Uruchamianie
- Należy zwrócić uwagę na napięcie sieciowe! Napięcie źródła prądu musi zgadzać się z danymi na tabliczce znamionowej elektronarzędzia.
- Tarczę tnącą należy skontrolować przed każdym użyciem. Tarcza tnąca musi być prawidłowo zamocowana i musi móc się swobodnie obracać. Należy przeprowadzić próbę działania trwającą co najmniej 30 sekund (bez obciążenia). Nie wolno używać uszkodzonych, odkształconych bądź wibrujących tarcz tnących. Uszkodzone tarcze tnące mogą się złamać i spowodować poważne obrażenia.
Pyły niektórych materiałów, na przykład powłok malarskich z zawartością ołowiu, niektórych rodzajów minerałów i metali, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Bezpośredni kontakt fizyczny z pyłami lub przedostanie się ich do płuc może wywołać reakcje alergiczne i/lub choroby układu oddechowego operatora lub osób znajdujących się w pobliżu.
Niektóre pyły metalowe mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, w szczególności w połączeniu ze stopami, na przykład cynk, aluminium lub chrom. Materiały zawierające azbest mogą być obrabiane jedynie przez odpowiednio przeszkolony personel.
- Należy zawsze dbać o dobrą wentylację stanowiska pracy.
- Zaleca się noszenie maski przeciwpyłowej z pochłaniaczem klasy P2.
Należy przestrzegać aktualnie obowiązujących w danym kraju przepisów, regulujących zasady obróbki różnego rodzaju materiałów.
Pył, wióry lub kawałki obrabianego materiału znajdujące się w otworze podstawy (11) mogą spowodować zablokowanie się tarczy tnącej.
- Wyłączyć elektronarzędzie i wyjąć wtyczkę sieciową z gniazda.
- Odczekać, aż tarcza tnąca całkowicie się zatrzyma.
- Odchylić elektronarzędzie do tyłu, aby kawałeczki obrabianego materiału mogły wypaść przez przewidziany do tego celu otwór.
W razie potrzeby należy użyć odpowiedniego narzędzia, aby usunąć wszystkie pozostałości obrabianego materiału.
- Należy unikać gromadzenia się pyłu na stanowisku pracy. Pyły mogą się z łatwością zapalić.
Pozycja pracy osoby obsługującej (zob. rys. F)
- Nie należy stawać przed elektronarzędziem, w jednej linii z tarczą tnącą, lecz z boku tarczy tnącej.W razie złamania się tarczy tnącej użytkownik znajdzie się poza zasięgiem ewentualnych odłamków.
Włączanie i wyłączanie
- W celu uruchomienia należy nacisnąć i przytrzymać włącznik/wyłącznik (1).
- Aby wyłączyć elektronarzędzie, należy zwolnić włącznik/wyłącznik (1).