Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z przecinarkami do metalu

Zjawisko odrzutu i związane z tym ostrzeżenia

Odrzut jest nagłą reakcją na zakleszczenie lub zablokowanie obracającej się tarczy. Zakleszczenie lub zablokowanie prowadzi do nagłego zatrzymania się obracającego się narzędzia roboczego. Utrata kontroli powoduje szybkie przemieszczenie się szlifierki tnącej w górę, w kierunku osoby obsługującej.

Gdy przykładowo tarcza zakleszczy się lub zablokuje w obrabianym elemencie, zagłębiona w ma‌teriale krawędź tarczy może się zaklinować i spowodować jej wypadnięcie lub odrzut elektronarzędzia. Oprócz tego tarcze mogą się również złamać.

Odrzut jest następstwem niezgodnego z przeznaczeniem lub niewłaściwego zastosowania elektronarzędzia. Można go uniknąć przez zachowanie opisanych poniżej odpowiednich środków ostrożności.

  • Należy stosować zaciski do mocowania obrabianego przedmiotu zawsze, gdy tylko jest to możliwe. Jeżeli obrabiany element przytrzymywany jest ręką, należy zawsze zwracać uwagę, aby ręka znajdowała się w odległości nie mniejszej niż 100 mm od każdej ze stron tarczy pilarskiej. Pilarki nie wolno stosować do cięcia elementów, które są zbyt małe, aby można je było bezpiecznie zamocować w zacisku lub przytrzymać ręką. Jeżeli ręka osoby obsługującej znajduje się zbyt blisko tarczy pilarskiej, istnieje zwiększone ryzyko odniesienia obrażeń, spowodowane kontaktem z krawędzią skrawającą.
  • Obrabiany element należy unieruchomić i zablokować w zacisku lub przycisnąć równocześnie do prowadnicy i do stołu. W żadnym wypadku nie wolno podsuwać obrabianego materiału pod tarczę ani ciąć z ręki. Niezabezpieczone lub poruszające się elementy mogą zostać wyrzucone z dużą prędkością, powodując obrażenia.
  • Pilarkę należy przesuwać przez materiał, lekko ją popychając. Nie należy ciągnąć pilarki przez materiał. Aby wykonać cięcie, należy podnieść głowicę tnącą i przesunąć ją ponad materiałem przeznaczonym do obróbki. W następnej kolejności należy uruchomić silnik, docisnąć głowicę do dołu i prowadzić ją przez materiał, lekko popychając. Cięcie poprzez ciągnięcie maszyny może spowodować przemieszczenie się tarczy pilarskiej w stronę powierzchni obrabianego elementu i gwałtowny odrzut pilarki w kierunku osoby obsługującej.
  • Nie wolno trzymać rąk nad planowaną linią cięcia ani też przed lub za tarczą pilarską. Przytrzymywanie obrabianego materiału na krzyż, tzn. trzymanie obrabianego elementu z prawej strony tarczy pilarskiej za pomocą lewej ręki lub na odwrót, jest bardzo niebezpieczne.
  • Gdy tarcza się obraca, nie wolno sięgać ręką za ogranicznik. Należy zachować bezpieczną minimalną odległość dłoni od obracającej się tarczy, która wynosi 100 mm (dotyczy to obu stron tarczy). Odległość ręki od obracającej się tarczy może być trudna do oszacowania, co może doprowadzić do poważnych obrażeń.
  • Przed przystąpieniem do cięcia materiał przeznaczony do obróbki należy poddać dokładnej kontroli. Jeżeli materiał jest nierówny lub wygięty, należy docisnąć go zewnętrzną stroną wygięcia do prowadnicy. Należy zawsze upewnić się, czy między obrabianym elementem, prowadnicą a stołem nie ma luki wzdłuż linii cięcia. Krzywe lub wygięte elementy mogą przekręcić się lub przemieścić i spowodować zablokowanie się tarczy pilarskiej podczas cięcia. W obrabianym materiale nie mogą znajdować się gwoździe ani żadne inne obce elementy.
  • Do pracy z elektronarzędziem można przystąpić tylko wtedy, gdy na stole, z wyjątkiem obrabianego elementu, nie znajdują się żadne inne narzędzia. Małe kawałki ciętego materiału lub inne przedmioty, które zetkną się z obracającą się tarczą, mogą zostać wyrzucone z dużą prędkością.
