Zakładanie frezu (zob. rys. A)
- Podczas zakładania i wymiany frezów zaleca się użycie rękawic ochronnych.
W zależności od potrzeb można dobrać frezy różnego typu i o różnych właściwościach.
Frezy ze stali szybkotnącej (HSS) są odpowiednie do obróbki miękkich materiałów, takich jak miękkie drewno i tworzywa sztuczne.
Frezy z węglików spiekanych (HM) są odpowiednie zwłaszcza do obróbki materiałów twardszych i ścieralnych, takich jak twarde drewno i aluminium.
Oryginalne frezy z szerokiej oferty osprzętu Bosch są do nabycia w sklepach specjalistycznych.
Stosowane frezy powinny być czyste, a ich stan techniczny nie powinien budzić zastrzeżeń.
- Dźwignię blokady wrzeciona (6) należy obrócić do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (➊). W razie potrzeby należy wrzeciono obrócić ręcznie, aż w sposób słyszalny zaskoczy w zapadce.
- Odkręcić nakrętkę złączkową (4) za pomocą klucza widełkowego (31) (rozmiar klucza 19 mm), obracając ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (➋).
- Osadzić frez w zacisku. Część chwytowa frezu musi być wsunięta do zacisku co najmniej do znacznika.
- Dokręcić nakrętkę złączkową (4) za pomocą klucza widełkowgo (31) (rozmiar klucza 19 mm), obracając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Całkowicie zamknąć dźwignię blokady wrzeciona (6).
- Nie należy stosować frezów o średnicy większej niż 50 mm, jeżeli nie został uprzednio zamontowany bolec kopiujący. Frezy tego rodzaju nie przejdą przez podstawę.
- Nie dokręcać zacisku mocjąceto z nakrętką złączkową przed zamontowaniem frezu. W takim wypadku może dojść do uszkodzenia zacisku mocującego.