Povratni udarec in s tem povezana opozorila
Povratni udarec je nenadna reakcija na zagozdeno vrtečo se rezalno ploščo. Zagozdenje povzroči hitro blokado vrteče se rezalne plošče, rezilo, ki je ušlo izpod nadzora, pa se usmeri navzgor proti uporabniku.
Na primer: če se brusilna plošča zagozdi v obdelovanec, lahko rob plošče na zagozdenem mestu zareže v površino materiala, zaradi česar plošča izskoči ali pa pride do povratnega udarca. Abrazivne plošče se lahko v takšnih pogojih tudi zlomijo.
Povratni udarec je posledica napačne uporabe in/ali nepravilnih delovnih postopkov ali pogojev. Temu se lahko izognemo z ustreznimi previdnostnimi ukrepi, ki so navedeni spodaj.
- Električno orodje vedno trdno držite, telo in roko pa imejte v položaju, ki vam omogoča, da zadržite povratni udarec. Uporabnik lahko povratni udarec v smeri navzgor ohrani pod nadzorom, če upošteva ustrezne varnostne ukrepe.
- Ne stojte v isti liniji kot vrteča se rezalna plošča. Če pride do povratnega udarca, se rezilo odbije navzgor proti uporabniku.
- Ne namestite verige, rezila za rezbarjenje, segmentne diamantne rezalne plošče s stranskim razmakom, večjim od 10 mm, oz. rezil z ozobjem. Pri takih rezilih so povratni udarci in izguba nadzora pogosti.
- Ne blokirajte rezalne plošče in je ne preobremenjujte. Ne poskušajte zarezati pregloboko. Preobremenitev plošče poveča verjetnost upogibanja in zatikanja plošče v zarezi, zaradi česar se poveča tudi tveganje za lomljenje plošče in povratni udarec.
- Če se plošča zatika ali se med rezanjem iz kakršnega koli razloga zaustavlja, izklopite električno orodje in rezila ne premikajte, dokler se plošča popolnoma ne zaustavi. Rezalne plošče nikoli ne poskušajte odstraniti iz zareze, ko se plošča premika, saj lahko pride do povratnega udarca. Ugotovite, kaj je vzrok za zatikanje plošče in ustrezno ukrepajte.
- Postopka rezanja ne nadaljujte, ko je plošča v obdelovancu. Počakajte, da plošča doseže polno hitrost in jo nato previdno vstavite v zarezo. Če električno orodje ponovno zaženete v obdelovancu, se plošča lahko zatakne ali izskoči, pride pa lahko tudi do povratnega udarca.
- Da zmanjšate verjetnost zagozdenja plošče in povratnega udarca, podprite vsak večji obdelovanec. Veliki obdelovanci se pogosto povesijo pod lastno težo. Nosilce je treba namestiti pod obdelovanec v bližini linije rezanja in blizu robov obdelovanca na obeh straneh plošče.