Usisavanje prašine/strugotina
Prašina od materijala kao što su premazi sa sadržajem olova, neke vrste drva, mineralnih materijala i metala, može biti štetna za zdravlje. Dodirivanje ili udisanje prašine može uzrokovati alergijske reakcije i/ili bolesti dišnih puteva korisnika električnog alata ili osoba koje se nalaze u blizini.
Određena vrsta prašine, kao što je npr. prašina od hrastovine ili bukve, smatra se kancerogenom, posebno u kombinaciji s dodatnim tvarima za obradu drva (kromat, zaštitna sredstva za drvo). Materijal, koji sadrži azbest, smiju obrađivati samo stručne osobe.
- Po mogućnosti koristite uređaj za usisavanje prašine prikladan za materijal.
- Pobrinite se za dobro prozračivanje radnoga mjesta.
- Preporučuje se nošenje zaštitne maske s klasom filtra P2.
Poštujte važeće propise u vašoj zemlji za materijale koje ćete obrađivati.
- Izbjegavajte nakupljanje prašine na radnom mjestu. Prašina se može lako zapaliti.
Za brušenje se preporučuje priključiti električni alat na usisavač. Električni alat nema ventilator; vrećice za prašinu ne mogu se koristiti.
Vanjsko usisavanje
Priključite usisno crijevo (pribor) na ispušnu cijev (3) ili izravno na nastavak za ispuhivanje (4) na električnom alatu.
Napomena: Ispušna cijev (3) je izrađena od antistatičkog materijala. Kod dodatne primjene antistatičkog usisnog crijeva (pribor) sprječava se elektrostatički naboj alata koji se u rijetkim slučajevima može pojaviti kod brušenja.
Kod radova bez usisavanja (npr. poliranja) možete skinuti ispušnu cijev (3). U tu svrhu pritisnite gumb za deblokiranje (15) i skinite ispušnu cijev (3) s električnog alata prema natrag.
Usisavač mora biti prikladan za obrađivani materijal.
Kod usisavanja suhe prašine ili prašine koja je posebno opasna za zdravlje i kancerogena, treba koristiti specijalni usisavač.