Biztonsági előírások mágneses fúrógépek számára
- Az elektromos kéziszerszámot csak a szigetelt markolatfelületeknél fogva kezelje, főleg ha olyan műveletet hajt végre, melynek során a vágó tartozék rejtett vezetékekhez vagy az elektromos kéziszerszám saját tápvezetékéhez érhet. Ha a vágó tartozék egy feszültség alatt álló vezetékhez ér, az elektromos kéziszerszám fedetlen fémrészei szintén feszültség alá kerülhetnek és áramütéshez vezethetnek.
- Amikor az elektromos kéziszerszámot a biztonsági hevederrel hozzáerősíti a munkadarabhoz, gondoskodjon arról, hogy a biztonsági heveder képes legyen a használat során a gép megtartására és visszatartására. Ha a munkadarab gyenge, vagy porózus, akkor lehet, hogy megrongálódott és ennek következtében az elektromos kéziszerszám leválhat a munkadarabról.
- Ha falakon vagy mennyezeteken keresztül fúr, gondoskodjon a túlsó oldalán található munkaterület és az ott tartózkodó személyek védelméről. A fúrófej a másik oldalon kinyúlhat a falból, vagy a kifúrt darab a másik oldalon is leeshet.
- Függőleges vagy ferde felületeken vagy a kezelő feje felett végzett fúráshoz a hűtőanyagtartályt nem lehet használni. Kérjük használjon hűtőhabot. Gondoskodjon arról, hogy ne juthasson víz a kéziszerszámba. Ha víz hatol be az elektromos kéziszerszámba, ez megnöveli az áramütés kockázatát.
- Az elektromos kéziszerszámot rögzíteni kell. Egy nem megfelelően rögzített elektromos kéziszerszám elmozdulhat vagy feldőlhet és személyi sérüléseket okozhat.
- Ne viseljen kesztyűt. A kesztyű beleakadhat a forgó alkatrészekbe vagy a forgácsba és ez személyi sérüléshez vezethet.
- Tartsa távol a kezét a fúrási területtől, amíg a kéziszerszám működésben van. A forgó alkatrészek vagy forgácsok megérintése személyi sérüléshez vezethet.
- Győződjön meg arról, hogy a betétszerszám forog, mielőtt bevezetné azt a munkadarabba. Ellenkező esetben a betétszerszám beékelődhet a munkadarabba, ez a munkadarab váratlan elmozdulásához és személyi sérüléshez vezethet.
- Ha a betétszerszám beszorult, ne gyakoroljon rá tovább lefelé irányuló nyomást és kapcsolja ki a kéziszerszámot. Vizsgálja meg és szüntesse meg a beékelődés okát. A beékelődés a munkadarab váratlan elmozdulásához és személyi sérüléshez vezethet.
- Kerülje el a hosszú forgácsok létrejöttét, ehhez rendszeresen szakítsa meg a lefelé irányuló nyomást. Az éles fémforgácsok mindenhova beakadhatnak és személyi sérüléseket okozhatnak.
- Soha ne távolítsa el a forgácsot a fúrási területről, amíg a kéziszerszám működésben van. A forgács eltávolítása előtt távolítsa el a betétszerszámot a munkadarabtól, kapcsolja ki a kéziszerszámot és várja meg, amíg a betétszerszám teljesen leáll. Használjon valamilyen segédeszközt, például egy kefét vagy horgot a forgács eltávolítására. A forgó alkatrészek vagy forgácsok megérintése személyi sérüléshez vezethet.
- A betétszerszám megengedett fordulatszámának legalább akkorának kell lennie, mint az elektromos kéziszerszámon megadott legnagyobb fordulatszámnak. A megengedettnél gyorsabban forgó betétszerszámok széttörhetnek és a darabjai elrepülhetnek.
- A rejtett vezetékek felkutatásához használjon arra alkalmas fémkereső készüléket, vagy kérje ki a helyi energiaellátó vállalat tanácsát. Ha egy elektromos vezetéket a berendezéssel megérint, az tűzhöz és áramütéshez vezethet. Egy gázvezeték megrongálása robbanást eredményezhet. Ha egy vízvezetéket szakít meg, anyagi károk keletkeznek, vagy áramütést okozhat.
- Sohase üzemeltesse az elektromos kéziszerszámot az azzal együtt szállított hibaáram-védőkapcsoló (PRCD) nélkül.
