Bezpečnostní pokyny pro magnetické vrtačky
- Provádíte-li operaci, při které se může obráběcí příslušenství dostat do kontaktu se skrytou elektroinstalací nebo vlastním napájecím kabelem, veďte elektrické nářadí za izolované uchopovací plochy. Obráběcí příslušenství, které se dostane do kontaktu s vodičem pod napětím, může svými nechráněnými kovovými částmi vést elektrický proud a způsobit úraz obsluhy.
- Při upevňování elektrického nářadí k obrobku bezpečnostním řemenem se ujistěte, že je použitý řemen schopen nářadí při práci udržet pod kontrolou. Pokud je obrobek křehký nebo porézní, může se poškodit a způsobit tak uvolnění elektrického nářadí od obrobku.
- Při vrtání skrz stěnu či strop zajistěte bezpečnost osob a pracovního prostředí na druhé straně. Vrták může na druhé straně projít otvorem nebo vytlačit vyvrtaný materiál.
- Zásobník na chladicí kapalinu není možné používat při vrtání na svislých nebo nakloněných plochách či nad hlavou. Použijte pěnové chladivo. Dbejte na to, aby do nářadí nepronikla žádná voda. Pokud do elektrického nářadí pronikne voda, hrozí vyšší riziko úrazu elektrickým proudem.
- Elektrické nářadí musí být zajištěno. Elektrické nářadí, které není řádně zajištěno, se může pohnout či převrátit a způsobit zranění.
- Nepoužívejte rukavice. Mohlo by dojít k zachycení rukavic za rotující díly nebo odštěpky a k následnému poranění.
- Je-li stroj v chodu, držte ruce v bezpečné vzdálenosti od oblasti vrtání. Při kontaktu s rotujícími díly nebo odštěpky může dojít k poranění.
- Příslušenství se musí před zasunutím do obrobku otáčet. V opačném případě by mohlo dojít k zaseknutí příslušenství v obrobku a následnému neočekávanému pohybu obrobku a poranění.
- Pokud se příslušenství zasekne, přestaňte na nářadí vyvíjet tlak a vypněte jej. Zjistěte důvod záseku a přijměte opatření, aby k němu nedocházelo. Zásek může způsobit nečekané pohyby obrobku a následné poranění.
- Vyhněte se vytváření dlouhých třísek pravidelným přerušováním stlačování. Ostré kovové třísky mohou způsobit zamotání a zranění.
- Nikdy z oblasti vrtání neodebírejte třísky, dokud je nářadí v chodu. Před odebíráním třísek vytáhněte příslušenství z obrobku, nářadí vypněte a vyčkejte, až se příslušenství zastaví. K odstranění třísek použijte kartáč nebo háček. Při kontaktu s rotujícími díly nebo odštěpky může dojít k poranění.
- Jmenovité otáčky příslušenství musí být minimálně stejné jako maximální otáčky uvedené na elektrickém nářadí. Příslušenství používané pro vyšší než jejich jmenovité otáčky může prasknout a rozpadnout se.
- Použijte vhodné detekční přístroje na vyhledání skrytých rozvodných vedení nebo kontaktujte místní dodavatelskou společnost. Kontakt s elektrickým vedením může vést k požáru a zásahu elektrickým proudem. Poškození vedení plynu může vést k výbuchu. Proniknutí do vodovodního potrubí způsobí věcné škody nebo může způsobit zásah elektrickým proudem.
- Elektronářadí nikdy nepoužívejte bez proudového chrániče, který je součástí dodávky.
- Před začátkem práce zkontrolujte řádnou funkci proudového chrániče. Poškozené proudové chrániče nechte opravit nebo vyměnit v servisu Bosch.
- Dbejte na to, aby osoby v pracovním prostoru či samotné elektrické nářadí nepřišly do styku s vytékající vodou.
- Noste protiskluzovou obuv. Tím zabráníte poranění, která mohou vzniknout smeknutím se na hladkých plochách.
- Nikdy nářadí neopouštějte, dokud se úplně nezastaví. Dobíhající nástroje mohou způsobit zranění.
- Připojovací kabel vrtačky musí být v dostatečné vzdálenosti od pracovní oblasti. Poškozené nebo zamotané kabely zvyšují riziko úrazu elektrickým proudem.
- Elektronářadí nepřetěžujte a nepoužívejte ho jako žebřík nebo podstavec. Přetížení nebo stání na elektronářadí může vést k tomu, že se těžiště elektronářadí přesune nahoru a elektronářadí se převrátí.
- Elektronářadí se smí napájet pouze z dostatečně dimenzovaných elektrických sítí s ochranným vodičem.
- Před nastavováním nářadí nebo výměnou příslušenství vytáhněte síťovou zástrčku ze zásuvky a/nebo vyjměte z elektronářadí akumulátor. Neúmyslné spuštění elektronářadí může být příčinou úrazů.
- Při použití elektronářadí nad hlavou vždy pracujte ve dvou.
- Při vrtání do svislých nebo nakloněných ploch a při vrtání nad hlavou elektronářadí vždy zajistěte bezpečnostním pásem. Při výpadku proudu nebo při příliš silném zatížení nezůstane zachována přilnavá síla magnetu. Elektronářadí může spadnout a způsobit úraz.
