravnine rotirajućeg lista pile i ostavite električni alat da jednu minutu radi s najvišim brojem okretaja. Oštećeni listovi pile će se u tom testnom razdoblju većinom odlomiti.
- Redovite kontrolirajte kabel i oštećeni kabel dajte na popravak samo ovlaštenom servisu za Bosch električne alate. Zamijenite oštećene produžne kabele. Time će se osigurati da ostane zadržana sigurnost električnog alata.
- Ne koristite tupe, napukle, savijene ili oštećene listove pile. Listovi pile s tupim ili pogrešno usmjerenim zupcima zbog preuskog raspora piljenja uzrokuju povećano trenje, uklještenje lista pile i povratni udarac.
- Uvijek upotrebljavajte listove pile pravilnih oblika i veličina (dijamantne u odnosu na okrugle) sukladno otvoru prihvata. Listovi pile koji ne odgovaraju pili na koju se ugrađuju neće biti pravilno centrirani, što dovodi do gubitka kontrole.
- Uvjerite se da štitnik propisno radi i da se može slobodno pomicati. Nikada ne stežite štitnik u otvorenom stanju.
- Pod držite čistim od metalnih strugotina i ostataka materijala. Mogli biste se poskliznuti ili spotaknuti.
- Električni alat koristite samo ako na radnoj površini do obrađivanog izratka nema alata za podešavanje, metalnih strugotina, itd. Mali komadi metala ili ostali predmeti, koji bi došli u dodir s rotirajućim listom pile, mogli bi velikom brzinom pogoditi korisnika pile.
- Nikada ne ostavljajte električni alat prije nego što se potpuno zaustavi. Radni alati, koji se vrte pod inercijom, mogu uzrokovati ozljede.
- List pile približavajte izratku samo kada je pila uključena. Inače postoji opasnost od povratnog udarca ako bi se list pile zaglavio u izratku.
- Nikada se ne oslanjajte na električni alat. Mogu se pojaviti ozbiljne ozljede ako bi se električni alat prevrnuo ili ako biste nehotično došli u dodir s listom pile.
- Koristite električni alat samo za suho rezanje. Prodiranje vode u električni alat povećava opasnost od električnog udara.
- Znakovi opasnosti na električnom alatu moraju ostati raspoznatljivi.
- Električni alat se isporučuje sa znakom opasnosti za laser (vidjeti tablicu „Simboli i njihovo značenje“).
Ne usmjeravajte lasersku zraku na ljude ili životinje i ne gledajte u izravnu ili reflektiranu lasersku zraku. Time možete zaslijepiti ljude, izazvati nesreće ili oštetiti oko. |
- Na laserskom uređaju ništa ne mijenjajte. Mogućnosti namještanja koje su opisane u ovim uputama za uporabu možete koristiti bez opasnosti.
- Naočale za gledanje lasera (pribor) ne upotrebljavajte kao zaštitne naočale. Naočale za gledanje lasera služe za bolje prepoznavanje laserske zrake, ali ne štite od laserskog zračenja.
- Naočale za gledanje lasera (pribor) ne upotrebljavajte kao sunčane naočale ili u cestovnom prometu. Naočale za gledanje lasera ne pružaju potpunu zaštitu od UV zračenja i smanjuju raspoznavanje boja.
- Oprez – Ako koristite druge uređaje za upravljanje ili namještanje od ovdje navedenih ili izvodite druge postupke, to može dovesti do opasne izloženosti zračenju.
- Ugrađeni laser nemojte zamijeniti s laserom nekog drugog tipa. Od lasera, koji ne pripada ovom električnom alatu, mogu proizaći opasnosti za ljude.
Povratni udar i povezana upozorenja
Povratni udarac je neočekivana reakcija zbog zaglavljenog ili blokiranog rotirajućeg lista pile. Zaglavljivanje ili blokiranje dovodi do trenutačnog zaustavljanja rotirajućeg radnog alata. Zbog toga se nekontrolirani agregat za rezanje ubrzava prema gore u smjeru korisnika.
Ako se primjerice list pile zaglavi ili blokira u izratku, može se zahvatiti rub lista pile, koji prodire u izradak, a list pile se pritom može odlomiti ili uzrokovati povratni udarac. Listovi pile se mogu odlomiti i u ovom slučaju.
