Wskazówki dotyczące pracy
- Do zaznaczania należy używać zawsze tylko środka linii laserowej. Szerokość linii laserowej zmienia się w zależności od odległości.
Laserowa tablica celownicza (28) poprawia widoczność wiązki laserowej przy niekorzystnych warunkach lub większych odległościach.
Odblaskowa powierzchnia laserowej tablicy celowniczej (28) poprawia widoczność linii laserowej, przez transparentną powierzchnię linia laserowa jest widoczna także od tyłu laserowej tablicy celowniczej.
Aby zapewnić stabilną podstawę pomiaru z ustaloną wysokością, zaleca się użycie statywu. Urządzenie pomiarowe z przyłączem do statywu 1/4" (20) założyć na gwint statywu (31) lub dowolnego statywu fotograficznego dostępnego w handlu. Do zamocowania urządzenia pomiarowego na statywie budowlanym dostępnym w handlu należy użyć przyłącza statywu 5/8" (19). Dokręcić urządzenie pomiarowe za pomocą śruby ustalającej statywu.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego, należy z grubsza wyregulować statyw.
Za pomocą uniwersalnego uchwytu (25) można zamocować urządzenie pomiarowe np. na powierzchniach pionowych lub materiałach magnetycznych. Uniwersalny uchwyt można stosować również jako statyw naziemny; ułatwia on zmienianie położenia urządzenia pomiarowego na wysokość.
- Podczas mocowania osprzętu do powierzchni należy trzymać palce z dala od tylnej strony osprzętu magnetycznego. Duża siła przyciągania magnesów może spowodować zakleszczenie palców.
Przed włączeniem urządzenia pomiarowego należy z grubsza wyregulować uniwersalny uchwyt (25).
W przypadku niekorzystnych warunków oświetleniowych (jasne pomieszczenie, bezpośrednie działanie promieni słonecznych), a także przy większych odległościach, należy stosować odbiornik laserowy (29). Podczas pracy z odbiornikiem laserowym należy włączyć tryb odbiornika zob. Tryb odbiornika.
Okulary do pracy z laserem odfiltrowują światło otoczenia. Dzięki temu wiązka laserowa wydaje się jaśniejsza.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfikacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowaniem laserowym.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrudniają rozróżnianie kolorów.