Drošības noteikumi metālgriešanas zāģiem
- Iestiprināmā piederuma pieļaujamajam griešanās ātrumam jābūt ne mazākam par elektroinstrumenta maksimālo norādīto griešanās ātrumu. Piederumi, kas griežas ātrāk, nekā pieļaujams, var salūzt un tikt mesti prom.
- Piederuma ārējam diametram un biezumam jāatbilst elektroinstrumenta konstrukcijai un izmēriem. Nepareiza izmēra piederumi pilnībā nenovietojas zem aizsarga un darba laikā apgrūtina elektroinstrumenta vadību.
- Nēsājiet individuālos aizsardzības līdzekļus. Atkarībā no veicamā darba rakstura, lietojiet sejas aizsargu, noslēdzošās aizsargbrilles vai parastās aizsargbrilles. Pēc vajadzības lietojiet putekļu aizsargmasku, ausu aizsargus, aizsargcimdus un īpašu priekšautu, kas spēj aizturēt prom lidojošās sīkās abrazīva daļiņas vai apstrādājamā materiāla fragmentus. Acu aizsarglīdzekļiem jāspēj pasargāt lietotāja acis no lidojošajiem svešķermeņiem, kas dažkārt rodas darba gaitā. Putekļu aizsargmaskai vai respiratoram jāspēj pasargāt lietotāja elpošanas ceļi no daļiņām, kas veidojas darba laikā. Ilgstoši atrodoties stipra trokšņa iespaidā, var rasties paliekoši dzirdes traucējumi.
- Sekojiet, lai citas personas atrastos drošā attālumā no darba vietas. Ikvienam, kas tuvojas darba vietai, jābūt apgādātam ar personīgo aizsargaprīkojumu. Apstrādājamā priekšmeta atlūzas vai salūzuša darbinstrumenta daļas var lidot ar ievērojamu ātrumu un nodarīt kaitējumu cilvēku veselībai arī ievērojamā attālumā no darba vietas.
- Sekojiet, lai instrumenta elektrokabelis nenonāktu rotējošo darbinstrumentu tuvumā. Zūdot kontrolei pār instrumentu, darbinstruments var pārgriezt kabeli vai ieķerties tajā, kā rezultātā lietotāja roka vai plauksta var saskarties ar rotējošo darbinstrumentu.
- Regulāri tīriet elektroinstrumenta ventilācijas atveres. Motora ventilators ievelk putekļus instrumenta korpusā, kur tie izkrājas, bet liela metāla putekļu daudzuma uzkrāšanās var kļūt par cēloni elektriskajam triecienam.
- Nedarbiniet elektroinstrumentu ugunsnedrošu materiālu tuvumā. Nedarbiniet elektroinstrumentu, ja tad ir novietots uz viegli degoša materiāla virsmas, piemēram, uz koka priekšmeta. Lidojošās dzirksteles var aizdedzināt šādus materiālus.
- Nelietojiet piederumus, kam nepieciešams pievadīt dzesējošo šķidrumu. Ūdens vai citu šķidro dzesēšanas līdzekļu izmantošana var izraisīt elektrisko triecienu vai pat lietotāja bojāeju.
- Vienmēr lietojiet nebojātas balstpaplāksnes, kuru izmēri un forma atbilst izvēlētajam zāģa asmenim. Piemērota paplāksne droši balsta zāģa asmeni un ļauj samazināt zāģa asmens salūšanas briesmas.
- Zāģa asmeņiem un paplāksnēm precīzi jānovietojas uz Jūsu elektroinstrumenta darbvārpstas. Nomaināmie darbinstrumenti, kas precīzi nenovietojas uz Jūsu elektroinstrumenta darbvārpstas, nevienmērīgi griežas, ļoti stipri vibrē un var izraisīt kontroles zaudēšanu pār elektroinstrumentu.
- Neizmantojiet bojātus zāģa asmeņus. Ik reizi pirms zāģa asmeņu lietošanas pārbaudiet, vai tajos nav vērojami atšķēlumi un plaisas. Ja elektroinstruments vai zāģa asmens ir kritis, pārbaudiet, vai tas nav bojāts, vai arī lietojiet nebojātu zāģa asmeni. Pēc zāģa asmens pārbaudes un iestiprināšanas ieslēdziet elektroinstrumentu un ļaujiet tam darboties brīvgaitā ar maksimālo griešanās ātrumu vienu minūti ilgi, nepieļaujot, lai rotējošā zāģa asmens rotācijas plakne šķērsotu Jūsu un citu tuvumā esošo personu atrašanās vietu. Bojātie zāģa asmeņi šādas pārbaudes laikā parasti salūst.
