Bezpečnostné upozornenia pre píly na rezanie kovu
- Menovité otáčky príslušenstva musia byť minimálne rovnaké ako maximálne otáčky vyznačené na elektrickom náradí. Príslušenstvo, ktoré sa otáča rýchlejšie, ako sú jeho menovité otáčky, sa môže zlomiť a rozletieť.
- Priemer otvoru kotúča a prírub musia zodpovedať priemeru vretena elektrického náradia. Príslušenstvo nesprávnych rozmerov sa nedá vhodne chrániť alebo ovládať.
- Používajte osobné ochranné prostriedky. V závislosti od vykonávanej práce používajte ochranný štít na tvár alebo ochranné okuliare. Podľa potreby používajte respirátor proti prachu, chrániče sluchu, rukavice a pracovnú zásteru schopnú zachytiť drobné brúsivo alebo úlomky obrobku. Ochrana očí musí byť schopná zachytiť lietajúce úlomky uvoľnené pri rôznych činnostiach. Maska proti prachu alebo respirátor musia dokázať odfiltrovať častice vznikajúce pri práci. Dlhodobé vystavenie pôsobeniu intenzívneho hluku môže spôsobiť stratu sluchu.
- Dbajte, aby iné osoby boli v bezpečnej vzdialenosti od vašej pracovnej oblasti. Každý, kto vstúpi do pracovnej oblasti, musí mať osobné ochranné pracovné prostriedky. Úlomky obrobku alebo zlomený pracovný nástroj môžu odletieť a spôsobiť poranenie osôb aj mimo priameho pracoviska.
- Zabezpečte, aby sa prívodné vedenie nenachádzalo v blízkosti rotujúcich pracovných nástrojov. Ak stratíte kontrolu nad elektrickým náradím, môže sa prerušiť alebo zachytiť prívodné vedenie a vaša ruka alebo predlaktie sa môžu dostať do rotujúceho pracovného nástroja.
- Pravidelne čistite vetracie otvory elektrického náradia. Ventilátor motora môže nasávať prach dovnútra náradia a nadmerné hromadenie prachových kovových častíc môže spôsobiť úraz elektrickým prúdom.
- Nepoužívajte elektrické náradie v blízkosti horľavých materiálov. Nepoužívajte náradie umiestnené na zápalných povrchoch ako je drevo. Iskry môžu zapáliť tieto materiály.
- Nepoužívajte príslušenstvo vyžadujúce kvapalné chladenie. Používanie vody alebo kvapalných chladiacich prostriedkov môže mať za následok úraz elektrickým prúdom aj so smrteľnými následkami.
- Pre zvolený rezací kotúč používajte vždy nepoškodené upínacie príruby správnej veľkosti a tvaru. Vhodné príruby podopierajú rezací kotúč a znižujú nebezpečenstvo jeho zlomenia.
- Rezacie kotúče a príruby musia byť presne vhodné pre vreteno vášho elektrického náradia. Pracovné nástroje, ktoré nie sú presne vhodné pre vreteno elektrického náradia, silno vibrujú a môžu viesť k strate kontroly obsluhy nad náradím.
- Nepoužívajte poškodené rezacie kotúče. Pred každým použitím rezacie kotúče skontrolujte, či nemajú odlomené časti a trhliny. Ak elektrické náradie alebo rezací kotúč spadne, skontrolujte, či nie je poškodený alebo použite nepoškodený rezací kotúč. Keď ste rezací kotúč skontrolovali a nasadili, stojte vy a osoby nachádzajúce sa v blízkosti mimo úrovne rotujúceho rezacieho kotúča a nechajte elektrické náradie bežať počas jednej minúty na najvyšších otáčkach. Poškodené rezacie kotúče sa väčšinou zlomia počas tohto testovania.
- Pravidelne kontrolujte kábel náradia a v prípade poškodenia ho dajte opraviť v autorizovanom servisnom stredisku elektrického náradia Bosch. Poškodené predlžovacie káble vymeňte. Tým sa zabezpečí, že bezpečnosť náradia zostane zachovaná.
- Nepožívajte tupé pílové listy, ani také pílové listy, ktoré majú trhliny, sú skrivené alebo poškodené. Pílové listy s otupenými zubami alebo s nesprávne nastavenými zubami vytvárajú príliš úzku štrbinu rezu a tým spôsobujú zvýšené trenie, blokovanie pílového listu alebo vyvolanie spätného rázu.
- Vždy používajte pílové kotúče správnej veľkosti a tvaru (diamantového alebo oblého tvaru) upínacieho otvoru. Pílové kotúče, ktoré nezodpovedajú upínaciemu systému píly, sa môžu dostať mimo osi, čo spôsobuje stratu kontroly nad náradím.
