Preverjanje natančnosti merilne naprave
Vplivi na natančnost
Na natančnost niveliranja najbolj vpliva temperatura okolice. Še posebej temperaturne spremembe, ki potekajo od tal navzgor, lahko povzročijo odklanjanje laserskega žarka.
Za omejitev vplivov zaradi toplote, ki seva iz tal, priporočamo, da merilno napravo uporabite na stojalu. Poleg tega merilno napravo po možnosti postavite na sredino delovne površine.
Poleg zunanjih vplivov lahko odstopanja povzročajo tudi vplivi, ki so odvisni od posamezne naprave (kot so npr. padci ali močnejši udarci). Zato pred vsakim začetkom dela najprej preverite natančnost niveliranja.
Če merilna naprava pri preverjanju prekorači največje odstopanje, jo mora popraviti servisna služba Bosch.
Preverjanje natančnosti uravnavanja v vodoravnem položaju
Za zanesljiv in natančen rezultat vam priporočamo, da izvedete preverjanje natančnosti niveliranja na proti merilni razdalji 30 m na trdi podlagi pred steno. Pri tem za obe osi izvedite celoten postopek merjenja.
- Montirajte merilno napravo v vodoravnem položaju 30 m oddaljeno od stene na stojalo ali ga postavite na trdno, ravno podlago. Vključite merilno napravo.
- Po končanem niveliranju označite sredino laserskega žarka na steno (točka Ⅰ).
- Merilno napravo zavrtite za 180°, ne da bi pri tem spremenili položaj. Pustite, da se nivelira, in označite sredino laserskega žarka na steni (točka Ⅱ). Pazite na to, da bo točka Ⅱ nameščena čim bolj navpično nad oz. pod točko Ⅰ.
Razlika d označenih točk Ⅰ in Ⅱ na steni pomeni dejansko višinsko odstopanje merilne naprave za izmerjeno os.
Ponovite merilni postopek za drugo os. Zavrtite merilno napravo pred začetkom vsakega merilnega postopka za 90°.
Na merilni razdalji 30 m znaša največji dovoljeni odklon:
30 m × ±0,1 mm/m = ±3 mm. Razlika d med točkama Ⅰ in Ⅱ sme tako pri vsakem od obeh postopkov znašati največ 6 mm.