Ohutusjuhised magnetpuurmasinate jaoks
- Tehes töid, mille puhul võib lõiketarvik tabada varjatud elektrijuhtmeid või elektrilise tööriista enda toitejuhet, hoidke elektrilist tööriista ainult käepideme isoleeritud pinnast. Lõiketarvik, mis puutub kokku pingestatud elektrijuhtmega, võib seada pinge alla elektrilise tööriista metallosad ja anda tööriista kasutajale elektrilöögi.
- Elektritööriista turvarihmaga toorikule kinnitamisel jälgige, et kasutatav turvarihm suudaks masinat kasutamise ajal paigal hoida. Kui toorik on nõrk või poorne, võib see kahjustuda ja elektritööriist sellelt lahti tulla.
- Seinte ja lagede puurimisel jälgige, et teisel pool oleksid inimesed ja tööala kaitstud. Otsak võib teiselt poolt välja tulla või südamik teisele poole kukkuda.
- Jahutusvedeliku paaki ei tohi kasutada vertikaal- või kaldpindadesse ja pea kohal puurimisel. Kasutage vahtjahutust. Jälgige, et tööriista sisse ei satuks vett. Kui vesi tungib elektritööriista sisse, suureneb elektrilöögi oht.
- Elektritööriist tuleb kinnitada. Korralikult kinnitamata elektritööriist võib liikuda või ümber minna ning põhjustada kehavigastusi.
- Ärge kandke kindaid. Kindad võivad jääda pöörlevate osade taha kinni, mille tagajärjel võivad tekkida kehavigastused.
- Ärge viige oma käsi tööalasse, kui tööriist töötab. Kokkupuude pöörlevate osade või kildudega võib tekitada kehavigastusi.
- Enne otsaku sisestamist töödeldavasse detaili veenduge, et otsak pöörleb korralikult. Vastasel korral võib otsak töödeldavasse detaili kinni kiiluda, detail võib ootamatult liikuma hakata ja kehavigastusi tekitada.
- Kui otsak kinni kiilub, siis lõpetage sellele surve rakendamine ning lülitage tööriist välja. Vaadake tööriist üle ja võtke parandusmeetmed, et kõrvaldada kinnikiilumise põhjus. Kinnikiilumise tulemusel võib töödeldav detail ootamatult liikuma hakata ning tekitada kehavigastusi.
- Vältige pikkade laastude tekkimist, selleks katkestage allasurve regulaarselt. Teravad metall-laastud võivad takerduda ja põhjustada kehavigastusi.
- Ärge kunagi eemaldage puurmeid puurimisalast, kui tööriist töötab. Puurmete eemaldamiseks eemaldage otsak töödeldavast detailist, lülitage tööriist välja ja oodake, kuni otsak on seiskunud. Puurmete eemaldamiseks kasutage harja või konksu. Kokkupuude pöörlevate osade või kildudega võib tekitada kehavigastusi.
- Otsaku nimikiirus peab olema vähemalt võrdne elektrilisele tööriistale märgitud maksimaalse kiirusega. Otsakud, mis pöörlevad lubatust kiiremini, võivad puruneda ja tükkidena laiali paiskuda.
- Varjatult paiknevate elektrijuhtmete, gaasi- või veetorude avastamiseks kasutage sobivaid lokaliseerimisseadmeid või pöörduge kohaliku elektri-, gaasi- või veevarustusettevõtja poole. Kokkupuutel elektrijuhtmetega tekib tulekahju- ja elektrilöögioht. Gaasitorustiku vigastamisel tekib plahvatusoht. Veetorustiku vigastamine põhjustab materiaalse kahju ja võib tekitada elektrilöögi.
- Ärge kasutage elektrilist tööriista kunagi ilma tarnekomplekti kuuluva rikkevoolukaitselülitita (PRCD).