- Zabezpečte, aby ochranný kryt správne fungoval a dal sa voľne pohybovať. Nikdy neblokujte ochranný kryt náradia v otvorenom stave.
- Podlahu udržiavajte zbavenú kovových pilín a zvyškov materiálu. Mohli by ste sa pošmyknúť alebo zakopnúť.
- Elektrické náradie používajte len vtedy, keď sa na pracovnej ploche až na obrobok, ktorý budete obrábať, nenachádzajú žiadne nastavovacie nástroje, kovové triesky a pod. Malé kúsky kovu alebo iné predmety, ktoré prídu do kontaktu s rotujúcim pílovým kotúčom, môžu veľkou rýchlosťou zasiahnuť obsluhujúcu osobu.
- Nikdy neodchádzajte od náradia, kým sa úplne nezastaví. Dobiehajúce pracovné nástroje môžu spôsobiť poranenia osôb.
- Rezací kotúč veďte proti obrobku iba vtedy, keď je píla zapnutá. Inak hrozí v prípade zaseknutia pracovného nástroja v obrobku nebezpečenstvo spätného rázu.
- Nikdy sa na ručné elektrické náradie nestavajte. Mohli by ste sa vážne poraniť, ak by sa elektrické náradie prevrátilo alebo ak by ste sa dostali do náhodného kontaktu s pílovým kotúčom.
- Elektrické náradie používajte len na rezanie nasucho. Vniknutie vody do elektrického náradia zvyšuje riziko zásahu elektrickým prúdom.
- Výstražná značka na ručnom elektrickom náradí musí byť vždy identifikovateľná.
- Elektrické náradie sa dodáva s výstražným štítkom lasera (pozri tabuľku „Symboly a ich význam“).
Nesmerujte laserový lúč na osoby ani na zvieratá, ani sami nepozerajte do priameho či odrazeného laserového lúča. Môže to spôsobiť oslepenie osôb, nehody alebo poškodenie zraku. |
- Na laserovom zariadení nevykonávajte žiadne zmeny. Možnosti nastavenia opísané v tomto návode na používanie môžete používať bez rizika.
- Okuliare na zviditeľnenie laserového lúča (príslušenstvo) nepoužívajte ako ochranné okuliare. Okuliare na zviditeľnenie laserového lúča slúžia na lepšie rozpoznanie laserového lúča; nechránia však pred laserovým žiarením.
- Okuliare na zviditeľnenie laserového lúča (príslušenstvo) nepoužívajte ako slnečné okuliare alebo v cestnej doprave. Okuliare na zviditeľnenie laserového lúča neposkytujú úplnú UV ochranu a zhoršujú vnímanie farieb.
- Pozor – keď sa používajú iné ovládacie alebo nastavovacie zariadenia, ako sú tu uvedené alebo iné postupy, môže to viesť k nebezpečnej expozícii žiarením.
- Zabudovaný laserový modul nikdy nezamieňajte za laserové zariadenie iného typu. Laserové zariadenie iného typu, ktoré sa nehodí k tomuto ručnému elektrickému náradiu, môže predstavovať nebezpečenstvo ohrozenia zdravia osôb.
Spätný ráz a súvisiace výstrahy
Spätný ráz je náhla reakcia vzniknutá následkom zachyteného alebo zablokovaného rotujúceho rezacieho kotúča. Zaseknutie alebo zablokovanie má za následok prudké zastavenie rotujúceho pracovného nástroja. Tým sa nekontrolované rezacie náradie odhodí nahor smerom k obsluhujúcej osobe.
Keď sa napríklad rezací kotúč sprieči alebo zablokuje v obrobku, môže sa hrana rezacieho kotúča, ktorá je zanorená v obrobku, zachytiť v materiáli, a tým vylomiť rezací kotúč alebo spôsobiť spätný ráz náradia. Rezacie kotúče sa môžu v takomto prípade aj rozlomiť.
Spätný ráz je následkom nesprávneho a chybného používania elektrického náradia. Vhodnými preventívnymi opatreniami, ktoré opisujeme v nasledujúcom texte, mu možno zabrániť.
- Elektrické náradie držte pevne a telo a ruky držte tak, aby dokázali zachytiť spätný ráz. Používateľ dokáže pri prijatí vhodných preventívnych opatrení zachytiť spätný ráz.
- Vyhýbajte sa oblasti pred a za rotujúcim rezacím kotúčom. Pri spätnom ráze sa rezacie náradie odhodí nahor smerom k obsluhujúcej osobe.