- Nebezpečí pádu v důsledku kývavého pohybu elektronářadí. Při práci na lešení se elektronářadí může při rozběhnutí nebo při výpadku proudu náhle rozkývat. Zajistěte elektronářadí pomocí přiloženého bezpečnostního pásu. Zajistěte se proti pádu oblečením bezpečnostního pásu.
- Povrch musí být hladký a čistý. Vyhlaďte hrubé nerovnosti, např. stříkance po svařování, a odstraňte uvolněnou rez, nečistoty a tuk. Přilnavá síla magnetu funguje jen na příslušném povrchu.
Nedávejte magnet do blízkosti implantátů nebo jiných lékařských přístrojů, např. kardiostimulátoru nebo inzulinové pumpy. Magnet vytváří pole, které může negativně ovlivnit funkci implantátů nebo lékařských přístrojů. |
- Nedávejte elektrické nářadí do blízkosti magnetických datových nosičů a magneticky citlivých zařízení. Působením magnetu může dojít k nevratným ztrátám dat.
- Upevněte elektronářadí na pevnou, rovnou a vodorovnou plochu. Pokud se může elektronářadí sesmeknout nebo viklat, nelze nástroj rovnoměrně a spolehlivě vést.
- Udržujte pracovní plochu včetně obrobku čistou. Ostré špony z vrtání a ostré předměty mohou vést k poraněním. Smíchání materiálu je mimořádně nebezpečné. Prach z lehkých kovů může hořet nebo explodovat.
- Po práci se nedotýkejte nástroje, dokud nevychladne. Nástroj je při práci velmi horký.
- Nedotýkejte se vyvrtaného jádra, které vodicí čep po skončení práce automaticky vyhodí. Vyvrtané jádro může být velmi horké.
- Pravidelně kontrolujte kabel a poškozený kabel nechte opravit pouze v autorizovaném servisním středisku pro elektronářadí Bosch. Poškozené prodlužovací kabely vyměňte. Tím bude zajištěno, že zůstane zachovaná bezpečnost nářadí.
- Nepoužívané elektronářadí bezpečně uschovejte. Uložte ho na suchém a uzamykatelném místě. Zabráníte tak poškození elektronářadí při skladování a používání nezkušenými osobami.
- Nepoužívejte elektronářadí s poškozeným kabelem. Pokud se kabel během práce poškodí, nedotýkejte se ho a vytáhněte síťovou zástrčku ze zásuvky. Poškozené kabely zvyšují riziko zásahu elektrickým proudem.
- Elektrické nářadí zapojujte do řádně uzemněné elektrické sítě. Síťová zásuvka a prodlužovací kabel musí mít funkční ochranný vodič.
- Přilnavá síla magnetu závisí na tloušťce obrobku. Nejlepší přilnavé síly je dosaženo na oceli s nízkým obsahem uhlíku s tloušťkou minimálně 20 mm. Při vrtání do oceli s menší tloušťkou se musí pod magnetickou základní desku položit navíc ocelová deska (minimální rozměry 100 × 200 × 20 mm). Zajistěte ocelovou desku proti pádu.
- Kovové třísky a jiné nečistoty výrazně zhoršují magnetickou přilnavost. Vždy zajistěte, aby byla magnetická základní deska čistá.
- Zabraňte uvolnění magnetů. Než začnete vrtat, zajistěte, aby magnetická základní deska dobře držela na obrobku.
- Nevypínejte magnetickou sílu nebo použijte funkci zpětného chodu, dokud se nářadí nezastaví.
- Jiné elektrické nářadí, které se používá ve stejné zásuvce, způsobí nerovnoměrné napětí, které může způsobit uvolnění magnetu. Používejte elektronářadí v zásuvce samotné.
- Nevrtejte s dutými vrtacími korunkami bez chladicí kapaliny. Před zahájením provozu vždy zkontrolujte množství chladicí kapaliny.
- Chraňte motor. Do motoru se nikdy nesmí dostat kapalina, voda nebo jiné nečistoty.
- Kovové třísky jsou často velmi ostré a horké. Nikdy se jich nedotýkejte holýma rukama. Čištění provádějte pomocí magnetického sběrače třísek a háku na odstraňování třísek nebo jiného vhodného nářadí.
- Nikdy se nesnažte používat nářadí s nesprávným nebo příliš nízkým napětím. Zkontrolujte typový štítek, abyste se ujistili, že používáte správné napětí a správnou frekvenci.
- Elektrické nářadí se dodává s výstražným štítkem laseru (viz tabulku „Symboly a jejich význam“).
- Nikdy nesmíte dopustit, aby byly výstražné štítky na elektronářadí nečitelné.
Laserový paprsek nemiřte proti osobám nebo zvířatům a nedívejte se do přímého ani do odraženého laserového paprsku. Může to způsobit oslnění osob, nehody nebo poškození zraku. |
- Pokud laserový paprsek dopadne do oka, je třeba vědomě zavřít oči a okamžitě hlavou uhnout od paprsku.
- Na laserovém zařízení neprovádějte žádné změny.
- Nedovolte dětem, aby používaly elektrické nářadí bez dozoru. Mohly by neúmyslně oslnit jiné osoby nebo sebe.
- Pokud není text výstražného štítku ve vašem národním jazyce, přelepte ho před prvním uvedením do provozu přiloženou nálepkou ve vašem jazyce.