Начин на функционаиране (вж. фиг. A)

С измервателния уред се проверява основата в зоната на сензорите (11) по направление на измерването A до максималната дълбочина на откриване.

При всяко измерване автоматично се търсят метални обекти (напр. медна тръба или армировъчна стомана) и електропроводящи проводници (50–60 Hz).

Допрете измервателния уред до изследваната повърхност. Светещият пръстен (2) свети, за да се покаже готовността за измерване.

Дръжте измервателния уред равномерно върху повърхността за захващане (8). Не променяйте хвата си по време на измерването и не пипайте сензорната област (11).

Премествайте измервателния уред винаги по права линия в странична посока В с лек натиск върху основата, без да го повдигате или да променяте силата на притискане. Движението на измервателняи уред трябва да става по същество напречно на търсения обект. Ако не познавате разположението на обекта в стената, извършете кръстосано измерване (вж. фиг. B).

Индикации за локализиране:

  • Ако не се открие обект под сензорната зона, светещият пръстен (2) свети в зелено и няма звуков сигнал.
  • Ако измервателният уред се приближи до обект, то светещият пръстен (2) свети в червено. С приближаването тактът на звуковия сигнал става по-бърз.
  • Над средата на обекта индикаторите за среда на обект (1) светят и прозвучава постоянен тон. Светещият пръстен (2) продължава да свети в червено.
  • Ако измервателният уред се отдалечи от обекта, индикаторите за среда на обекта (1) угасват и тактът на звуковия сигнал става по-бавен.

При първото преминаване се показват грубо средата и границите на обекта.
За да локализирате точно средата на обекта, преместете измервателния уред без повдигане обратно в посока на обекта, докато средата на обекта не се покаже наново (индикаторите за среда на обекта (1) светят).
За по-точни граници на обекта преместете измервателния уред от средата на обекта по права линия нататък докато светещият пръстен (2) вече не свети в червено.

Ако се открие проводник под напрежение, индикаторът за проводници под напрежение (4) светва.

Ако се открие метален обект (напр. армировъчно желязо, медна тръба), индикаторът за метален обект (5) светва.

Маркировъчният отвор (3) е над централната точка на измерване. Тук можете при нужда да маркирате среда или граници на обект.

Указание: След маркирането на обект чрез маркировъчния отвор (3) (напр. с молив) трябва да стартирате ново измерване, тъй като измерването може да се влоши от молива.

  • Проводникът трябва да е под напрежение. Затова включвайте консуматори (напр. лампи, уреди) към търсения проводник. Включете консуматора, за да се уверите, че проводникът действително е под напрежение.
  • Сигналът 50 до 60 Hz на електрическия проводник трябва да достига измервателния уред. Ако проводникът е във влажни стени (напр. влажност на въздуха > 50 %), зад метално фолио (напр. на топлоизолации) или в куха метална тръба, сигналът не достига до измервателния уред и проводникът не може да бъде открит.
  • Измервателният уред трябва да е добре заземен. За целта го дръжте (без ръкавица) здраво за повърхността за захващане (8). Внимавайте Вие самите да имате добър контакт към пода. Изолиращи обувки, стълби или платформи могат да влошат контакта. Самият под трябва също да е заземен, в противен случай проводникът не може да бъде открит.
  • Сигналът 50 до 60 Hz трябва да е по-силен над проводника, отколкото в непосредствената околност. Ако стената е твърде суха или лошо заземена, сигналът по цялата стена е еднакво силен. Тогава измервателният уред показва в голяма зона, че е открил сигнал, но не може точно да локализира проводника.
    В такъв случай може да помогне, ако поставите свободната си ръка на разстояние 20–30 cm от измервателния уред, за да отведете сигнала от стената. Позицията на свободната ръка обаче по време на процедурата по измерване не трябва да се променя.
  • Проводници на многофазен ток (известен също като трифазен ток или силен ток) не могат да бъдат локализирани като електропроводящи проводници, тъй като сигналът от различните фази взаимно си влияе. Можете обаче да локализирате проводници на многофазен ток на ниска дълбочина като метален обект.
  • Електропроводимите стенни повърхности, като напр. определени фазери, могат да доведа до това, електрическите проводници да не се показват или светещият пръстен (2) да свети в червено върху голяма зона.
  • Плоско разположените електрически проводници (до максимум 2–3 cm дълбочина) могат допълнително да се показват като метален обект. Това обаче не касае многожилните кабели.
  • Преди да пробивате, режете или фрезовате стени, тавани и подове изключвайте консуматора на ток и предпазителя на веригата. След всички дейности се уверете, че закрепените към основата обекти не са под напрежение.

  • По-широките обекти се разпознават с червено светене на светещия пръстен (2) в широка област. При определени обстоятелства широките обекти не се показват в цялото им разширение.
  • Преди да започнете пробиване, рязане или фрезоване в стена, трябва да се информирате и от други източници за наличието на опасности. Тъй като резултатите от измерването могат да бъдат повлияни от околната среда или структурата на стената, е възможно да съществува опасност, въпреки че няма звуков сигнал и светещият пръстен (2) свети със зелена светлина.