- Nepoužívajte rezací list na reťaze a drevo a ani segmentované diamantové listy s medzerami hrubšími ako 10 mm. Takéto pracovné nástroje často spôsobujú spätný ráz alebo stratu kontroly nad elektrickým náradím.
- Vyvarujte sa zablokovania rezacieho kotúča alebo vysokého prítlaku. Nevyhotovujte nadmerne hlboké rezy. Preťaženie rezacieho kotúča zvyšuje namáhanie a tendenciu k spriečeniu alebo zablokovaniu a tým aj možnosť spätného rázu alebo zlomenia rezacieho kotúča.
- Ak sa rezací kotúč zablokuje alebo vy prerušíte prácu, elektrické náradie vypnite a pokojne držte rezacie náradie, kým sa rezací kotúč úplne zastaví. Nepokúšajte sa vyberať rezací kotúč z rezu vtedy, keď ešte beží, inak môže nasledovať spätný ráz. Zistite príčinu zablokovania rezacieho kotúča a odstráňte ju.
- Elektrické náradie znova nezapínajte, kým sa ešte nachádza v obrobku. Najprv nechajte rezací kotúč dosiahnuť jeho plné otáčky, až potom opatrne pokračujte v rezaní. Inak sa môže rezací kotúč zachytiť, vyskočiť z obrobku alebo spôsobiť spätný ráz.
- Veľké obrobky podoprite, aby sa zabránilo riziku spätného rázu zaseknutým rezacím kotúčom. Veľké obrobky sa môžu prehnúť následkom vlastnej hmotnosti. Obrobok sa musí na obidvoch stranách podoprieť, a síce v blízkosti rezu, ako ak na hrane.
- Vždy keď je to možné, použite na podporu obrobku svorky. Ak držíte obrobok len rukou, musíte ju mať umiestnenú vždy najmenej 100 mm od oboch strán pílového kotúča. Nepoužívajte túto pílu na pílenie obrobkov, ktoré sú príliš malé na to, aby boli bezpečne upnuté alebo pridržané rukou. Ak budete mať ruku umiestnenú príliš blízko k pílovému kotúču, existuje vysoké riziko úrazu pri kontakte s kotúčom.
- Obrobok musí byť nehybne a pevne upnutý alebo pridržaný k vymedzovacej základni a stolu. Nikdy obrobok neposúvajte ku kotúču ani nerežte tak, že ho budete držať len v ruke. Neupevnené alebo pohyblivé obrobky môžu byť pri vysokých rýchlostiach vymrštené a môžu spôsobiť zranenie.
- Pílu zatláčajte cez obrobok. Nikdy ju cez obrobok neťahajte. Ak chcete píliť, zdvihnite hlavu píly a potiahnite ju cez obrobok bez pílenia. Naštartujte motor, zatlačte hlavu píly nadol a tlačte pílu cez obrobok. Pílenie ťahom môže s veľkou pravdepodobnosťou spôsobiť, že pílový kotúč vystúpi na vrchnú stranu obrobku a násilne sa vymrští zostava noža smerom k obsluhe.
- Nikdy neklaďte ruku na líniu pílenia, a to ani pred ani za pílovým kotúčom. Držanie obrobku „naprieč rukou“, t. j. držanie obrobku na pravej strane pílového kotúča ľavou rukou a naopak, je veľmi nebezpečné.
- Nesiahajte rukami pri rotujúcom rezacom kotúči za doraz. Nikdy neprekročte bezpečnostnú vzdialenosť 100 mm medzi rukou a rotujúcim rezacím kotúčom (platí to na obidvoch stranách rezacieho kotúča). Blízkosť rotujúceho rezacieho kotúča môže byť nerozpoznateľná a môžete sa závažne poraniť.
- Obrobok pred pílením skontrolujte. Ak je obrobok oblý alebo zakrivený, pripevnite ho vonkajšou oblou stranou smerom k upínacej základni. Vždy skontrolujte, či medzi obrobkom, vymedzovacou základňou a stolom nie je pozdĺž línie pílenia žiadna medzera. Oblý alebo zakrivený obrobok sa môže skrútiť alebo posunúť, a môže spôsobiť zaseknutie otáčajúceho sa pílového kotúča počas pílenia. Na obrobku by sa nemali nachádzať žiadne klince alebo cudzie objekty.
- Elektrické náradie používajte len vtedy, keď sa na stole nenachádzajú žiadne nástroje. Na stole sa smie nachádzať len obrobok. Odpad alebo iné predmety sa môžu dostať do kontaktu s rotujúcim kotúčom a môžu sa vysokou rýchlosťou odmrštiť.
