Varnostna navodila za tračne žage
- Ko izvajate postopek, pri katerem lahko pride do stika rezalnega nastavka s skrito žico, električno orodje držite za izolirane ročaje. Ob stiku rezalnega nastavka z žico pod napetostjo se lahko električna napetost prenese na kovinske dele električnega orodja, uporabnik pa lahko ob tem doživi električni udar.
- Za zaščito in pritrditev obdelovanca na stabilno podlago uporabite spono ali kakšen drug priročen način. Obdelovanec ni stabilen, če ga držite z roko ali ga skušate zaščititi s svojim telesom. Takšen način lahko povzroči izgubo nadzora nad obdelovancem.
- Območju žaganja se ne približujte z rokami. Ne segajte pod obdelovanec. Stik z žaginim listom lahko povzroči telesne poškodbe.
- Obdelovancu se približajte samo z vklopljenim električnim orodjem. V nasprotnem primeru obstaja nevarnost, da se bo vsadno orodje zataknilo v obdelovanec in povzročilo povratni udarec.
- Po zaključenem delovnem postopku izklopite električno orodje in potegnite tračni žagin list iz zareze šele, ko list povsem obmiruje. Tako se boste izognili povratnemu udarcu, električno orodje pa boste varno odložili.
- Uporabljajte le nepoškodovane, brezhibne tračne žagine liste. Skrivljeni ali neostri tračni žagini listi se lahko zlomijo ali povzročijo povratni udarec.
- Poskrbite za to, da okoli lista za tračno žago ni maziv ali olj. Pred žaganjem obrišite vse odvečno olje. Sicer lahko list za tračno žago zdrsi.
- Med delovnim postopkom ne izvajajte premočnega pritiska na tračni žagin list. Premočen pritisk lahko povzroči zdrs ali lom tračnega žaginega lista. Obstaja nevarnost poškodb.
- Tračnega žaginega lista po izklopu ne zaustavljajte z bočnim pritiskanjem. Tračni žagin list lahko poškodujete, ga zlomite ali povzročite povratni udarec.
- Po delu se ne dotikajte tračnega žaginega lista, dokler se ni ohladilo. Tračni žagin list postane pri delu zelo vroč.
- Električno orodje med delom močno držite z obema rokama in poskrbite za varno stojišče. Z električnim orodjem lahko varneje delate, če ga upravljate z obema rokama.
- Pred odlaganjem električnega orodja počakajte, da se orodje popolnoma ustavi. Nastavek se lahko zatakne, zaradi česar lahko izgubite nadzor nad električnim orodjem.
- Če je akumulatorska baterija poškodovana ali če jo nepravilno uporabljate, lahko iz nje uhajajo pare. Akumulatorska baterija se lahko vname ali eksplodira. Poskrbite za dovod svežega zraka in se v primeru težav obrnite na zdravnika. Pare lahko povzročijo draženje dihalnih poti.
- Akumulatorske baterije ne odpirajte. Nevarnost kratkega stika.
- Koničasti predmeti, kot so na primer žeblji ali izvijači, in zunanji vplivi lahko poškodujejo akumulatorsko baterijo. Pojavi se lahko kratek stik, zaradi katerega lahko akumulatorska baterija zgori, se osmodi, pregreje ali eksplodira.
- Uporabljajte akumulatorsko baterijo samo v proizvajalčevih izdelkih. Le tako je akumulatorska baterija zaščitena pred nevarno preobremenitvijo.
Akumulatorsko baterijo zaščitite pred vročino, npr. tudi pred neposredno sončno svetlobo, ognjem, umazanijo, vodo in vlago. Obstaja nevarnost eksplozije in kratkega stika. |