Delovanje (glejte sliko B)
Merilna naprava pregleduje podlago pod območjem senzorja (17) v smeri merjenja A do največje globine zaznavanja.
Naprava pri vsakem merjenju samodejno išče kovinske predmete (npr. bakrene cevi in armaturno železo) in električne vodnike (50–60 Hz). Ko je tak predmet zaznan, zasveti tipka za kovino/električne vodnike (4).
Če želite zaznati tudi les v suhomontažnih stenah, pritisnite tipko za les (5). Ko funkcija zazna les, zasveti tipka za les (5). Če želite izklopiti zaznavanje lesa, pritisnite tipko za les (5) ali tipko za kovino/električne vodnike (4), da tipka za les (5) ugasne.
Opomba: funkcijo za zaznavanje lesa vklopite samo, če želite zaznavati les v suhomontažnih stenah z leseno podkonstrukcijo. V primeru drugih podlag so lahko rezultati merjenja napačni.
Merilno napravo postavite na površino, ki jo želite preiskati. Ko svetlobni obroč (1) sveti, je merilna naprava pripravljena na merjenje.
Merilno napravo držite za oprijemalno površino (8) z enakomerno silo. Med meritvijo ne spreminjajte položaja, v katerem držite merilno napravo, zlasti pa ne segajte v območje senzorja (17).
Merilno napravo vedno premikajte v ravni liniji prek podlage v smeri B, pri čemer jo rahlo pritiskajte na podlago in je ne privzdigujte ali spreminjajte pritisne sile. Merilno napravo poskusite pomikati prečno glede na iskani predmet. Če ne veste, kako je usmerjen predmet v steni, opravite navzkrižno meritev (glejte sliko C).
Opomba glede zaznavanja armaturnih mrež: merilna naprava mora najprej zaznati, da gre za material z armaturno mrežo. Pred dejansko meritvijo zato merilno napravo krožno (v krogu s premerom > 30 cm) pomikajte nad površino. Nato izvedite meritev kot običajno, ne da bi merilno napravo dvignili s podlage. V idealnem primeru pri tem z merilno napravo prečkate mesto, kjer se armaturna mreža križa.
Prikazi za zaznavanje:
- Če pod območjem senzorja ni zaznan noben predmet, svetlobni obroč (1) sveti zeleno. Prikaz meritev (b) je prazen, zvočni signal se ne sproži.
- Ko se merilna naprava približa predmetu, svetlobni obroč (1) zasveti rdeče. Bolj kot se približujete predmetu, močnejši je signal na prikazu meritev (b), zvočni signal pa piska vse hitreje.
- Nad sredino predmeta je signal na prikazu meritev (b) najmočnejši, zasveti prikaz za sredino predmeta (a), sproži pa se neprekinjen zvočni signal. Svetlobni obroč (1) še naprej sveti rdeče.
- Ko se merilna naprava oddalji od predmeta, prikaz za sredino predmeta (a) ugasne, signal na prikazu meritev (b) upade, zvočni signal pa piska počasneje.
Ko se prvič pomaknete čez predmet, so sredina in meje predmeta prikazane v grobem.
Če želite nato natančno določiti sredino predmeta, merilno napravo pomaknite nazaj proti predmetu, ne da bi jo pri tem dvignili, dokler se znova ne prikaže sredina predmeta (prikazi za sredino predmeta (a) svetijo).
Za natančnejšo določitev mej predmeta merilno napravo pomaknite v ravni liniji s sredine predmeta, dokler svetlobni obroč (1) ne preneha svetiti rdeče.
Odprtina za označevanje (2) je nad izmerjenim središčem. Tu lahko označite sredino ali meje predmeta.
Opomba: ko označite predmet s pomočjo odprtine za označevanje (2) (npr. s pisalom), morate sprožiti novo meritev, saj lahko sicer pisalo vpliva na meritev.