Povratni udarac je posljedica nepravilne ili neispravne uporabe električnog alata. Može se spriječiti odgovarajućim mjerama opreza kako je opisano u nastavku.
- Čvrsto držite električni alat i tijelo i ruku namjestite u položaj u kojem se možete oduprijeti sili povratnog udara. Rukovaoc može prikladnim mjerama opreza ovladati silama povratnog udara.
- Izbjegavajte područje ispred i iza rotirajućeg lista pile. Kod povratnog udarca se nekontrolirani agregat za rezanje pomiče prema gore u smjeru korisnika.
- Ne upotrebljavajte lančani list pile ili list pile za rezanje drva niti segmentirane dijamantne ploče s urezima većim od 10 mm. Takvi radni alati često uzrokuju povratni udarac ili gubitak kontrole nad električnim alatom.
- Izbjegavajte blokiranje lista pile ili preveliki pritisak. Ne izvodite prekomjerno duboke rezove. Preopterećenje lista pile povećava njegovo naprezanje i sklonost deformiranju ili blokiranju, a time i mogućnost povratnog udarca ili loma lista pile.
- Ako se list pile zaglavi ili prekinete rad, isključite električni alat i mirno držite agregat za rezanje sve dok se list pile ne zaustavi. Nikada ne pokušavajte list pile, koji se još vrti, vaditi iz reza jer bi inače moglo doći do povratnog udarca. Ustanovite i otklonite uzrok zaglavljenja.
- Električni alat ne uključujte ponovno dok se nalazi u izratku. Pustite da list pile najprije postigne svoj puni broj okretaja prije nego što pažljivo nastavite s rezanjem. U suprotnom se list pile može zaglaviti, iskočiti iz izratka ili prouzročiti povratni udarac.
- Velike izratke poduprite kako biste izbjegli opasnost od povratnog udarca zbog zaglavljenog lista pile. Veliki izradci mogu se savinuti pod vlastitom težinom. Izradak treba poduprijeti s obje strane lista pila, u blizini linije rezanja kao i na rubu.
- Izradak učvrstite u škripcu kad god je to moguće. Ako izradak pridržavate rukom, ruku u svakom trenutku trebate držati najmanje 100 mm od bilo koje strane lista pile. Nemojte ovu pilu upotrebljavati za rezanje dijelova koji su premaleni za sigurno postavljanje u škripac ili koji se moraju držati u ruci. Ako ruku postavite preblizu listu pile, postoji velika opasnost od ozljeda uslijed doticaja s listom pile.
- Izradak treba biti nepomičan i stegnut u škripac ili ga morate držati uz ogradu ili stol. Ne gurajte izradak na list pile i ne režite bez oslonca, slobodno, ni u kojem smjeru. Neučvršćeni ili pokretni izratci mogu frcati u stranu velikom brzinom i uzrokovati ozljede.
- Gurnite pilu kroz izradak. Nemojte povlačiti pilu kroz izradak. Za rezanje podignite glavu pile i povucite je preko izratka bez rezanja, a zatim pokrenite motor, pritisnite glavu pile prema dolje i gurnite pilu preko izratka. Pri rezanju povlačenjem pile kroz izradak postoji velika opasnost od podizanja lista pile na vrh izratka i snažnog izbacivanja sklopa lista pile prema osobi koja rukuje pilom.
- Nikada nemojte križati ruke iznad predviđene linije rezanja ispred ili iza lista pile. Pridržavanje izratka s prekriženim rukama, odnosno držanje izratka desno od lista pile lijevom rukom ili obratno, vrlo je opasno.
- Kod rotirajućeg lista pile nikada ne posežite iza graničnika. Nikada ne prelazite sigurnosni razmak od 100 mm između šake i rotirajućeg lista pile (vrijedi na objema stranama lista pile). Blizina rotirajućeg list pile do vaše šake možda se ne može vidjeti i možete se teško ozlijediti.
- Pregledajte izradak prije rezanja. Ako je izradak ispupčen ili savinut, učvrstite ga u škripac tako da vanjska strana ispupčenog dijela bude okrenuta prema ogradi. Uvijek provjerite da nema razmaka između izratka, ograde i stola duž linije reza. Savinut ili zaobljen izradak može se kriviti ili pomicati te uzrokovati uvrtanje lista pile prilikom rezanja. Na izratku ne smije biti čavala ni drugih stranih tijela.