- Regulāri pārbaudiet, vai elektrokabelī nav radušies bojājumi, un vajadzības gadījumā nogādājiet to remontam Bosch pilnvarotā elektroinstrumentu remonta darbnīcā. Nomainiet bojāto pagarinātājkabeli. Tikai tā iespējams panākt un saglabāt vajadzīgo darba drošības līmeni.
- Nelietojiet neasus, ieplaisājušus, saliektus vai citādi bojātus zāģa asmeņus. Zāģa asmeņi ar neasiem vai nepareizi izliektiem zobiem veido šauru zāģējumu, kas rada pastiprinātu berzi, var būt par cēloni zāģa asmens iespiešanai zāģējumā un izraisīt atsitienu.
- Vienmēr lietojiet zāģa asmeņus ar pareiza izmēra un formas (daudzstūra formas vai apaļu) centrālo atvērumu. Asmeņus, kas neatbilst zāģa stiprinošajiem elementiem, nav iespējams centrēt, kas var izraisīt kontroles zaudēšanu.
- Pārliecinieties, ka kustīgais aizsargpārsegs pareizi funkcionē un var brīvi pārvietoties. Nekādā gadījumā nenostipriniet aizsargpārsegu paceltā stāvoklī.
- Neļaujiet uz grīdas sakrāties metāla skaidām un apstrādājamā materiāla paliekām. Uz tām var paslīdēt vai paklupt.
- Lietojiet elektroinstrumentu vienīgi tad, ja uz apstrādājamā priekšmeta virsmas neatrodas regulējošie instrumenti, metāla skaidas, u.c. priekšmeti. Metāla skaidas vai citi nelieli priekšmeti var nonākt saskarē ar rotējošo zāģa asmeni un ar lielu ātrumu tikt mesti lietotāja virzienā.
- Neizlaidiet elektroinstrumentu no rokām, pirms tas nav pilnīgi apstājies. Pēc instrumenta izslēgšanas tajā iestiprinātais darbinstruments zināmu laiku turpina rotēt un var izraisīt savainojumus.
- Kontaktējiet zāģa asmeni ar apstrādājamo priekšmetu tikai tad, ja zāģis darbojas. Pretējā gadījumā zāģa asmens var ieķerties apstrādājamajā priekšmetā, radot atsitiena briesmas.
- Nekad nestāviet uz elektroinstrumenta. Elektroinstrumenta apgāšanās darba laikā vai nejauša pieskaršanās zāģa asmenim var izraisīt nopietnu savainojumu.
- Lietojiet elektroinstrumentu vienīgi sausajai griešanai. Mitrumam iekļūstot elektroinstrumentā, pieaug elektriskā trieciena saņemšanas risks.
- Parūpējieties, lai brīdinošās uzlīmes uz elektroinstrumenta korpusa vienmēr būtu skaidri salasāmas.
- Elektroinstruments tiek piegādāts kopā ar lāzera brīdinājuma zīmi (skatīt tabulu "Simboli un to nozīme").
Nevērsiet lāzera staru citu personu vai mājdzīvnieku virzienā un neskatieties tiešajā vai atstarotajā lāzera starā. Šāda rīcība var apžilbināt tuvumā esošās personas, izraisīt nelaimes gadījumus vai pat bojāt redzi. |
- Neveiciet nekādas izmaiņas ar lāzera ierīci. Šajā lietošanas pamācībā aprakstītās regulēšanas iespējas ir droši izmantojamas.
- Nelietojiet lāzera skatbrilles (piederums) kā aizsargbrilles. Lāzera skatbrilles ir paredzētas lāzera stara redzamības uzlabošanai, taču tās nespēj pasargāt acis no lāzera starojuma.
- Nelietojiet lāzera skatbrilles (piederums) kā saules brilles vai kā brilles, vadot satiksmes līdzekli. Lāzera skatbrilles nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību no ultravioletā starojuma un pasliktina krāsu izšķiršanas spēju.
- Uzmanību – ja tiek veiktas citas darbības vai lietotas citas regulēšanas ierīces, nekā norādīts šeit vai citos procedūru aprakstos, tas var radīt bīstamu starojuma iedarbību.