- Nepíľte viac ako jeden obrobok naraz. Viac obrobkov nemôže byť adekvátne upnutých či vystužených a počas pílenia môžu uviaznuť na kotúči alebo sa môžu posunúť.
- Zabezpečte, aby elektrické náradie pred použitím stálo na rovnej, pevnej pracovnej ploche. Rovná a pevná pracovná plocha znižuje nebezpečenstvo, že elektrické náradie stratí stabilitu.
- Svoju prácu si dopredu naplánujte. Zakaždým, keď zmeníte nastavenie uhla naklonenia alebo pokosu sa uistite, že nastaviteľná vymedzovacia základňa je správne nastavená, aby bol obrobok správne upnutý a nedochádzalo ku kontaktu s kotúčom alebo ochranným systémom. Bez toho, aby ste nástroj zapli („ON“) a bez umiestnenia obrobku na stôl presuňte pílový kotúč cez celú predpokladanú píliacu dráhu, aby ste sa uistili, že nebude dochádzať ku kontaktu alebo prípadnému popíleniu vymedzovacej základne.
- Pri opracovaní obrobkov, ktoré sú širšie alebo dlhšie ako horná strana stola, sa postarajte o primerané podopretie, napr. použitím predĺženia stola alebo stojok. Obrobky, ktoré sú širšie alebo dlhšie ako stôl elektrického náradia, sa môžu prevrátiť, keď nebudú pevne podopreté. Keď sa odrezaný kus kovu alebo obrobok prevrátia, dolný ochranný kryt sa môže nadvihnúť alebo nekontrolovane odmrštiť rotujúcim kotúčom.
- Namiesto predĺženia stola alebo ako dodatočnú podporu nevyužívajte manuálnu pomoc ďalšej osoby. Nestabilné upevnenie obrobku môže spôsobiť zaseknutie kotúča alebo môže dôjsť k posunutiu obrobku k vám a posunutiu pomocníka do rotujúceho kotúča.
- Pílený diel nesmie byť posúvaný alebo tlačený akýmikoľvek prostriedkami smerom ku krútiacemu sa pílovému kotúču. Ak je obrobok vymedzený, napr. pomocou dorazov, pílený diel sa môže zakliniť v kotúči a môže byť vymrštený.
- Na správne upevnenie guľatiny, ako sú tyče a potrubia, vždy používajte príslušné svorky alebo prípravky. Tyče majú tendenciu sa počas pílenia otáčať, čo môže spôsobiť „zovretie“ kotúča a potiahnutie obrobku s vašou rukou na kotúč.
- Predtým ako dôjde ku kontaktu s obrobkom, počkajte aby kotúč dosiahol plnú rýchlosť. Týmto sa zníži riziko, že bude obrobok vymrštený.
- Keď sa obrobok alebo kotúč zablokuje, vypnite elektrické náradie. Počkajte, kým sa zastavia všetky pohyblivé časti, vytiahnite sieťovú zástrčku a/alebo vyberte akumulátor. Potom odstráňte uviaznutý materiál. Keď pri takomto zablokovaní budete ďalej rezať, môžete dôjsť k strate kontroly alebo poškodeniu elektrického náradia.
- Po dokončení pílenia uvoľnite vypínač, držte hlavu píly dole a pred odobratím odpíleného dielu počkajte, kým sa pílový kotúč nezastaví. Priblížením rúk k dobiehajúcemu kotúču sa vystavujete nebezpečenstvu.
- Pri vytváraní neúplného rezu alebo pri uvoľnení spínača, pred tým ako je hlava píly úplne v dolnej polohe, držte rukoväť pevne. Počas brzdenia píly môže dôjsť k náhlemu potiahnutiu hlavy píly smerom nadol, čo môže spôsobiť poranenie.
- Nikdy neodstraňujte zvyšky rezaného materiálu a pod. z priestoru rezu, keď elektrické náradie ešte beží. Rameno náradia dajte najprv do pokojovej polohy a elektrické náradie vypnite.
- Po práci sa nedotýkajte pílového kotúča dovtedy, kým celkom nevychladne. Pílový kotúč sa pri práci veľmi zahrieva.
- Pracovisko udržiavajte v čistom stave. Zmesi materiálov sú mimoriadne nebezpečné. Prach z ľahkých kovov môže horieť alebo vybuchnúť.
- Nepoužívajte pílové kotúče z vysokolegovanej rýchloreznej ocele (oceľ HSS). Takéto pílové listy sa môžu ľahko zlomiť.