Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z gwoździarkami
- Zawsze należy mieć świadomość, że w urządzeniu mogą znajdować się gwoździe. Nieostrożne postępowanie z gwoździarką może skutkować nieoczekiwanym uwolnieniem gwoździ i obrażeniami ciała.
- Nie wolno kierować urządzenia w swoją stronę ani w stronę innych osób znajdujących się w pobliżu. Nieoczekiwane uruchomienie urządzenia może spowodować uwolnienie gwoździ i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Nie wolno uruchamiać urządzenia, dopóki nie zostanie ono przyłożone do powierzchni. Jeżeli urządzenie nie ma kontaktu z powierzchnią materiału, gwóźdź może zostać wbity w innym miejscu, niż to zostało zaplanowane.
- W przypadku zablokowania gwoździa w urządzeniu należy odłączyć je od źródła zasilania. W przeciwnym razie, podczas wyjmowania zablokowanego gwoździa, podłączona do źródła zasilania gwoździarka mogłaby zostać przypadkowo uruchomiona.
- Podczas wyjmowania zablokowanego gwoździa należy zachować ostrożność. Mechanizm może znajdować się pod ciśnieniem i podczas próby usunięcia blokady gwóźdź może zostać uwolniony z dużą siłą.
Dodatkowa wskazówka dotycząca bezpieczeństwa dla GNB 18V-38:
- Tej gwoździarki nie wolno używać do mocowania przewodów elektrycznych. Nie jest on przeznaczony do mocowania przewodów elektrycznych i może uszkodzić izolację przewodów, grożąc porażeniem prądem elektrycznym lub pożarem.
Dodatkowa wskazówka dotycząca bezpieczeństwa dla GNB 18V-40:
- Podczas mocowania przewodów elektrycznych należy upewnić się, że nie znajdują się one pod napięciem. Gwoździarkę należy trzymać wyłącznie za izolowane powierzchnie. Należy używać wyłącznie gwoździ przeznaczonych do przewodów elektrycznych. Należy sprawdzić, czy gwóźdź nie uszkodził izolacji przewodów elektrycznych. Gwóźdź, który uszkodził izolację przewodów elektrycznych, może doprowadzić do porażenia prądem lub pożaru.
- Przed przystąpieniem do załadowania i rozładowania gwoździ, przed zmianą nastaw lub wymianą osprzętu należy odłączyć gwoździarkę od źródła zasilania. Podłączona do źródła zasilania gwoździarka mogłaby zostać przypadkowo uruchomiona, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Posługując się gwoździami, zwłaszcza podczas ich ładowania i rozładowywania, należy zachować ostrożność. Gwoździe są ostro zakończone, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas przerw w pracy oraz podczas przenoszenia urządzenia w inne miejsce należy trzymać palce z dala od wyzwalacza. Niespodziewane naciśnięcie wyzwalacza spowoduje uwolnienie gwoździa, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas wykonywania prac, przy których gwóźdź mógłby natrafić na ukryte przewody elektryczne, gwoździarkę należy trzymać wyłącznie za izolowane powierzchnie.Kontakt gwoździa z przewodem elektrycznym pod napięciem może spowodować przekazanie napięcia na nieizolowane części metalowe gwoździarki, grożąc porażeniem prądem elektrycznym.
- W czasie pracy należy mocno trzymać gwoździarkę. Niekontrolowany odrzut gwoździarki może spowodować przypadkowe uruchomienie i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Wszystkie części ciała, m.in. ręce i nogi, należy trzymać z dala od kierunku uwalniania gwoździ z urządzenia. Gwóźdź może przebić nie tylko obrabiany element, ale także przedmioty znajdujące się za nim, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Podczas pracy z gwoździarką wszystkie części ciała, m.in. ręce i nogi, należy trzymać z dala od obszaru wbijania gwoździ w obrabiany element. Gwóźdź może wygiąć się i przebić obrabiany element na wylot, co może doprowadzić do obrażeń ciała.
- Należy używać odpowiednich detektorów w celu zlokalizowania instalacji lub zwrócić się o pomoc do lokalnego dostawcy usługi. Kontakt z przewodami znajdującymi się pod napięciem może doprowadzić do powstania pożaru lub porażenia elektrycznego. Uszkodzenie przewodu gazowego może doprowadzić do wybuchu. Przebicie przewodu wodociągowego powoduje szkody rzeczowe.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie modyfikować ani nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |
Podczas pracy elektronarzędziem należy nosić okulary ochronne i stosować środki ochrony słuchu.
- Nie należy używać elektronarzędzia i gwoździ do bardzo miękkich materiałów (np. drewno, lekkie materiały budowlane). Gwoździe mogą przebić podłoże i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Nie należy używać elektronarzędzia i gwoździ do bardzo twardych materiałów (np. wytrzymała stal, bardzo twardy kamień naturalny) oraz do rodzajów betonu cechujących się wysoką wytrzymałością na ściskanie lub zawierających kruszywa o wysokiej wytrzymałości na ściskanie. W przypadku zbyt twardego materiału gwóźdź może odbić się od powierzchni, złamać i wypaść oraz trafić użytkownika lub inne osoby i doprowadzić do obrażeń ciała.
- Nigdy nie wolno trzymać elektronarzędzia pod małym kątem względem podłoża. Elektronarzędzie musi znajdować się w pozycji prostopadłej względem podłoża. Podłoże nie może być w żaden sposób zanieczyszczone.
- Nie wolno dezaktywować ani usuwać elementu kontaktowego. Element kontaktowy pełni funkcję mechanizmu bezpieczeństwa, który obniża ryzyko przypadkowego wyzwolenia strzału. Dezaktywacja tego komponentu może doprowadzić do przypadkowego wyzwolenia strzału.
- Do pracy z elektronarzędziem można przystąpić tylko wtedy, gdy element kontaktowy działa prawidłowo. Jeżeli element kontaktowy jest uszkodzony, może dojść do nieoczekiwanego wyzwolenia strzału przez elektronarzędzie.
- Przed włożeniem akumulatora należy zawsze najpierw napełnić gwoździami magazynek elektronarzędzia. Obniża to ryzyko przypadkowego wbicia gwoździa i spowodowania obrażeń u użytkownika lub innych osób.
- Nigdy nie wolno wbijać gwoździ w pobliżu materiałów łatwopalnych. W przypadku niektórych rodzajów gwoździ podczas wbijania może dochodzić do iskrzenia elementu kontaktowego.
- Nie wbijać gwoździa w inny gwóźdź. Może to doprowadzić do odchylenia gwoździa lub nieoczekiwanej reakcji elektronarzędzia.