- Nenomainiet elektroinstrumentā iebūvēto lāzeru ar cita tipa lāzera ierīci. Elektroinstrumentam nepiemērotas lāzera ierīces izmantošana var būt bīstama cilvēku veselībai.
Atsitiens un ar to saistītie brīdinājumi
Atsitiens ir specifiska instrumenta reakcija, pēkšņi ieķeroties vai iestrēgstot rotējošam darbinstrumentam. Rotējošā darbinstrumenta ieķeršanās vai iestrēgšana izsauc tā pēkšņu apstāšanos. Tā rezultātā zāģēšanas agregāts var tikt nekontrolētā veidā mests lietotāja virzienā.
Piemēram, ja zāģa asmens ieķeras vai iestrēgst apstrādājamajā priekšmetā, tajā iegremdētā zāģa asmens mala tiecas izrauties no apstrādājamā priekšmeta un var izraisīt zāģa asmens izlūšanu, kā arī atsitienu. Šādā gadījumā zāģa asmens var arī salūzt.
Atsitiens ir sekas elektroinstrumenta nepareizai vai neprasmīgai lietošanai. No tā var izvairīties, ievērojot zināmus piesardzības pasākumus, kas aprakstīti turpmākajā izklāstā.
- Stingri turiet elektroinstrumentu un ieņemiet tādu ķermeņa un roku stāvokli, kas vislabāk ļautu pretoties atsitiena spēkam. Veicot atbilstošus piesardzības pasākumus, lietotājs jebkurā situācijā spēj efektīvi pretoties augšupvērstajam atsitiena spēkam.
- Izvairieties no atrašanās rotējoša zāģa asmens priekšā un aiz tā. Atsitiena gadījumā zāģēšanas agregāts pārvietosies augšup un lietotāja virzienā.
- Nelietojiet zāģa ķēdes un zāģa asmeņus koka zāģēšanai, kā arī segmentveida dimanta diskus, kuru iešķēlumu platums pārsniedz 10 mm. Šādu darbinstrumentu izmantošana var būt par cēloni atsitienam vai kontroles zaudēšanai pār elektroinstrumentu.
- Nepieļaujiet zāģa asmens iestrēgšanu un neizdariet pārāk stipru spiedienu uz zāģa asmeni. Neveidojiet pārāk dziļus zāģējumus. Zāģa asmens pārslogošana palielina spriedzi tajā un sašķiebšanās vai iestrēgšanas varbūtību, kas savukārt palielina paplāksnes un zāģa asmens salūšanas iespēju.
- Gadījumā, ja zāģa asmens iestrēgst vai arī tiek pārtraukts darbs, izslēdziet elektroinstrumentu un turiet zāģēšanas agregātu nekustīgi, līdz zāģa asmens ir pilnīgi apstājies. Nemēģiniet izvilkt no zāģējuma vēl rotējošu zāģa asmeni, jo šāda rīcība var izraisīt atsitienu. Noskaidrojiet un novērsiet zāģa asmens iestrēgšanas cēloni.
- No jauna neieslēdziet elektroinstrumentu, ja tas atrodas apstrādājamajā priekšmetā. Vispirms nogaidiet, līdz zāģa asmens sasniedz pilnu griešanās ātrumu, un tikai pēc tam uzmanīgi turpiniet zāģēšanu. Pretējā gadījumā zāģa asmens var ieķerties, tikt izmests no apstrādājamā priekšmeta vai arī izraisīt atsitienu.
- Lai samazinātu atsitiena risku, iestrēgstot zāģa asmenim, atbalstiet izmēra apstrādājamos priekšmetus. Lieli priekšmeti var saliekties paši sava svara iespaidā. Apstrādājamais priekšmets jāatbalsta abās asmens pusēs - gan zāģējuma trases tuvumā, gan arī tuvu apstrādājamā priekšmeta malai.
- Ja iespējams, lietojiet spīles apstrādājamā priekšmeta nostiprināšanai. Ja apstrādājamais priekšmets tiek turēts ar roku, tai visu laiku jāatrodas vismaz 100 mm attālumā no asmens jebkurā tā pusē. Nelietojiet zāģi tādu priekšmetu zāģēšanai, kas ir pārāk mazi, lai tos varētu droši iestiprināt spīlēs vai noturēt ar roku. Ja Jūsu roka atrodas pārāk tuvu zāģa asmenim, pieaug savainojuma risks, rokai saskaroties ar asmeni.