- Minden munkakezdés előtt ellenőrizze a hibaáram védőkapcsoló (PRCD) előírásszerű működését. A megrongálódott hibaáram védőkapcsolókat (PRCD) egy Bosch vevőszolgálattal javíttassa meg vagy cseréltesse ki.
- Ügyeljen arra, hogy se a munkaterületen tartózkodó személyek, se maga az elektromos kéziszerszám ne juthassanak érintkezésbe a kilépő vízzel.
- Viseljen csúszásbiztos cipőt. Így elkerülheti a sima felületeken való kicsúszás során fellépő sérüléseket.
- Soha ne hagyja ott a szerszámot, amíg az teljesen le nem állt. A betétszerszámok kifutásuk során sérüléseket okozhatnak.
- Tartsa távol a munkaterülettől a fúrógép csatlakozó kábelét. Egy megrongálódott vagy csomókkal teli kábel megnöveli az áramütés veszélyét.
- Ne terhelje túl az elektromos kéziszerszámot és ne használja azt sem létraként, sem állványként. Az elektromos kéziszerszám túlterhelése, vagy a csempe megmunkáló asztalra való felállás ahhoz vezethet, hogy az elektromos kéziszerszám súlypontja magasabbra kerül és az felbillen.
- Az elektromos kéziszerszámot csak védővezetékkel ellátott, megfelelően méretezett villamos hálózatokról szabad üzemeltetni.
- Húzza ki a csatlakozó dugót a dugaszolóaljzatból, és/vagy vegye ki az akkumulátort az elektromos kéziszerszámból, mielőtt az elektromos kéziszerszámon beállítási munkákat végez, vagy tartozékokat cserél. Az elektromos kéziszerszámok akaratlan elindítása baleseteket okozhat.
- Ha az elektromos kéziszerszámot a feje felett használja, akkor vonjon be a munkába egy második személyt.
- Függőleges vagy ferde felületek fúrásához, vagy a fej felett végzett munkákhoz biztosítsa be egy biztosító hevederrel az elektromos kéziszerszámot. Feszültségkiesés esetén, vagy túl erős terhelésnél a mágnes tartóereje nem marad meg. Az elektromos kéziszerszám leeshet és baleseteket okozhat.
- Az elektromos kéziszerszám egy hirtelen lengőmozgás esetén leeshet. Egy állványon végzett munka során az elektromos kéziszerszám az indításkor vagy egy feszültségkiesés esetén egy hirtelen lengőmozgást hajthat végre. Biztosítsa a mellékelt biztosító hevederrel az elektromos kéziszerszámot. Egy biztonsági öv viselésével biztosítsa be saját magát is a leesés ellen.
- A felületnek simának és tisztának kell lennie. Simítsa ki a durvább egyenetlenségeket, például az anyagra ráfreccsent hegesztőanyagot és távolítsa el a lazán tapadó rozsdát, szennyeződéseket és zsírt. A mágnes tartóereje csak megfelelő felületeken érvényesül.
Ne vigye a mágnest implantátumok és egyéb orvosi készülékek, például pacemakerek vagy inzulinpumpák közelébe. A mágnes egy mágneses mezőt hoz létre, amely hatással lehet az implantátumok vagy orvosi készülékek működésére. |
- Tartsa távol az elektromos kéziszerszámot mágneses adathordozóktól és mágneses mezőkre érzékeny készülékektől. A mágnes hatása visszafordíthatatlan adatveszteségekhez vezethet.
- Rögzítse az elektromos kéziszerszámot egy stabil, sík és vízszintes felületre. Ha az elektromos kéziszerszám elcsúszhat vagy billeghet, a betétszerszámot nem lehet egyenletesen és biztonságosan vezetni.
- Tartsa tisztán a munkafelületet a megmunkálandó munkadarabbal együtt. Az éles szélű fúrási forgács és egyéb tárgyak sérülésekhez vezethetnek. Az anyagkeverékek különösen veszélyesek. A könnyűfémpor meggyulladhat vagy felrobbanhat.
- A munka befejezése után ne érjen hozzá a betétszerszámhoz, amíg az le nem hűlt. A betétszerszám a munka során igen erősen felhevül.
- Ne érintse meg a fúrómagot, amelyet a vezetőpecek a munka befejezése után automatikusan kilök. A fúrómag igen forró lehet.
