Varnostna opozorila za orodja za stiskanje
Prstov ali drugih telesnih delov nikoli ne vstavljajte v delovno območje valja in pritisne čeljusti, vključno z adaptersko čeljustjo in stiskalnimi obroči. Prste ali druge telesne dele lahko pri tem ukleščite in poškodujete.
- Med delom z električnim orodjem vedno nosite zaščitna očala. S tem svoje oči zaščitite, če pride do motnje v delovanju in začne iztekati hidravlična tekočina, ter pred letečimi deli.
- Električno orodje sme uporabljati izključno usposobljeno strokovno osebje, starejše od 16 let. S tem zmanjšate nevarnost za druge.
- Električno orodje sme uporabljati izključno ena sama oseba. Drugim osebam naročite, naj zapustijo nevarno območje v bližini električnega orodja. S tem zmanjšate nevarnost za druge.
- Električno orodje uporabljajte le, če imate neoviran pregled nad glavo orodja in ste se prepričali, da v nevarnem območju ni okončin. S tem preprečite poškodbe.
- Električno orodje uporabljajte izključno kot ročno orodje. Tipka za vklop/izklop in tipka za ponastavitev morata biti na dosegu roke, da ju lahko pritisnete v nujnih primerih.
- Orodje za stiskanje smete uporabljati le, če je vstavljena pritisna čeljust. Pritisna čeljust mora biti v tehnično brezhibnem stanju. Poškodovanih stiskalnih nastavkov (pritisnih čeljusti, obročev, obročnih čeljusti itd.) ne smete popravljati sami. Če je stiskalni nastavek poškodovan, ga v celoti zavrzite. Stiskalni nastavek, ki je bil varjen, brušen, navrtan ali drugače spremenjen, se lahko med stiskanjem zlomi in povzroči hude poškodbe. Če stiskalnega nastavka ne zamenjate v celoti, se lahko komponente okvarijo, pride pa lahko tudi do hudih poškodb.
- Uporabljajte le primerne pritisne čeljusti in sisteme zatiskovalnih fitingov, ki jih priporoča Bosch. Če uporabite neprimerno kombinacijo pritisnih čeljusti in zatiskovalnih fitingov, je mogoče, da zveza ne bo tesnila.
- Ko vstavite pritisno čeljust, preverite, ali se je zapah trdno zaskočil. S tem poskrbite, da se pritisna čeljust med delom ne more nepričakovano sneti.
- Če je električno orodje tako močno poškodovano, da so vidne električne ali pogonske komponente, ga takoj nehajte uporabljati. Odstranite akumulatorsko baterijo in električno orodje oddajte v popravilo servisni službi Bosch. Če popravilo ni izvedeno strokovno, je uporabnik lahko izpostavljen veliki nevarnosti.
- Po zaključku inštalacijskih del s primernimi sredstvi preverite, ali cevni sistem tesni.
- Orodja za stiskanje ne uporabljajte na plinovodnem omrežju, razen če je ponudnik sistema električno orodje izrecno odobril za uporabo z namensko preizkušenimi zatiskovalnimi fitingi.
- Upoštevajte navodila proizvajalcev zatiskovalnih fitingov in cevi za inštalacijo.
- Z električnim orodjem lahko izvedete do največ 4 postopke stiskanja na minuto. S tem preprečite pregrevanje električnega orodja.
- Orodja ne uporabljajte za stiskanje komponent pod električno napetostjo. Obstaja nevarnost električnega udara.
- Pri delih na višini električno orodje pritrdite z ustreznimi sredstvi za zaščito pred padcem ter poskrbite, da pod delovnim območjem ni nikogar. Pri delih nad glavo nosite zaščito za glavo. S tem lahko preprečite materialno škodo in telesne poškodbe, če električno orodje nepričakovano pade.
- Če popravilo ni izvedeno strokovno, je uporabnik lahko izpostavljen veliki nevarnosti. Orodje za stiskanje uporabljajte le, če je v tehnično brezhibnem stanju. Če je orodje poškodovano, ga takoj oddajte servisni službi Bosch v popravilo. Če popravilo ni izvedeno strokovno, je uporabnik lahko izpostavljen veliki nevarnosti.
- Vzdrževalna dela in popravila sme izvesti le servis, ki ga je za to pooblastila družba Bosch. Če popravilo ni izvedeno strokovno, je uporabnik lahko izpostavljen veliki nevarnosti.
- Če med delom pride do motnje v delovanju, takoj pritisnite tipko za vrnitev v začetni položaj in izpustite stikalo za vklop. Tipko za vrnitev v začetni položaj držite, dokler se motor ne izklopi. Ventil se odpre, valj pa se vrne v začetni položaj. S tem se izognete telesnim poškodbam in materialni škodi.
- Če olje izteka, morate električno orodje vrniti proizvajalcu.
- Izogibajte se stiku z iztekajočim hidravličnim oljem. Po stiku s kožo mesto temeljito izperite z milom in vodo. Po stiku z očmi jih takoj začnite izpirati z obilo vode in to ponavljajte vsaj 10 minut. Stik s hidravličnim oljem lahko povzroči draženje in alergijske reakcije.
- Električnega orodja ne uporabljajte na območjih, kjer obstaja nevarnost eksplozije.
- Akumulatorsko baterijo odstranite šele, ko ste električno orodje varno zaustavili.
- Električnega orodja ne razdirajte. Če to storite, varna uporaba ni več mogoča, poleg tega preneha veljati garancija.
- Če je akumulatorska baterija poškodovana ali če jo nepravilno uporabljate, lahko iz nje uhajajo pare. Akumulatorska baterija se lahko vname ali eksplodira. Poskrbite za dovod svežega zraka in se v primeru težav obrnite na zdravnika. Pare lahko povzročijo draženje dihalnih poti.
- Akumulatorske baterije ne spreminjajte in ne odpirajte. Obstaja nevarnost kratkega stika.
- Koničasti predmeti, kot so na primer žeblji ali izvijači, in zunanji vplivi lahko poškodujejo akumulatorsko baterijo. Pojavi se lahko kratek stik, zaradi katerega lahko akumulatorska baterija zgori, se osmodi, pregreje ali eksplodira.
- Uporabljajte akumulatorsko baterijo samo v proizvajalčevih izdelkih. Le tako je akumulatorska baterija zaščitena pred nevarno preobremenitvijo.
Akumulatorsko baterijo zaščitite pred vročino, npr. tudi pred neposredno sončno svetlobo, ognjem, umazanijo, vodo in vlago. Obstaja nevarnost eksplozije in kratkega stika. |