- Apstrādājamais priekšmets jānovieto stacionāri un jāiestiprina spīlēs vai jātur, piespiežot pie vadotnes un zāģēšanas galda. Nebīdiet apstrādājamo priekšmetu zāģa asmens virzienā un veiciet zāģēšanu, jebkādā veidā vadot apstrādājamo priekšmetu "ar brīvu roku". Nenostiprināti vai kustīgi apstrādājamie priekšmeti var tikt ar lielu ātrumu mesti prom, radot savainojumus.
- Zāģēšanas laikā bīdiet zāģa asmeni cauri apstrādājamajam priekšmetam. Nevelciet zāģa asmeni cauri apstrādājamajam priekšmetam. Lai veidotu zāģējumu, vispirms paceliet augšup asmens galvu un velkot pārbīdiet to virs apstrādājamā priekšmeta bez zāģēšanas, tad ieslēdziet motoru, nolaidiet asmens galvu lejup un veidojiet zāģējumu, bīdot zāģa asmeni cauri apstrādājamajam priekšmetam. Ja zāģēšana notiek, velkot zāģa asmeni cauri apstrādājamajam priekšmetam, tas izraisa zāģa asmens kāpšanu ārā no zāģējuma un asmens galvas pārvietošanos lietotāja virzienā.
- Nekad neturiet roku uz paredzētās zāģējuma trases ne zāģa asmens priekšā, ne arī aiz tā. Apstrādājamā priekšmeta "krustiska" turēšana, t.i., turēšana zāģa asmens labajā pusē ar kreiso roku un otrādi ir ļoti bīstama.
- Nesniedzieties aiz vadotnes laikā, kad zāģa asmens rotē. Ieturiet attālumu vismaz 100 mm starp rokām un rotējošo zāģa asmeni (tas attiecas uz abām zāģa asmens pusēm). Ja rokas atrodas pārāk tuvu rotējošajam zāģa asmenim, iespējams, ka zāģa asmens nebūs redzams, kā rezultātā var rasties smags savainojums.
- Pirms zāģēšanas pārbaudiet apstrādājamo priekšmetu. Ja apstrādājamais priekšmets ir saliekts vai savērpts, iespīlējiet to vietā, kas atrodas ārpus izliekuma, vēršot izliekumu vadotnes virzienā. Vienmēr pārliecinieties, ka zāģējuma trases apvidū neveidojas sprauga starp apstrādājamo priekšmetu, zāģēšanas galdu un vadotni. Saliekti vai savērpti apstrādājamie priekšmeti zāģēšanas laikā var pagriezties vai pārvietoties, izraisot rotējošā zāģa asmens iestrēgšanu. Apstrādājamais priekšmets nedrīkst saturēt naglas vai citus svešķermeņus.
- Lietojiet elektroinstrumentu tikai tad, ja uz zāģēšanas galda neatrodas dažādi rīki un citi priekšmeti; uz zāģēšanas galda drīkst atrasties vienīgi apstrādājamais priekšmets. Nonākot saskarē ar rotējošu zāģa asmeni, nelieli atgriezumi vai citi priekšmeti var ar lielu ātrumu tikt mesti prom.
- Vienlaicīgi zāģējiet tikai vienu priekšmetu. Vairāki kopā salikti apstrādājamie priekšmeti nevar tikt apmierinošā veidā iespīlēti vai citādi iestiprināti un var iestrēgt asmenī vai zāģēšanas laikā pārvietoties.
- Parūpējieties, lai elektroinstruments pirms lietošanas tiktu novietots uz līdzenas, stingras darba virsmas. Līdzena un stingra darba virsma samazina iespēju, ka elektroinstruments būs nestabils.
- Plānojiet savu darbu. Ik reizi, izmainot horizontālā vai vertikālā zāģēšanas leņķa iestatījumus, nodrošiniet, lai pārbīdāmā vadotne būtu pareizi nostiprināta un droši atbalstītu apstrādājamo priekšmetu, nesaskaroties ar zāģa asmeni vai aizsargu sistēmu. Neieslēdzot instrumentu un nenovietojot apstrādājamo priekšmetu uz zāģēšanas galda, pārvietojiet zāģa asmeni tā, lai tiktu pilnībā modelēts zāģēšanas process, šādi nodrošinoties pret zāģa asmens saskaršanos ar instrumenta daļām, tai skaitā ar vadotni zāģēšanas laikā.
