Ogólne wskazówki dotyczące bez‌pie‌czeń‌stwa pracy z elektronarzędziami

OSTRZEŻENIE

Należy przeczytać wszyst‌kie ostrzeżenia i wskazówki. Nieprzestrzeganie poniższych ostrzeżeń i wskazówek może stać się przyczyną porażenia prądem elektrycznym, pożaru i/lub poważnych obrażeń ciała.

Należy zachować wszystkie ostrzeżenia i wskazówki dla dal‌‌sze‌go zastosowania.

Pojęcie "elektronarzędzie" odnosi się do elektronarzędzi zasila‌nych ener‌gią elektryczną z sieci (z przewodem zasilają‌cym) i do elektronarzędzi zasilanych aku‌mu‌la‌to‌ra‌mi (bez przewodu zasilającego).

OSTRZEŻENIE! Podczas pracy z elektronarzędziami należy zawsze przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w celu zminimalizowania ryzyka pożaru, porażenia prądem elektrycznym i doznania obrażeń. Przed przystąpieniem do pracy należy przeczytać całą instrukcję i zachować ją na później.

  • Miejsce pracy należy utrzymywać w czystości i zapewnić dobre oświetlenie. Nieporządek i brak właściwego oświetlenia sprzyjają wypadkom.
  • Elektronarzędzi nie należy używać w środowiskach zagrożonym wybuchem, np. w pobliżu łatwopalnych cieczy, gazów lub pyłów. Podczas pracy elektro‌narzędziem wytwarzają się iskry, które mogą spowodować zapłon pyłów lub oparów.
  • Podczas użytkowania elektronarzędzia należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci i inne osoby postronne znajdowały się w bez‌piecznej odległości. Czynniki rozpraszające mogą spowodować utratę kontroli nad elektronarzędziem.

  • Wtyczki elektronarzędzi muszą pasować do gniazd. Nie wolno w żadnej sytuacji i w żaden sposób modyfikować wtyczek. Podczas pracy elektronarzędziami z uziemieniem ochronnym nie wolno stosować żadnych wtyków adaptacyjnych. Oryginalne wtyczki i pasujące do nich gniaz‌da sieciowe zmniejszają ryzyko porażenia prądem.
  • Należy unikać kontaktu z uziemionymi elementami lub zwartymi z masą, takimi jak rury, grzejniki, kuchenki i lodówki. Uziemienie ciała zwiększa ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • Elektronarzędzi nie wolno narażać na kontakt z deszczem ani wilgocią. Przedostanie się wody do wnętrza obudowy zwiększa ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • Nie używać przewodu zasilającego do innych celów. Nie wolno używać przewodu do przenoszenia ani przesuwania elektronarzędzia; nie wolno też wyjmować wtycz‌ki z gniaz‌da, pociągając za prze‌wód. Przewód należy chronić przed wyso‌kimi temperaturami, na‌leży go trzy‌mać z dala od oleju, ostrych krawędzi i rucho‌mych części urządzenia. Uszkodzo‌ne lub splą‌tane przewody zwię‌ksza‌ją ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • W przypadku pracy elektronarzędziem na wolnym powietrzu, należy używać prze‌wodu przedłużającego, przeznaczonego do zastosowań zewnętrznych. Użycie przedłużacza przeznaczonego do pracy na zewnątrz zmniej‌sza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
  • Jeżeli nie ma innej możliwości, niż użycie elektronarzędzia w wilgotnym otoczeniu, należy podłączyć je do źródła zasilania wyposażonego w wyłącznik ochronny różnicowoprądowy. Zastosowanie wyłączni‌ka ochronnego różnicowoprądo‌wego zmniej‌sza ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