- Električni alat koristite tek kada na stolu nema alata; samo se izradak smije nalaziti na stolu. Mali otpadci ili ostali predmeti, koji bi došli u dodir s rotirajućim listom pile, mogli bi se odbaciti velikom brzinom.
- Dopušteno je rezanje samo jednog izratka istodobno. Više izradaka na hrpi ne može se dobro učvrstiti u škripac i mogu se savijati ili pomicati tijekom rezanja.
- Pobrinite se da prije uporabe električni alat stoji na ravnoj, čvrstoj radnoj površini. Ravna i čvrsta radna površina smanjuje opasnost da električni alat bude nestabilan.
- Isplanirajte posao koji morate obaviti. Prilikom svake izmjene kuta ili postavke preklopne pile obavezno namjestite ogradu tako da pravilno pridržava izradak i ne ometa list pile ni zaštitni sustav. Dok nema izratka na stolu i dok je alat isključen, pomaknite list pile i simulirajte rez kako biste provjerili da nema smetnji i da ne postoji opasnost od zarezivanja ograde.
- Kod izradaka, koji su širi ili dulji od gornje strane stola, osigurajte primjeren podupirač, npr. produžecima stola ili postoljima za pilu. Izradci, koji su dulji ili širi od stola električnog alata, mogu se prevrnuti ako nisu čvrsto poduprti. Ako se prevrne odrezani komad metala ili izradak, donji štitnik može se podignuti ili ga rotirajući list može nekontrolirano odbaciti.
- Ne upotrebljavajte pomoć druge osobe umjesto odgovarajućeg produžetka stola za dodatni oslonac. Nestabilan izradak može prouzročiti uvrtanje lista pile ili se može pomicati tijekom rezanja i povući vas ili vašeg pomagača na list pile koji se okreće.
- Pripazite da se odrezani dio ne zaglavi i ni u kojem ga slučaju nemojte ničime pritiskati uz list pile koji se okreće. Ako ga pritisnete, primjerice dužinskim graničnicima, odrezani dio mogao bi se uglaviti uz list pile i list pile bi ga mogao naglo izbaciti.
- Uvijek upotrebljavajte škripac ili posebno postolje za pravilno učvršćivanje okruglih predmeta kao što su šipke ili cijevi. Šipke se često okreću tijekom rezanja pa ih list pile mjestimično zarezuje i povlači zajedno s vašim rukama prema listu pile.
- Pustite da list pile dosegne punu brzinu prije dodirivanja izratka. Tako ćete smanjiti opasnost od izbacivanja izratka.
- Isključite električni alat ako se izradak zaglavi ili se list pile blokira. Pričekajte da se svi pomični dijelovi zaustave, izvucite mrežni utikač i/ili izvadite aku-bateriju. Zatim uklonite zaglavljeni materijal. Ako nastavite rezati u slučaju takve blokade, može doći do gubitka kontrole ili oštećenja električnog alata.
- Po završetku rezanja i prije uklanjanja odrezanog dijela pustite prekidač i držite glavu pile prema dolje te pričekajte da se list pile zaustavi. Posezanje rukom prema odrezanom dijelu u blizini lista pile koji se nije zaustavio do kraja je opasno.
- Čvrsto držite ručku prilikom djelomičnog rezanja ili kada otpuštate prekidač dok glava pile ne bude u potpuno spuštenom položaju. Zaustavljanje pile može uzrokovati naglo povlačenje glave pile prema dolje i predstavlja potencijalnu opasnost od ozljeda.
- Dok električni alat radi, nikada iz područja rezanja ne uklanjajte ostatke od rezanja ili slično. Uvijek najprije dovedite krak alata u položaj mirovanja i isključite električni alat.
- Nakon rada ne dirajte list pile dok se ne ohladi. List pile postaje jako vruć tijekom rada.
- Radno mjesto održavajte čistim. Mješavine materijala posebno su opasne. Prašina lakih metala može izgorjeti ili eksplodirati.
- Ne koristite listove pile od visokolegiranog brzoreznog čelika (HSS-čelika). Takvi listovi pile mogu lako puknuti.