Ohutusnõuded universaalsaagide kasutamisel
- Ärge kunagi astuge seadme peale. Seadme ümberkukkumise või saekettaga juhusliku kokkupuute korral võite ennast raskelt vigastada.
- Hoidke käepidemed puhtad, kuivad ning vabad õlist ja rasvast. Rasvased ja õlised käepidemed on libedad ja põhjustavad kontrolli kaotuse seadme üle.
- Rakendage seade tööle ainult siis, kui tööpiirkonnas ei ole peale töödeldava tooriku reguleerimisvõtmeid, puidulaaste ega muid esemeid. Väikesed puidutükid või teised esemed, mis pöörleva saekettaga kokku puutuvad, võivad suure kiirusega liikudes tabada seadme kasutajat.
- Hoidke põrand puidulaastudest ja materjalijääkidest puhas. Vastasel korral võite libiseda või komistada.
- Kasutage elektrilist tööriista ainult selliste materjalide töötlemiseks, mis on loetletud kasutusjuhendis. Vastasel korral võite elektrilise tööriista üle koormata.
- Kui saeketas kiildub kinni, lülitage elektriline tööriist välja ja hoidke toorikut paigal seni, kuni saeketas on täielikult seiskunud. Tagasilöögi vältimiseks tohib toorikut liigutada alles pärast saeketta seiskumist. Enne kui elektrilise tööriista uuesti käivitate, kõrvaldage saeketta kinnikiildumise põhjus.
- Ärge kasutage nürisid, pragunenud, kõverdunud või kahjustatud saekettaid. Nüride või valesti rihitud hammastega saekettad põhjustavad liiga kitsa lõikejälje tõttu suurema hõõrdumise, saeketta kinnikiildumise ja tagasilöögi.
- Kasutage kinnitusava läbimõõdule täpselt vastava suuruse ja kujuga (teemant- või ümar)kettaid. Vale võlliavaga saekettad pöörlevad ekstsentriliselt ja selle tulemusel kaob sae üle kontroll.
- Ärge kasutage kiirlõiketerasest (HSS) saekettaid. Sellised saekettad võivad kergesti murduda.
- Pärast töö lõpetamist ärge puudutage saeketast enne, kui see on jahtunud. Saeketas läheb töötamisel väga kuumaks.
- Kontrollige regulaarselt toitejuhet ja vigastatud toitejuhe laske välja vahetada Boschi elektriliste tööriistade volitatud remonditöökojas. Kahjustada saanud pikendusjuhtmed vahetage välja. Nii tagate püsivalt seadme ohutu töö.
- Kasutusvälisel ajal hoidke elektrilist tööriista ohutus kohas. Hoiukoht peab olema kuiv ja lukustatav. Sellega tagate, et elektriline tööriist ei saa kasutusvälisel ajal kahjustada ega ole kättesaadav kõrvalistele isikutele.
- Ärge lahkuge seadme juurest enne, kui seade on täielikult seiskunud. Järelpöörlevad tarvikud võivad põhjustada vigastusi.
- Ärge kasutage elektrilist tööriista, mille toitejuhe on kahjustada saanud. Ärge puudutage kahjustada saanud toitejuhet; kui toitejuhe saab töötamise ajal kahjustada, tõmmake pistik kohe pistikupesast välja. Kahjustada saanud toitejuhe suurendab elektrilöögi ohtu.
- Elektriline tööriist tarnitakse koos laseri hoiatussildiga (vt tabelit "Sümbolid ja nende tähendus").
- Ärge katke kunagi kinni elektrilisel tööriistal olevaid hoiatussilte.
Ärge juhtige laserkiirt inimeste ega loomade suunas ja ärge viige ka ise pilku otsese või peegelduva laserkiire suunas. Vastasel korral võite inimesi pimestada, põhjustada õnnetusi või kahjustada silmi. |
- Kui laserkiir tabab silma, tuleb silmad teadlikult sulgeda ja pea laserkiire tasandilt viivitamatult välja viia.
- Ärge tehke laserseadmes mingeid muudatusi.
- Ärge laske lastel kasutada elektrilist tööriista ilma järelevalveta. Lapsed võivad teisi inimesi või ennast kogemata pimestada.
- Kui laseri hoiatussildi tekst ei ole teie riigis kõneldavas keeles, kleepige see enne tööriista esmakordset kasutuselevõttu üle kaasasoleva, teie riigikeeles oleva kleebisega.
Ohutusnõuded järkamis- ja kaldlõikesaag
- Veenduge, et kettakaitse veatult töötab ja vabalt liikuda saab. Ärge kiiluge kettakaitset kunagi avatud seisundis kinni.
- Ajal, mil seade töötab, ärge kunagi eemaldage lõikepiirkonnast materjalijääke, puidulaaste vmt. Viige seadme haar kõigepealt puhkeasendisse ja lülitage seade välja.
- Viige saeleht töödeldava detailini ainult sisselülitatud sae korral. Vastasel korral tekib tagasilöögi oht, kui saeketas haakub töödeldava detailiga.
- Kinnitage töödeldav toorik alati kinnitusvahendite abil. Ärge töödelge toorikuid, mis on kinnitamiseks liiga väikesed. Teie käe kaugus pöörlevast lõikekettast on vastasel juhul liiga väike.
- Ärge kasutage elektrilist tööriista kunagi ilma vaheplaadita. Defektne vaheplaat vahetage välja. Ilma laitmatus korras vaheplaadita võite ennast saelehega vigastada.
- Kinnitage töödeldav toorik. Kinnitusseadmete või kruustangidega kinnitatud toorik püsib kindlamalt kui käega hoides.
Ohutusnõuded ketassaepingi kasutamisel
- Veenduge, et kettakaitse veatult töötab ja vabalt liikuda saab. See peab enne saagimist asuma saepingil ja saagimise ajal töödeldaval detailil; seda ei tohi avatud olekus fikseerida.
- Ärge viige oma käsi saeketta taha, et toorikut kinni hoida, puidulaaste eemaldada vmt teha. Teie käe kaugus pöörlevast saekettast on sellisel juhul liiga väike.
- Suunake toorik alati vastu pöörlevat saeketast. Vastasel korral tekib tagasilöögi oht, kui saeketas toorikus kinni kiildub.
- Saagige alati vaid ühte toorikut. Üksteise peale või kõrvale asetatud toorikud võivad põhjustada saeketta kinnikiilumise või saagimise ajal üksteise suhtes paigast nihkuda.
- Kasutage alati paralleel- või nurgajuhikut. See parandab lõiketäpsust ja vähendab saeketta kinnikiilumise võimalust.