  • Podczas pracy z elektronarzędziem na‌leży zachować czujność, każdą czyn‌ność wy‌konywać ostrożnie i z rozwa‌gą. Nie przystępować do pracy elektronarzędziem w stanie zmęczenia lub będąc pod wpływem narkotyków, alkoholu lub leków. Chwila nieu‌wagi podczas pracy może grozić bardzo poważnymi obrażeniami ciała.
  • Stosować środki ochrony osobistej. Należy zawsze nosić okulary ochronne. No‌sze‌nie osobistego wyposażenia ochron‌nego – maski przeciwpyłowej, obuwia z po‌de‌szwa‌mi przeciwpoślizgowymi, kasku ochronnego lub środków ochrony słuchu (w zależności od rodzaju i zastoso‌wania elektronarzędzia) – zmniejsza ryzyko obrażeń ciała.
  • Należy unikać niezamierzonego uru‌cho‌mie‌nia narzędzia. Przed podłączeniem elektronarzędzia do źródła zasilania i/lub podłączeniem akumulatora, podniesieniem albo transportem urządzenia, należy upewnić się, że włącznik elektronarzędzia znajduje się w pozycji wyłączonej. Przenoszenie elektronarzędzia z palcem opartym na włączniku/wyłączniku lub włożenie do gniazda sieciowego wtyczki włączo‌nego narzędzia, może stać się przy‌czyną wypadków.
  • Przed włączeniem elektronarzędzia należy usunąć wszystkie narzędzia nastawcze i klucze maszynowe. Narzędzia lub klucze, pozostawione w ruchomych częściach urządzenia, mogą spowodować obrażenia ciała.
  • Należy unikać nienaturalnych pozycji przy pracy. Należy dbać o stabilną pozy‌cję przy pracy i zachowanie równo‌wagi. Dzięki temu można będzie łatwiej zapanować nad elek‌tro‌narzędziem w nieprzewidzia‌nych sytuacjach.
  • Należy nosić odpowiednią odzież. Nie należy nosić luźnej odzieży ani biżu‌terii. Włosy, ubranie i rękawice należy trzymać z daleka od ruchomych części. Luźna odzież, biżuteria lub długie włosy mogą zostać pochwycone przez ruchome części.
  • Jeżeli producent przewidział możliwość podłączenia odkurzacza lub systemu odsysania pyłu, należy upewnić się, że są one podłączone i są prawidłowo stosowane. Użycie systemu odsysania pyłu może zmniejszyć zagrożenie zdrowia związane z emisją pyłu.

  • Nie należy przeciążać elektronarzędzia. Należy dobrać odpowiednie elektronarzędzie do wykonywanej czynności. Odpowiednio dobrane elektronarzędzie wykona pracę lepiej i bezpieczniej, z prędkością, do jakiej jest przystosowane.
  • Nie należy używać elektronarzędzia z uszkodzonym włącznikiem/wyłącznikiem. Elektronarzędzie, którym nie można sterować za pomocą włącznika/wyłącznika, stwarza zagrożenie i musi zostać naprawione.
  • Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nastawczych, przed wymianą osprzętu lub przed odłożeniem elektronarzędzia należy wyjąć wtyczkę z gniazda sieciowego i/lub usunąć akumulator. Ten środek ostrożności ogranicza ryzyko niezamierzonego uruchomienia elektronarzędzia.
  • Nieużywane elektronarzędzia należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy udostępniać na‌rzę‌dzia osobom, które nie są z nim obeznane lub nie zapoznały się z niniejszą instrukcją. Elektronarzędzia w rękach nieprzeszkolonego użytkownika są niebezpieczne.
  • Konieczna jest należyta konserwacja elektronarzędzia. Należy kontrolować, czy ruchome części urządzenia prawidłowo funkcjonują i nie są zablokowane, czy nie doszło do uszkodzenia niektórych części oraz czy nie występują inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawidłowe działanie elektronarzędzia. Uszkodzone części należy naprawić przed użyciem elektronarzędzia. Wiele wypadków spowodowanych jest niewłaściwą konserwacją elektro‌narzędzi.
  • Należy stale dbać o czystość narzędzi skrawających i regularnie je ostrzyć. Starannie konserwowane, ostre narzędzia skrawające rzadziej się blokują i są łatwiejsze w obsłudze.
  • Elektronarzędzi, osprzętu, narzędzi roboczych itp. należy używać zgodnie z ich instrukcjami oraz uwzględniać warunki i rodzaj wykonywanej pracy. Niezgodne z przeznacze‌niem użycie elektronarzędzia może dopro‌wadzić do niebezpiecznych sytuacji.

  • Prace serwisowe przy elektronarzędziu mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel i przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Gwarantuje to bezpieczną eksploatację elektronarzędzia.