Vrsta zaznanega predmeta se prikaže na zaslonu:
(h) | nemagnetna kovina, npr. bakrena cev | |
(g) | magnetna kovina, npr. armaturno železo | |
(f) | predmeti pod napetostjo, npr. električni vodniki | |
(e) | nekovinske, npr. leseni tramovi |
- Vodnik mora biti pod napetostjo. Zato na iskani električni vodnik priključite porabnike energije (npr. luči, naprave). Vklopite porabnike energije, da bo električni vodnik pod napetostjo.
- Pri tem mora signal iz električnega vodnika (od 50 do 60 Hz) doseči merilno napravo. Če vodnik leži v vlažnih stenah (npr. zaradi stopnje vlage v zraku > 50 %), za kovinskimi folijami (npr. na toplotni izolaciji) ali v kovinski cevi, signal ne doseže merilne naprave in vodnik morda ne bo najden.
- Merilno napravo je treba zanesljivo ozemljiti. Pri tem jo čvrsto držite (brez rokavic) za oprijemalno površino (8). Pazite, da imate dober stik s tlemi. Neprevodni čevlji, lestve in podesti lahko ovirajo stik. Tudi sama tla morajo biti ozemljena, sicer ni mogoče določiti položaja vodnika.
- Signal od 50 do 60 Hz električnega vodnika mora biti nad vodnikom močnejši kot v neposredni okolici. Če je stena zelo vlažna ali slabo ozemljena, je moč signala na celotni steni enaka. Merilna naprava nato na velikem območju prikazuje, da je bil zaznan signal, ampak ne more določiti natančnega položaja vodnika.
V tem primeru lahko pomaga, če svojo prosto roko držite na steni 20–30 cm od merilne naprave, da se signal spelje od stene. Med merjenjem ne prestavljajte proste roke.
- Večfaznih električnih napeljav (z vrtilnim izmeničnim tokom) ni mogoče zaznati v načinu za zaznavanje električnih vodnikov, ker se signali različnih faz medsebojno izničijo. Večfazne napeljave lahko zaznate kot kovinski predmet, če niso napeljane pregloboko.
- Prevodne stenske obloge, kot so npr. nekatere ploščice, lahko povzročijo, da se električni vodniki ne prikažejo ali da svetlobni obroč (1) nad velikim območjem sveti rdeče.
- Plitvo napeljane električne vodnike (do največ 2–3 cm globoko) lahko zaznate tudi kot kovinski predmet. To pa ne velja za kabelske pramene.
- Pred vrtanjem, žaganjem in rezkanjem sten, stropov in tal izklopite porabnike električne energije in odklopite vse električne napeljave. Po vseh delih se prepričajte, da predmeti na podlagi niso pod napetostjo.
- Če je zaznavanje lesa vklopljeno, se pod določenimi pogoji lahko nekateri drugi predmeti, kot so npr. plastične cevi, napolnjene z vodo, električni kabli in plinska napeljava, zaznajo kot nekovinski predmeti. Pred vrtanjem, žaganjem ali rezkanjem s pomočjo drugih virov informacij preverite, ali gre dejansko za lesen tram in ne za kak drug predmet (npr. plastično cev, električni kabel, plinsko napeljavo).
- Zaradi žebljev in vijakov v podlagi se lahko leseni tramovi prikažejo na zaslonu kot kovinski predmeti.
- Če je predmet širok, svetlobni obroč (1) na večjem območju sveti rdeče. V nekaterih primerih pa široki predmeti niso zaznani v pravilni velikosti.
- Pred vrtanjem, žaganjem ali rezkanjem v steno se morate zavarovati pred nevarnostmi še z informacijami iz drugih virov. Ker lahko na merilne rezultate vplivajo okolica ali lastnosti sten, lahko nevarnost obstaja, tudi če prikaz meritev (b) ne prikazuje predmetov v območju senzorja, se zvočni signal ne sproži in svetlobni obroč (1) sveti zeleno.