Bezpečnostné pokyny pre kombinované píly
- Nikdy sa na ručné elektrické náradie nestavajte. Mohli by ste sa vážne poraniť, ak by sa elektrické náradie prevrátilo alebo ak by ste sa dostali do náhodného kontaktu s pílovým kotúčom.
- Rukoväti udržiavajte suché a čisté a postarajte sa o to, aby na nich nebol olej ani tuk. Mastné, zaolejované rukoväti sú šmykľavé a spôsobujú stratu kontroly nad náradím.
- Elektrické náradie používajte len vtedy, keď sa na pracovnej ploche až po obrobok, ktorý budete obrábať, nenachádzajú žiadne nástroje, drevené triesky a pod. Drobné kúsky dreva alebo iné predmety sa môžu dostať do kontaktu s rotujúcim pílovým kotúčom a môžu vysokou rýchlosťou trafiť obsluhujúcu osobu.
- Podlahu udržiavajte bez drevených pilín a zvyškov materiálu. Mohli by ste sa pošmyknúť alebo zakopnúť.
- Elektrické náradie používajte iba na obrábanie materiálov, na ktoré je toto náradie určené. Inak by sa elektrické náradie mohlo preťažiť.
- Ak sa pílový kotúč zablokuje, náradie vždy vypnite a pokojne držte obrobok dovtedy, kým sa pílový kotúč úplne zastaví. Aby ste zabránili vzniku spätného rázu, môžete hýbať obrobkom až po úplnom zastavení pílového kotúča. Najprv odstráňte príčinu zablokovania pílového kotúča, až potom spustite ručné elektrické náradie znova.
- Nepožívajte tupé pílové kotúče, ani také, ktoré majú trhliny, sú skrivené alebo poškodené. Pílové kotúče s otupenými zubami alebo so zubami s usporiadaním, ktoré nie je vhodné, vytvárajú príliš úzku štrbinu rezu a tým spôsobujú zvýšené trenie, blokovanie pílového kotúča alebo vyvolanie spätného rázu.
- Vždy používajte pílové kotúče správnej veľkosti a tvaru (diamantového alebo oblého tvaru) upínacieho otvoru. Pílové kotúče, ktoré nezodpovedajú upínaciemu systému píly, sa môžu dostať mimo osi, čo spôsobí stratu kontroly nad náradím.
- Nepoužívajte pílové kotúče z vysokolegovanej rýchloreznej ocele (oceľ HSS). Takéto pílové listy sa môžu ľahko zlomiť.
- Po práci sa nedotýkajte pílového kotúča dovtedy, kým celkom nevychladne. Pílový kotúč sa pri práci veľmi zahrieva.
- Pravidelne kontrolujte kábel náradia a v prípade poškodenia ho dajte opraviť v autorizovanom servisnom stredisku elektrického náradia Bosch. Poškodené predlžovacie káble vymeňte. Tým sa zabezpečí, že bezpečnosť náradia zostane zachovaná.
- Nepoužívané elektrické náradie uschovajte na bezpečnom mieste. Miesto uskladnenia musí byť suché a uzamykateľné. Tým sa zabráni, aby sa ručné elektrické náradie pri skladovaní poškodilo, alebo aby sa mohlo dostať do rúk neskúseným osobám.
- Nikdy neodchádzajte od náradia, kým sa úplne nezastaví. Dobiehajúce pracovné nástroje môžu spôsobiť poranenia osôb.
- Nepoužívajte elektrické náradie s poškodeným káblom. Nedotýkajte sa poškodeného kábla a v prípade, že sa kábel počas práce s náradím poškodí, ihneď vytiahnite zástrčku zo zásuvky. Poškodené prívodné káble zvyšujú riziko zásahu elektrickým prúdom.
- Elektrické náradie sa dodáva s výstražným štítkom lasera (pozri tabuľku „Symboly a ich význam“).
- Výstražná značka na ručnom elektrickom náradí musí byť vždy identifikovateľná.
Nesmerujte laserový lúč na osoby ani na zvieratá, ani sami nepozerajte do priameho či odrazeného laserového lúča. Môže to spôsobiť oslepenie osôb, nehody alebo poškodenie zraku. |
- Pokiaľ laserový lúč dopadne do oka, treba vedome zatvoriť oči a okamžite hlavu otočiť od lúča.
- Na laserovom zariadení nevykonávajte žiadne zmeny.
- Nedovoľte deťom používať elektrické náradie bez dozoru. Mohli by neúmyselne spôsobiť oslepenie iných osôb alebo seba samých
- Ak text výstražného štítku lasera nie je v jazyku krajiny, kde sa prístroj používa, pred prvým uvedením do prevádzky ho prelepte dodanou nálepkou v jazyku vašej krajiny.
Bezpečnostné pokyny pre použitie ako kapovacej/pokosovej píly
- Zabezpečte, aby ochranný kryt správne fungoval a dal sa voľne pohybovať. Nikdy neblokujte ochranný kryt náradia v otvorenom stave.
- Nikdy neodstraňujte zvyšky rezaného materiálu, drevené piliny a pod. z priestoru rezu, keď elektrické náradie ešte beží. Rameno náradia dajte najprv do pokojovej polohy a elektrické náradie vypnite.
- Rezací kotúč veďte proti obrobku iba vtedy, keď je píla zapnutá. Inak hrozí v prípade zaseknutia pracovného nástroja v obrobku nebezpečenstvo spätného rázu.
- Obrobok, ktorý budete obrábať, vždy pevne upnite. Neobrábajte obrobky, ktoré sú príliš malé na to, aby ste ich mohli pevne upnúť. Vzdialenosť vašej ruky od rotujúceho rezacieho kotúča by potom bola potom príliš malá.
- Elektrické náradie nikdy nepoužívajte bez vkladacej platničky. Poškodenú vkladaciu platničku vymeňte. Bez vhodnej vložky stola by ste sa mohli o pílový kotúč poraniť.
- Zabezpečte obrobok. Obrobok upnutý pomocou upínacieho zariadenia alebo zveráka je bezpečnejší ako obrobok pridržiavaný rukou.
Bezpečnostné pokyny pre použitie ako stolovej okružnej píly
- Zabezpečte, aby ochranný kryt správne fungoval a dal sa voľne pohybovať. Pred pílením musí ležať na stole píly a počas pílenia na obrábanom materiáli; nesmie byť zablokovaný v otvorenom stave.
- Nikdy nesiahajte za pílový kotúč, aby ste obrobok podržali, odstránili piliny alebo z iného dôvodu. Vzdialenosť vašej ruky od rotujúceho pílového kotúča by bola pritom príliš malá.
- Obrobok veďte len k bežiacemu pílovému kotúču. Inak hrozí v prípade zaseknutia pracovného nástroja v obrobku nebezpečenstvo spätného rázu.
- Píľte vždy len jeden obrobok. Obrobky položené na sebe alebo vedľa seba môžu zablokovať pílový kotúč alebo sa počas pílenia môžu navzájom posunúť.
- Používajte vždy paralelný alebo uhlový doraz. Zlepší sa tým presnosť rezu a zníži možnosť zaseknutia pílového kotúča.