Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z urządzeniami zaciskowymi
Nie wolno trzymać palców ani innych części ciała w obszarze roboczym cylindra i szczęk zaciskowych, w tym także szczęk pośrednich lub pierścieni zaciskowych. Może w ten sposób dojść do zmiażdżenia i zranienia palców lub innych części ciała.
- Podczas pracy z elektronarzędziem należy nosić okulary ochronne. W razie wystąpienia usterek zapewnia to ochronę oczu przed wyciekającym płynem hydraulicznym i wyrzuconymi w powietrze elementami.
- Elektronarzędzie może być obsługiwane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolonych fachowców w wieku powyżej 16 lat. Pozwala to ograniczyć zagrożenie dla osób.
- Elektronarzędzie może być obsługiwane wyłącznie przez jedną osobę. Należy wyprowadzić pozostałe osoby ze strefy niebezpiecznej elektronarzędzia. Pozwala to ograniczyć zagrożenie dla osób.
- Elektronarzędzie może być używane wyłącznie wtedy, gdy głowica zaciskowa jest dobrze widoczna, a użytkownik może zapewnić, że w strefie niebezpiecznej nie znajdują się kończyny ani inne części ciała. Pozwala to zapobiegać obrażeniom.
- Elektronarzędzie jest przeznaczone wyłącznie do obsługi przy użyciu rąk. Włącznik/wyłącznik oraz przycisk resetowania muszą być łatwo dostępne, aby użytkownik mógł je nacisnąć w sytuacji awaryjnej.
- Urządzenie zaciskowe może być używane wyłącznie z zamontowaną szczęką zaciskową. Szczęka zaciskowa musi być sprawna technicznie. W żadnym wypadku nie wolno samodzielnie naprawiać uszkodzonych wkładek zaciskowych (szczęka zaciskowa, pierścień zaciskowy, szczęka pierścieniowa itp.). Uszkodzoną wkładkę zaciskową należy w całości zutylizować. Wkładka zaciskowa, która była spawana, szlifowana, wiercona lub w jakikolwiek inny sposób modyfikowana, może złamać się podczas procesu zaciskania i spowodować poważne obrażenia. Jeśli nie zostanie wymieniona kompletna wkładka zaciskowa, może dojść do awarii komponentów i w efekcie spowodowania poważnych obrażeń.
- Należy używać wyłącznie odpowiednich i zalecanych przez Bosch szczęk zaciskowych oraz systemów złączek zaciskowych. Nieodpowiednia kombinacja szczęk zaciskowych i złączek zaciskowych może prowadzić do niecałkowitego połączenia.
- Po założeniu szczęki zaciskowej należy sprawdzić, czy blokada jest prawidłowo zamknięta. Pozwala to zapewnić, że szczęka zaciskowa nie poluzuje się podczas użytkowania.
- Natychmiast przerwać pracę, jeśli elektronarzędzie jest tak poważnie uszkodzone, że odsłonięte są części elektryczne lub napędowe. Wyjąć akumulator i zlecić naprawę elektronarzędzia w serwisie Bosch . Niefachowo przeprowadzone naprawy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika.
- Po zakończeniu prac instalacyjnych należy sprawdzić szczelność instalacji rurowej przy użyciu odpowiednich przyrządów pomiarowych.
- Nie wolno wykonywać prac związanych z zaciskaniem w instalacjach gazowych, chyba że dostawca systemu wyraźnie zatwierdził do użytku to elektronarzędzie wraz ze specjalnie przetestowanymi złączkami zaciskowymi.
- Należy przestrzegać instrukcji montażowych producenta złączek zaciskowych lub producenta rur.
- Elektronarzędzia należy używać do maks. 4 zaciśnięć na minutę. Pozwala to uniknąć przegrzewania elektronarzędzia.
- Nie wolno zaciskać elementów pod napięciem. Istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym.
- W przypadku pracy na wysokości należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć elektronarzędzie przy użyciu osprzętu asekuracyjnego oraz upewnić się, że poniżej obszaru roboczego nie znajdują się inne osoby. W przypadku prac wymagających trzymania elektronarzędzia nad głową należy nosić kask. Pozwala to zapobiec szkodom materialnym i obrażeniom w razie niezamierzonego upuszczenia elektronarzędzia.
- Niefachowo przeprowadzone naprawy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika. Użytkowane urządzenie zaciskowe musi być sprawne technicznie. Naprawę uszkodzeń należy bezzwłocznie zlecić w serwisie Bosch . Niefachowo przeprowadzone naprawy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika.
- Prace konserwacyjne i naprawy mogą być wykonywane wyłącznie przez autoryzowane warsztaty Bosch. Niefachowo przeprowadzone naprawy mogą stwarzać poważne zagrożenie dla użytkownika.
- W razie usterek podczas procesu zaciskania należy natychmiast nacisnąć przycisk resetowania i zwolnić włącznik. Należy trzymać przycisk resetowania naciśnięty aż do wyłączenia silnika. Nastąpi otwarcie zaworu i cylinder cofnie się do pozycji wyjściowej. Pozwala to zapobiegać obrażeniom lub szkodom materialnym.
- W przypadku wycieku oleju elektronarzędzie należy odesłać do producenta.
- Należy unikać kontaktu z wyciekającym olejem hydraulicznym. W razie kontaktu należy dokładnie przemyć skórę wodą i mydłem. W razie kontaktu należy natychmiast przemyć oczy dużą ilością wody przez co najmniej 10 minut. Kontakt z olejem hydraulicznym może być przyczyną podrażnień i reakcji alergicznych.
- Nie wolno używać elektronarzędzia w otoczeniu zagrożonym wybuchem.
- Akumulator należy wyjąć dopiero po bezpiecznym unieruchomieniu elektronarzędzia.
- Nie wolno otwierać elektronarzędzia. Nie można wówczas zagwarantować bezpiecznej pracy, dodatkowo powoduje to wygaśnięcie gwarancji.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie modyfikować ani nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |