Bezbednosna upozorenja za bušilicu za bušenje dijamantskim krunama
- Prilikom bušenja koje zahteva upotrebu vode, usmerite vodu dalje od radnog prostora rukovaoca ili koristite uređaj za sakupljanje tečnosti. Takve mere predostrožnosti održavaju radni prostor rukovaoca suvim i smanjuju opasnost od strujnog udara.
- Električni alat držite za izolovane prihvatne površine prilikom izvođenja operacije gde rezni pribor može doći u kontakt sa skrivenim žicama ili sopstvenim kablom. Rezni pribor koji dođe u kontakt sa provodnom žicom može dovesti do toga da izloženi metalni delovi električnog alata postanu provodnici što rukovaoca može izložiti električnom udaru.
- Nosite zaštitu za sluh prilikom bušenja dijamantskim krunama. Izloženost buci može dovesti do gubitka sluha.
- Kada se bit zaglavi, prestanite da pritiskate alat nadole i isključite ga. Istražite i preduzmite korektivne korake kako biste uklonili uzrok zaglavljivanja bita.
- Kada ponovo pokrećete bušilicu za bušenje dijamantskim krunama u predmetu obrade, pre nego što počnete proverite da li se bit slobodno okreće. Ako je bit zaglavljen, mogao bi da se ne pokrene, da preoptereti alat ili da dovede do oslobađanja bušilice za bušenje dijamantskim krunama od predmeta obrade.
- Kada zategama i držačima pričvršćujete postolje bušilice za predmet obrade, vodite računa da su pričvrsne armature koje koristite u stanju da drže i zadrže mašinu tokom upotrebe. Ako je predmet obrade slab ili porozan, zatega bi mogla da se izvuče i dovede do oslobađanja postolja bušilice od predmeta obrade.
- Kada postolje bušilice pričvršćujete za predmet obrade vakuumskom podlogom, podlogu postavite na glatku, čistu i neporoznu površinu. Nemojte pričvršćivati za laminirane površine kao što su pločice i kompozitna obloga. Ako predmet obrade nije gladak, ravan ili dobro pričvršćen, podloga bi mogla da se izmakne od predmeta obrade.
- Proverite da li je vakuum dovoljno jak pre i tokom bušenja. Ako je vakuum nedovoljno jak, podloga bi mogla da se oslobodi od predmeta obrade.
- Nemojte nikada bušiti dok je mašina pričvršćena samo vakuumskom podlogom, osim kada bušite nadole. Ako nestane vakuuma, podloga će se osloboditi od predmeta obrade.
- Prilikom bušenja zidova i plafona, vodite računa o zaštiti osoba i radnog prostora sa druge strane. Bit bi mogao da prođe kroz otvor ili bi unutrašnjost mogla da ispadne sa druge strane.
- Nemojte koristiti ovaj alat za bušenje iznad glave sa dovodom vode. Prodor vode u električni alat povećava rizik od električnog udara.
-
Koristite odgovarajuće aparate za detekciju, da biste pronašli skrivene vodove snabdevanja, ili pozovite lokalnog distributera električne energije. Kontakt sa električnim vodovima može da dovede do požara i strujnog udara. Oštećenja gasovoda mogu da dovedu do eksplozije. Prodiranje u cevovod sa vodom može da uzrokuje materijalnu štetu ili strujni udar.
- Nosite cipele koje se ne klizaju. Na taj način izbeći ćete povrede, koje mogu nastati klizanjem na ravnoj površini.
- Nikada nemojte da pokrećete električni alat bez isporučenog zaštitnog uređaja diferencijalne struje (ZUDS).
- Pre početka rada proverite da li zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) pravilno funkcioniše. Oštećeni zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) popravite ili zamenite u Bosch korisničkom servisu.
- Vodite računa da nijedna osoba u radnom prostoru niti sam električni alat ne dođu u kontakt sa vodom koja izlazi.
- Nikada ne ispuštajte alat iz vida pre nego se potpuno ne prestane sa radom. Ne zaustavljeni upotrebljeni alati mogu prouzrokovati povrede.
- Pre montaže bušilice, ispravno postavite postolje bušilice. Ispravno sastavljanje je važno, da bi obezbedili besprekorno funkcionisanje.
- Bušilicu pričvrstite na postolje, pre nego što je upotrebite. Proklizavanje bušilice na postolju može uticati na gubitak kontrole.
- Pričvrstite postolje bušilice na čvrstoj, ravnoj površini. Ako postolje bušilice može da kliza ili da se klati, ne bušilica se ne može voditi ravnomerno i bezbedno.
- Priključni kabl bušilice držite na udaljenosti od radnog područja. Oštećeni ili uvrnuti kablovi povećavaju rizik električnog udara.
- Nemojte preopterećivati postolja bušilice i nemojte ih koristiti kao merdevine ili skelu. Preopterećenje ili stajanje na postolju bušilice može uticati na to, da se težište postolja bušilice pomeri nagore i da se postolje prevrne.
- Nekorišćen postolja čuvajte van domašaja dece. Ne dopustite da uređaj koriste osobe koje sa njim nisu upoznate ili koje nisu pročitale ova uputstva. Uređaji su opasni ako ih koriste neiskusne osobe.
- Pre svih radova na postolju bušilice ili bušilici, u pauzama tokom rada kao i kada ih ne upotrebljavate, postolje bušilice osigurajte od slučajnog pokretanja čvrstim zavrtanjem fiksne kočnice.
- Električni alat sme da se koristi smo na strujnim mrežama sa zaštitnim provodnikom i dovoljnom dimenzijom.
- Postolje bušilice tokom rada uvek pričvrstite pomoću tipla ili vakuuma (pribor), kako biste sprečili nesmotreno prevrtanje postolja bušilice kada primenjujete dijamantsku bušilicu i krunu za bušenje.
- Pazite na to da creva koja provode vodu, vezni delovi kao i sabirni prsten za vodu (pribor) budu u adekvatnom stanju. Zamenite oštećene ili pohabane delove pre sledeće upotrebe. Isticanje vode iz delova električnog alata povećava rizik od električnog udara.
- Električni alat povežite sa strujnom mrežom sa ispravnim uzemljenjem. Utičnica i produžni kabl moraju da imaju ispravan zaštitni provodnik.