- Rendszeresen vizsgálja meg a kábelt és ha megrongálódott, csak egy feljogosított Bosch elektromos kéziszerszám-műhely vevőszolgálatával javíttassa meg. A megrongálódott hosszabbító kábeleket cserélje ki. Ez biztosítja, hogy az elektromos kéziszerszám biztonságos maradjon.
- Az elektromos kéziszerszámokat használaton kívül biztos helyen tárolja. A tárolási helynek száraznak és lezárhatónak kell lennie. Ez megakadályozza, hogy az elektromos kéziszerszám a tárolás során megrongálódjon, vagy hogy azt tapasztalatlan személyek használják.
- Soha ne használja az elektromos kéziszerszámot, ha a kábel megrongálódott. Ha a hálózati csatlakozó kábel a munka során megsérül, ne érintse meg a kábelt, hanem azonnal húzza ki a csatlakozó dugót a dugaszolóaljzatból. Egy megrongálódott kábel megnöveli az áramütés veszélyét.
- Az elektromos kéziszerszámot csak egy előírásszerűen földelt hálózathoz csatlakoztassa. A dugaszolóaljzatnak és a hosszabbítónak egy működőképes védővezetékkel kell rendelkeznie.
- A mágnes tapadása a munkadarab vastagságától függ. A legbiztosabb tartóerőt legalább 20 mm vastag, szénben szegény acél munkadaraboknál lehet elérni. Vékonyabb acél munkadarabokban végzett fúráshoz egy további acéllemezt (a legkisebb méret 100 x 200 x 20 mm) kell a mágneses alaplemez alá tenni. Biztosítsa be leesés ellen az acéllemezt.
- A fémforgácsok és egyéb szennyezések lényeges mértékben befolyásolják a mágnes tartóerejét. Mindig gondoskodjon arról, hogy a mágneses alaplap tiszta legyen.
- Előzze meg a mágnes leválását. Gondoskodjon arról, hogy a mágneses alaplap előírásszerűen hozzátapadjon a munkadarabhoz, mielőtt megkezdené a fúrást.
- Ne kapcsolja ki a mágnest és ne használja a visszafelé fúrási funkciót, mielőtt a készülék teljesen leáll.
- Más elektromos berendezések, amelyek ugyanahhoz a dugaszoló aljzathoz vannak csatlakoztatva, egyenetlen feszültséget okozhatnak, amely a mágnes leválásához vezethet. Az elektromos kéziszerszámot csak egy dugaszoló aljzatban egyedül használja.
- Az üregesfúrókat ne használja hűtőfolyadék nélkül. Az üzemeltetés előtt mindig ellenőrizze a hűtőfolyadék szintjét.
- Óvja meg a motort. Sohase tegye lehetővé, hogy hűtőfolyadék, víz, vagy más szennyezések juthassanak a motorba.
- A fémforgácsok gyakran igen élesek és forrók. Sohase érintse meg puszta kézzel ezeket. A tisztításhoz egy mágneses forgácsgyűjtőt és egy forgácshorgot vagy más alkalmas szerszámot használjon.
- Sohase próbálja meg a készüléket helytelen vagy túl alacsony feszültséggel üzemeltetni. Ellenőrizze a típustáblát, hogy csak helyes feszültségű és frekvenciájú áramot használjon.
- Az elektromos kéziszerszám egy lézer figyelmeztető táblával kerül kiszállításra (lásd a "Szimbólumok és magyarázatuk" táblázatot).
- Soha ne tegye felismerhetetlenné az elektromos kéziszerszámon található figyelmeztető táblákat.
Ne irányítsa a lézersugarat más személyekre vagy állatokra és saját maga se nézzen bele sem a közvetlen, sem a visszavert lézersugárba. Ellenkező esetben a személyeket elvakíthatja, baleseteket okozhat és megsértheti az érintett személy szemét. |
- Ha a szemét lézersugárzás éri, csukja be a szemét és lépjen azonnal ki a lézersugár vonalából.
- Ne hajtson végre a lézerberendezésen semmiféle változtatást.
- Ne hagyja, hogy gyerekek felügyelet nélkül használják az elektromos kéziszerszámot. Azok saját magukat más személyeket akaratlanul is elvakíthatnak
- Ha a lézer figyelmeztető tábla szövege nem az Ön nyelvén van megadva, ragassza át azt az első üzembe helyezés előtt a készülékkel szállított öntapadó címkével, amelyen a szöveg az Ön országában használatos nyelven található.