Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy ze stołami roboczymi
- Przed przystąpieniem do zmiany nastaw lub wymianą osprzętu należy wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego i/lub wyjąć akumulator z elektronarzędzia. Przypadkowe uruchomienie elektronarzędzia stanowi przyczynę wielu wypadków.
- Zmontować prawidłowo stół przed zamontowaniem do niego elektronarzędzia. Prawidłowy montaż ma istotne znaczenie dla stabilności stołu i zapobiega jego awarii.
- Przed rozpoczęciem użytkowania elektronarzędzia, należy je dobrze zamocować na stole roboczym. Przesunięcie się elektronarzędzia na stole roboczym może spowodować utratę kontroli.
- Stół roboczy należy ustawiać na stabilnej, równej i poziomej powierzchni. Jeżeli stół roboczy daje się przesuwać lub chwieje się, nie ma możliwości równomiernego i bezpiecznego prowadzenia obrabianego elementu.
- Nie należy przeciążać stołu roboczego, nie należy go też stosować w charakterze drabiny, pomostu lub rusztowania. Przeciążanie stołu lub stawanie na nim może spowodować, że jego punkt ciężkości znajdzie się wyżej i stół się przewróci.
- Obrabianego elementu nie należy naprowadzać na tarczę z użyciem siły. Jeżeli podczas pracy z elektronarzędziem wywierana będzie zbyt duża siła nacisku, stół roboczy może się przewrócić.
- Przed przystąpieniem do pracy należy skontrolować, czy wszystkie śruby i elementy łączące są dostatecznie mocno dokręcone. Luźne połączenia mogą spowodować brak stabilności i prowadzić do niedokładnych cięć.
- Upewnić się, że długie i ciężkie elementy nie spowodują zachwiania równowagi stołu. Wystające części długich i ciężkich elementów należy podeprzeć.
- Podczas składania lub rozkładania stołu należy trzymać palce z dala od przegubów. Istnieje niebezpieczeństwo zmiażdżenia palców.