  • Wolno ciąć wyłącznie jeden element naraz. Elementów ułożonych jeden na drugim nie można w odpowiedni sposób zamocować ani podeprzeć, w związku z czym mogą one zostać pochwycone przez tarczę lub przemieścić się podczas cięcia.
  • Przed użyciem elektronarzędzie należy ustawić na równej, stabilnej powierzchni roboczej. Równa i stabilna powierzchnia robocza zmniejsza niebezpieczeństwo niestabilności elektronarzędzia.
  • Należy dobrze rozplanować swoją pracę. Przy każdej zmianie kąta cięcia lub nachylenia, należy upewnić się, że regulowana prowadnica jest odpowiednio zamocowana, przytrzymuje obrabiany element i nie wejdzie w kontakt z tarczą lub systemem osłon. Bez włączania urządzenia za pomocą przycisku “ON” i bez umieszczania materiału na stole roboczym, należy przeprowadzić symulację procesu cięcia ukośnicą, aby upewnić się, że tarcza pilarska nie wchodzi w kontakt z prowadnicą i że nie wystąpi ryzyko przecięcia prowadnicy.
  • W przypadku obrabianych elementów, które są szersze lub dłuższe niż powierzchnia stołu, należy zapewnić odpowiednie podparcie, np. poprzez zastosowanie przedłużek stołu lub kozłów. Obrabiane elementy, które są dłuższe lub szersze niż stół elektronarzędzia, mogą przechylić się w razie braku podparcia. Jeżeli odcięty fragment metalu lub obrabiany element przechylą się, mogą one doprowadzić do uniesienia dolnej osłony lub niekontrolowanego wyrzucenia spod obracającej się tarczy.
  • Nie wolno wykorzystywać osób trzecich do podpierania materiału, w zastępstwie przedłużek stołu. Niestabilne podparcie obrabianych elementów może spowodować zablokowanie się tarczy lub przemieszczenie się elementu podczas procesu cięcia, a co za tym idzie pociągnięcie osoby obsługującej i pomagającej w kierunku obracającej się tarczy.
  • Nie wolno w żadnym wypadku blokować ani dociskać odciętych kawałków materiału do obracającej się tarczy pilarskiej. W przypadku stosowania ograniczników, np. ogranicznika długości, odcięty kawałek może zaklinować się w tarczy i zostać gwałtownie wyrzucony.
  • Należy zawsze stosować zaciski lub inne, specjalne elementy mocujące zaprojektowane do mocowania okrągłych elementów, takich jak pręty lub rury. Pręty mają tendencję do przekręcania się podczas cięcia, co powoduje "wcinanie" się tarczy w innym miejscu materiału. W konsekwencji obrabiany element wraz z ręką osoby obsługującej może zostać pociągnięty w kierunku tarczy.
  • Tarcza pilarska powinna osiągnąć pełną prędkość, zanim zostanie przyłożona do obrabianego elementu. W ten sposób można obniżyć ryzyko odrzutu obrabianego elementu.
  • W razie zaklinowania obrabianego elementu lub zablokowania tarczy, należy wyłączyć elektronarzędzie. Odczekać, aż wszystkie ruchome części zatrzymają się, a następnie wyjąć wtyczkę z gniazda i/lub wyjąć akumulator. Następnie należy usunąć zaklinowany materiał. Kontynuowanie cięcia pomimo blokady może prowadzić do utraty kontroli lub uszkodzenia elektronarzędzia.
  • Po zakończeniu cięcia należy zwolnić włącznik, ustawić głowicę pilarki w pozycji dolnej, odczekać, aż tarcza przestanie się obracać i dopiero potem usunąć cięty materiał. Zbliżanie ręki do obracającej się nadal tarczy jest niebezpieczne.
  • Wykonując cięcie częściowe lub zwalniając włącznik, zanim głowica tnąca znajdzie się w pozycji dolnej, należy mocno przytrzymać rękojeść pilarki. Działanie hamujące pilarki może spowodować szarpnięcie narzędziem w dół, niosąc ze sobą ryzyko obrażeń.
  • Nie wolno w żadnym wypadku usuwać resztek pozostałych z obróbki z obszaru pracy elektronarzędzia, podczas gdy jest ono włączone. Przed wyłączeniem elektronarzędzia należy zawsze najpierw ustawić głowicę elektronarzędzia w pozycji spoczynkowej.
  • Nie dotykać tarczy pilarskiej po zakończeniu pracy, zanim tarcza się nie ochłodzi. Tarcza pilarska nagrzewa się podczas pracy do bardzo wysokich temperatur.