- Nodrošiniet, lai apstrādājamais priekšmets, kas ir platāks vai garāks par galda virsmu, tiktu piemērotā veidā atbalstīts, piemēram, izmantojot zāģēšanas galda pagarinātāju vai zāģēšanas balsteni. Ja apstrādājamie priekšmeti, kas ir garāki vai platāki par elektroinstrumenta galdu, netiek pienācīgi atbalstīti, tie var apgāzties. Ja atzāģētais metāla gabals vai pats apstrādājamais priekšmets apgāžas, apakšējais aizsargpārsegs var pacelties vai nekontrolēti mests prom no rotējošā zāģa asmens.
- Neizmantojiet citas personas palīdzību zāģēšanas galda pagarinātāja turēšanai vai kā papildu balstu. Nestabils balsts var izraisīt zāģa asmens zobu iestrēgšanu apstrādājamajā priekšmetā, zāģēšanas laikā izraisot tā pārvietošanos, kā rezultātā instrumenta lietotājs un viņa palīgs var tikt vilkti rotējošā zāģa asmens virzienā.
- Apstrādājamā priekšmeta atzāģētais posms nekādā veidā nedrīkst iestrēgt rotējošajā zāģa asmenī vai tikt tam piespiests. Ja atzāģētais posms kaut kādā veidā tiek ierobežots, piemēram, pielietojot garuma atdures, tas var slīpi piespiesties zāģa asmenim un ar lielu ātrumu tikt mests prom.
- Vienmēr lietojiet spīles vai citu stiprinājuma ierīci, kas spēj droši noturēt vietā apaļus priekšmetus, piemēram, apaļus stieņus vai caurules. Apaļie stieņi zāģēšanas laikā tiecas aizlidot prom, kā rezultātā zāģa asmens zobi iekožas priekšmetā un velk stieni kopā ar lietotāja roku zāģa asmens virzienā.
- Pirms zāģa asmens kontaktēšanas ar apstrādājamo priekšmetu nogaidiet, līdz tiek sasniegts pilns asmens griešanās ātrums. Tas ļauj samazināt apstrādājamā priekšmeta aizmešanas risku.
- Ja zāģa asmens iestrēgst vai ieķeras apstrādājamajā priekšmetā, izslēdziet elektroinstrumentu. Nogaidiet, līdz apstājas elektroinstrumenta kustīgās daļas, tad atvienojiet elektroinstrumenta kontaktdakšu no elektrotīkla kontaktligzdas un/vai izņemiet no elektroinstrumenta akumulatoru. Pēc tam izņemiet iestrēgušo materiālu. Ja asmens iestrēgšanas gadījumā zāģēšana tiek turpināta, tas var izraisīt kontroles zaudēšanu pār elektroinstrumentu vai pat tā sabojāšanos.
- Pēc zāģēšanas beigām atlaidiet paneļzāģa slēdzi un noturiet asmens galvu apakšējā stāvoklī, līdz zāģa asmens ir apstājies un kļūst iespējams noņemt apstrādājamā priekšmeta atzāģēto posmu. Sniegšanās ar roku gar asmeni tā izskrējiena laikā ir bīstama.
- Stingri turiet paneļzāģa asmens galvas rokturi, ja zāģējums netiek izveidots līdz galam, kā arī tad, ja instrumenta slēdzis tiek atlaists, pirms asmens galva tiek līdz galam pārvietota lejup. Bremzējošā efekta dēļ paneļzāģa asmens galva var tikt pēkšņi rauta lejup, radot savainojuma rašanās risku.
- Nekad nemēģiniet novākt no zāģēšanas vietas atgriezumus u.c. laikā, kad elektroinstruments darbojas. Vienmēr vispirms pārvietojiet darbinstrumenta galvu augšējā (izejas) stāvoklī un izslēdziet elektroinstrumentu.
- Pēc darba nepieskarieties zāģa asmenim, līdz tas nav atdzisis. Darba laikā zāģa asmens stipri sakarst.
- Uzturiet darba vietu tīru. Sevišķi bīstams ir materiālu maisījums. Vieglo metālu putekļi var viegli aizdegties.
- Nelietojiet zāģa asmeņus, kas izgatavoti no stipri leģēta ātrgriezējtērauda (HSS). Šādi asmeņi var viegli salūzt.