- Kontrollige rikkevoolukaitselüliti (PRCD) toimimist iga kord enne töö alustamist. Kahjustada saanud rikkevoolukaitselüliti (PRCD) laske parandada või välja vahetada Boschi hooldekeskuses.
- Pöörake tähelepanu, et tööpiirkonnas olevad isikud ega ka elektrivahend ise ei puutuks kokku väljuva veega.
- Kandke libisemiskindlaid jalanõusid. Sellega väldite libedal pinnal libisemisest põhjustatud vigastusi.
- Ärge lahkuge seadme juurest enne, kui seade on täielikult seiskunud. Järelpöörlevad tarvikud võivad põhjustada vigastusi.
- Hoidke puurmasina ühenduskaabel tööpiirkonnast eemal. Kahjustatud või keerduläinud toitejuhtmed suurendavad elektrilöögi ohtu.
- Ärge koormake elektrilist tööriista üle ja ärge kasutage seda redelina või tellinguna. Elektrilise tööriista ülekoormamine või sellel seismine võib põhjustada elektrilise tööriista raskuskeskme ülespoole nihkumist ja selle ümberminekut.
- Elektrilist tööriista tohib kasutada ainult kaitsejuhiga varustatud ja piisavalt dimensioneeritud vooluvõrkudes.
- Enne seadme seadistamist või lisavarustusosade vahetamist tõmmake pistik pistikupesast ja/või võtke aku elektrilisest tööriistast välja. Elektrilise tööriista soovitamatu käivitumine on sagedane õnnetuste põhjus.
- Kasutades elektrilist tööriista peast kõrgemal töötage alati kahekesi.
- Kinnitage elektriline tööriist vertikaalsete või kaldsete pindade puurimisel ja töötamisel peast kõrgemal alati turvarihmaga. Voolukatkestuse korral või liiga suure koormuse puhul ei jää magnetjõud püsima. Elektriline tööriist võib alla kukkuda ja õnnetusi põhjustada.
- Allakukkumisoht elektrilise tööriista äkiliste pendelliikumiste tõttu. Tellingul töötamisel võib elektriline tööriist käivitumisel või voolukatkestuse korral sooritada äkilisi pendelliikumisi. Fikseerige elektriline tööriist kaasasoleva turvarihmaga. Kaitske ennast allakukkumise eest, kasutades turvarakmeid.
- Pind peab olema sile ja puhas. Siluge jämedad ebatasasused, nt keevituspritsmed ja eemaldage lahtine rooste, mustus ning määre. Magnetjõud avaldub üksnes vastavatel pindadel.
Hoidke magnet eemal implantaatidest ja muudest meditsiinilistest seadmetest, nagu nt südamestimulaator või insuliinipump. Magnet tekitab välja, mis võib implantaatide ja meditsiiniliste seadmete talitlust mõjutada. |
- Hoidke elektrilist tööriista eemal magnetilistest andmekandjatest ja magneti suhtes tundlikest seadmetest. Magneti toime võib põhjustada pöördumatuid andmekadusid.
- Kinnitage elektriline tööriist kindlale, tasasele ja horisontaalsele pinnale. Juhul kui elektriline tööriist võib kõikuda või paigast nihkuda, ei ole vahetatavat tööriista võimalik ühtlaselt ja kindlalt juhtida.
- Hoidke tööpind, sealhulgas töödeldav detail, puhas. Teravaservalised puurlaastud ja esemed võivad tekitada vigastusi. Materjalisegud on eriti ohtlikud. Kergmetallide tolm võib süttida või plahvatada.
- Ärge puudutage vahetatavat tööriista pärast tööd enne, kui see on jahtunud. Vahetatav tööriist läheb töötamisel väga kuumaks.
- Ärge puudutage puursüdamikku, mille juhttihvt pärast töö lõpetamist automaatselt välja viskab. Puursüdamik võib olla väga kuum.