  • Stanowisko pracy należy utrzymywać w czystości. Szczególnie niebezpieczne są mieszanki materiałów. Pył z metalu lekkiego może się zapalić lub wybuchnąć.
  • Nie używać tarcz pilarskich z wysokostopowej stali szybkotnącej (stal HSS). Tego rodzaju tarcze są podatne na złamanie.
  • Należy regularnie kontrolować przewód, a w razie uszkodzenia należy zlecić jego naprawę w autoryzowanym serwisie elektronarzędzi firmy Bosch. Uszkodzone przedłużacze należy wymienić na nowe. W ten sposób zagwarantowane zostanie zachowanie bezpieczeństwa urządzenia.
  • Nie należy używać stępionych, wyszczerbionych, odkształconych ani uszkodzonych tarcz pilarskich. Tarcze pilarskie ze stępionymi lub niewłaściwie ustawionymi zębami, z powodu zbyt wąskiego rzazu, są przyczyną zwiększonego tarcia i mogą doprowadzić do zablokowania się tarczy w materiale oraz odrzutu.
  • Należy zawsze stosować tarcze o właściwych wymiarach i z odpowiednim otworem montażowym (np. gwiaździstym lub okrągłym. Tarcze niepasujące do części mocujących pilarki, powodują nierównomierny bieg urządzenia i prowadzą do utraty panowania nad elektronarzędziem.
  • Należy upewnić się, czy osłona funkcjonuje prawidłowo i czy może się swobodnie poruszać. W żadnym wypadku nie wolno blokować osłony w położeniu otwartym.
  • Z podłogi należy regularnie usuwać opiłki metalu i resztki obrabianego materiału. Istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się lub potknięcia.
  • Przed użyciem elektronarzędzia usunąć z powierzchni roboczej wszystkie narzędzia nastawcze, opiłki metalu itp., z wyjątkiem obrabianego elementu. Drobne fragmenty metalu lub inne przedmioty mogą wejść w kontakt z obracającą się tarczą i zostać wyrzucone w stronę operatora z dużą prędkością.
  • Nie należy pozostawiać bez nadzoru narzędzia, zanim się ono całkowicie nie zatrzyma. Poruszające się siłą inercji narzędzia robocze mogą spowodować obrażenia.
  • Przed przyłożeniem tarczy do obrabianego elementu, należy uruchomić elektronarzędzie. W przeciwnym wypadku tarcza może zaklinować się w obrabianym elemencie i spowodować odrzut.
  • Nie wolno stawać na elektronarzędziu. W przypadku przewrócenia się elektronarzędzia lub niezamierzonego kontaktu z tarczą pilarską może dojść do poważnych obrażeń.
  • Elektronarzędzie należy stosować wyłącznie do obróbki na sucho. Przedostanie się wody do elektronarzędzia zwiększa ryzyko porażenia prądem.
  • Należy dbać o czytelność tabliczek ostrze‌gaw‌czych, znajdujących się na elektro‌narzędziu.
  • W zakres dostawy elektronarzędzia wchodzi tabliczka ostrzegawcza lasera (zob. tabela „Symbole i ich znaczenie”).

Nie wolno kierować wiązki laserowej w stronę osób i zwierząt, nie wolno również samemu wpatrywać się w wiązkę ani w jej odbicie. Można w ten sposób spowodować czyjeś oślepienie, wypadki lub uszkodzenie wzroku.

  • Nie wolno dokonywać żadnych zmian ani modyfikacji urządzenia laserowego. Opisane w niniejszej instrukcji obsługi możliwości ustawień mogą być stosowane bez żadnego ryzyka.
  • Nie należy używać okularów do pracy z la‌se‌rem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfi‌kacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowa‌niem laserowym.
  • Nie należy używać okularów do pracy z la‌se‌rem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrud‌niają rozróżnianie kolorów.
  • Ostrożnie: Użycie innych, niż podane w ni‌niej‌szej instrukcji, elementów ob‌słu‌go‌wych i regulacyjnych oraz zastosowanie innych metod postępowania może prowadzić do niebez‌piecz‌nej ekspozycji na promienio‌wanie laserowe.
  • Nie wolno zamieniać wbudowanego lasera na laser innego typu. Laser niepasujący do elektronarzędzia może być źródłem zagrożenia dla osób.