Bezpečnostné upozornenia pre lisovacie stroje
Nikdy nedávajte prsty alebo iné časti tela do pracovnej oblasti valca a lisovacích čeľustí vrát. medzičeľustí alebo prítlačných kruhov. Môže dôjsť k stlačeniu, a tým poraneniu prstov alebo iných častí tela.
- Pri práci s elektrickým náradím noste ochranné okuliare. Pri poruchách si tak chránite oči pred unikajúcou hydraulickou kvapalinou a lietajúcimi dielmi.
- Elektrické náradie môže obsluhovať len vyškolený odborný personál starší ako 16 rokov. Tým sa zníži riziko pre ľudí.
- Elektrické náradie môže obsluhovať iba jedna osoba. Ostatných ľudí odveďte z nebezpečnej oblasti. Tým sa zníži riziko pre ľudí.
- Elektrické náradie používajte len vtedy, keď je hlava náradia viditeľná a môžete sa uistiť, že v nebezpečnej zóne nie sú žiadne končatiny. Predídete tak zraneniam.
- Elektrické náradie prevádzkujte iba ručne. Tlačidlo zapnutia/vypnutia a spätné tlačidlo musia byť v dosahu, aby ich bolo možné v prípade núdze stlačiť.
- Lisovací stroj sa smie používať iba so založenou lisovacou čeľusťou. Lisovacia čeľusť musí byť v technicky bezchybnom stave. V žiadnom prípade sa nepokúšajte poškodené lisovacie nadstavce (lisovacia čeľusť, prítlačný kruh, kruhová čeľusť atď.) opravovať. Celý poškodený lisovací nadstavec zlikvidujte. Lisovací nadstavec, ktorý bol zváraný, brúsený, vŕtaný alebo inak upravovaný, sa môže počas lisovania zlomiť a spôsobiť ťažké zranenia. Ak sa nevymení celý lisovací nadstavec, môže dôjsť k zlyhaniu jeho komponentov a k ťažkým zraneniam.
- Používajte iba vhodné a Bosch odporúčané lisovacie čeľuste a lisovacie tvarovkové systémy. Nevhodné kombinácie lisovacích čeľustí a lisovacích tvaroviek môžu spôsobiť neúplné spojenie.
- Po založení lisovacej čeľuste skontrolujte, či je haspra pevne zaaretovaná. Tým zabezpečíte, aby sa lisovacia čeľusť pri prevádzke neúmyselne neuvoľnila.
- Ak je elektrické náradie poškodené natoľko, že sú elektrické a hnacie diely voľne prístupné, ihneď ukončite prácu. Vyberte akumulátor a dajte elektrické náradie opraviť v zákazníckom servise Bosch . Pri neodborných opravách môže hroziť pre používateľa veľké riziko.
- Po ukončení inštalačných prác skontrolujte pomocou vhodných skúšobných prostriedkov tesnosť potrubného systému.
- Nikdy nevykonávajte lisovanie v sieťach plynovodov, pokiaľ dodávateľ systému toto elektrické náradie so špeciálne testovanými lisovacími tvarovkami na tento účel výslovne neschválil.
- Dodržujte montážne pokyny výrobcu lisovacích tvaroviek a potrubí.
- Elektrické náradie používajte na maximálne 4 lisovania za minútu. Predídete tak prehriatiu elektrického náradia.
- Nelisujte diely, ktoré sú pod elektrickým napätím. Hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom.
- Pri práci vo vyvýšenej polohe primerane zaistite elektrické náradie ochranným zariadením proti pádu a zabezpečte, aby sa pod pracovným priestorom nenachádzali žiadne osoby. Pri práci nad hlavou používajte ochranu hlavy. Tým sa zabráni poškodeniu majetku a zraneniu osôb v prípade náhodného pádu elektrického náradia.
- Pri neodborných opravách môže hroziť pre používateľa veľké riziko. Používajte lisovací stroj iba v technicky bezchybnom stave. Poškodenia dajte ihneď opraviť v zákazníckom servise Bosch. Pri neodborných opravách môže hroziť pre používateľa veľké riziko.
- Údržbu a opravy smú vykonávať iba dielne s autorizáciou Bosch. Pri neodborných opravách môže hroziť pre používateľa veľké riziko.
- Pri poruchách počas lisovania stlačte ihneď obnovovacie tlačidlo a uvoľnite vypínač. Držte obnovovacie tlačidlo stlačené, kým sa motor nevypne. Otvorí sa ventil a valec sa vráti do východiskovej polohy. Môžete sa tak vyhnúť zraneniam osôb a materiálnym škodám.
- Ak dôjde k strate oleja, elektrické náradie sa musí vrátiť výrobcovi.
- Vyhnite sa kontaktu s vytekajúcim hydraulickým olejom. Po kontakte s pokožkou ju dôkladne umyte mydlom a vodou. Ak sa dostal do kontaktu s očami, okamžite ich dôkladne oplachujte minimálne 10 minút. Kontakt s hydraulickým olejom môže viesť k podráždeniu a alergickým reakciám.
- Elektrické náradie nepoužívajte vo výbušnom prostredí.
- Akumulátor vyberte až vtedy, keď je náradie bezpečne vypnuté.
- Elektrické náradie neotvárajte. Bezpečná prevádzka potom už nie je zaručená a nárok na záruku zaniká.
- Po poškodení akumulátora alebo v prípade neodborného používania môžu z akumulátora vystupovať škodlivé výpary. Akumulátor môže horieť alebo vybuchnúť. Zabezpečte prívod čerstvého vzduchu a v prípade ťažkostí vyhľadajte lekára. Tieto výpary môžu podráždiť dýchacie cesty.
- Akumulátor neupravujte ani ho neotvárajte. Hrozí nebezpečenstvo skratu.
- Špicatými predmetmi, ako napr. klince alebo skrutkovače alebo pôsobením vonkajšej sily môže dôjsť k poškodeniu akumulátora. Vo vnútri môže dôjsť ku skratu a akumulátor môže začať horieť, môže z neho unikať dym, môže vybuchnúť alebo sa prehriať.
- Akumulátor používajte iba vo výrobkoch výrobcu. Len tak bude akumulátor chránený pred nebezpečným preťažením.
Chráňte akumulátor pred teplom, napr. aj pred trvalým slnečným žiarením, pred ohňom, špinou, vodou a vlhkosťou. Hrozí nebezpečenstvo výbuchu a skratu. |