- Kontrollige regulaarselt toitejuhet ja vigastatud toitejuhe laske välja vahetada Boschi elektriliste tööriistade volitatud remonditöökojas. Kahjustada saanud pikendusjuhtmed vahetage välja. Nii tagate püsivalt seadme ohutu töö.
- Kasutusvälisel ajal hoidke elektrilist tööriista ohutus kohas. Hoiukoht peab olema kuiv ja lukustatav. Sellega tagate, et elektriline tööriist ei saa kasutusvälisel ajal kahjustada ega ole kättesaadav kõrvalistele isikutele.
- Ärge kasutage elektrilist tööriista, mille toitejuhe on kahjustada saanud. Ärge puudutage kahjustada saanud toitejuhet; kui toitejuhe saab töötamise ajal kahjustada, tõmmake pistik kohe pistikupesast välja. Kahjustada saanud toitejuhe suurendab elektrilöögi ohtu.
- Ühendage elektriline tööriist nõuetekohaselt maandatud vooluvõrguga. Pistikupesa ja pikenduskaabel peavad olema varustatud töökorras kaitsejuhiga.
- Magneti kinnitumine oleneb töödeldava detaili paksusest. Kinnitumine on parim vähese süsinikusisaldusega vähemalt 20 mm paksusel terasel. Väiksema paksusega terase puurimisel tuleb magnetilise põhiplaadi alla asetada täiendav terasplaat (minimaalsed mõõtmed 100 x 200 x 20 mm). Tõkestage terasplaadi allakukkumisvõimalus.
- Metallilaastud ja muu mustus mõjutavad oluliselt magnetilist kinnitust. Kontrollige alati, et magnetiline põhiplaat on puhas.
- Vältige magneti lahtipääsemist. Kontrollige enne puurimise alustamist, et magnetiline põhiplaat kinnitub korralikult töödeldavale detailile.
- Ärge lülitage magnetjõudu välja ja ärge kasutage tagasisuunas puurimise funktsiooni enne, kui masin on seiskunud.
- Muud sama pistikupesaga ühendatud elektrilised seadmed tekitavad pinge ebaühtlust, mis võib põhjustada magneti lahtipäästmist. Kasutage elektrilist tööriista ainult eraldi pistikupesas.
- Vältige õõnespuurkroonide kasutamist ilma jahutusvedelikuta. Kontrollige alati enne tööd jahutusvedeliku taset.
- Kaitske mootorit. Ärge laske mitte kunagi jahutusvedelikul, veel või muul mustusel mootorisse pääseda.
- Metallilaastud on sageli väga teravad ja kuumad. Ärge puudutage neid mitte kunagi palja käega. Puhastamiseks kasutage magnetilist laastukogujat ja laastukonksu või muud sobivat tööriista.
- Ärge proovige mitte kunagi kasutada seadet vale või liiga madala pingega. Õige pinge ja sageduse kasutamist kontrollige seadme tüübisildilt.
- Elektriline tööriist tarnitakse koos laseri hoiatussildiga (vt tabelit "Sümbolid ja nende tähendus").
- Ärge katke kunagi kinni elektrilisel tööriistal olevaid hoiatussilte.
Ärge juhtige laserkiirt inimeste ega loomade suunas ja ärge viige ka ise pilku otsese või peegelduva laserkiire suunas. Vastasel korral võite inimesi pimestada, põhjustada õnnetusi või kahjustada silmi. |
- Kui laserkiir tabab silma, tuleb silmad teadlikult sulgeda ja pea laserkiire tasandilt viivitamatult välja viia.
- Ärge tehke laserseadmes mingeid muudatusi.
- Ärge laske lastel kasutada elektrilist tööriista ilma järelevalveta. Lapsed võivad teisi inimesi või ennast kogemata pimestada.
- Kui laseri hoiatussildi tekst ei ole teie riigis kõneldavas keeles, kleepige see enne tööriista esmakordset kasutuselevõttu üle kaasasoleva, teie riigikeeles oleva kleebisega.