Sigurnosna upozorenja za dijamantnu bušilicu
- Prilikom bušenja koje iziskuje upotrebu vode, vodu provedite podalje od radnog područja rukovaoca ili upotrijebite uređaj za sakupljanje tekućine. Zahvaljujući primjeni takvih mjera opreza, radno područje rukovaoca ostaje suho i smanjuje se opasnost od strujnog udara.
- Električni alat pri rukovanju držite isključivo za izolirane prihvatne površine ako izvodite radove kod kojih bi pribor za rezanje mogao zahvatiti skrivene električne vodove ili vlastiti kabel. Ako pribor za rezanje dođe u doticaj sa žicama pod naponom i metalni će dijelovi električnog alata biti pod naponom, što može dovesti do strujnog udara rukovaoca.
- Prilikom dijamantnog bušenja uvijek nosite zaštitne slušalice. Izloženost buci može prouzročiti gubitak sluha.
- Kada se svrdlo zaglavi, odmah prestanite s pritiskanjem i isključite alat. Ustanovite i otklonite uzrok zaglavljenja svrdla.
- Prilikom ponovnog pokretanja dijamantnog bušenja u izratku, prethodno provjerite okreće li se bit slobodno. Ako je bit zaglavljen možda se neće pokrenuti, a to može dovesti do preopterećenja alata ili prouzročiti odvajanje dijamantne bušilice od izratka.
- Prilikom učvršćivanja stalka za bušenje sidrištima i učvršćivačima na izradak, provjerite može li sidrište koje se koristi držati i osigurati stroj pri upotrebi. Ako je izradak slab ili porozan, sidrište može prouzročiti odvajanje stalka za bušenje od izratka.
- Prilikom učvršćivanja stalka za bušenje s pomoću vakuumske podloge na izradak, podlogu postavite na glatku, čistu i neporoznu površinu. Učvršćivanje nemojte izvoditi na laminiranim površinama kao što su pločice i kompozitni premazi. Ako izradak nije gladak, ravan ili dobro pričvršćen, podloga se od njega može odvojiti.
- Provjerite ima li dovoljno vakuuma prije i tijekom bušenja. Ako nema dovoljno vakuuma, podloga se može odvojiti od izratka.
- Nikada nemojte bušiti sa strojem učvršćenim samo uz pomoć vakuumske podloge, osim ako ne bušite prema dolje. Ako nestane vakuuma, podloga će se odvojiti od izratka.
- Prilikom bušenja kroz zidove ili stropove, obavezno zaštitite osobe i radno područje s druge strane. Bit može izaći kroz rupu ili jezgra može ispasti na drugu stranu.
- Nemojte upotrebljavati ovaj alat za bušenja iznad glave s dovodom vode. Ulazak vode u električni alat povećava opasnost od strujnog udara.
-
Koristite prikladne detektore kako biste pronašli skrivene opskrbne vodove ili zatražite pomoć lokalnog distributera. Kontakt s električnim vodovima može dovesti do požara i električnog udara. Oštećenje plinske cijevi može dovesti do eksplozije. Probijanje vodovodne cijevi uzrokuje materijalne štete ili može prouzročiti električni udar.
- Nosite protuklizne cipele. Na taj će se način izbjeći ozljede koje bi mogle nastati klizanjem na glatkim površinama.
- Nikada ne radite s električnim alatom bez isporučene zaštitne strujne sklopke (PRCD).
- Prije početka rada provjerite radi li propisno zaštitna strujna sklopka (PRCD). Oštećenu zaštitnu strujnu sklopku (PRCD) popravite ili zamijenite u Bosch servisu.
- Pripazite da nitko od osoba u radnom području ni sami električni alati ne dođu u doticaj s vodom koja istječe.
- Nikada ne ostavljajte električni alat prije nego što se potpuno zaustavi. Radni alati, koji se vrte pod inercijom, mogu uzrokovati ozljede.
- Prije montaže bušilice ispravno sastavite stalak za bušenje. Ispravno sastavljanje važno je kako bi se osigurala besprijekorna funkcija.
- Sigurno pričvrstite bušilicu na stalak za bušenje prije uporabe. Klizanje bušilice u stalku za bušenje može dovesti do gubitka kontrole nad bušilicom.
- Pričvrstite stalak za bušenje na čvrstu, ravnu površinu. Ako se stalak za bušenje može otklizati ili klimati, ne možete ravnomjerno i sigurno voditi bušilicu.
- Priključni kabel bušilice držite dalje od područja rada. Oštećeni ili usukani kabeli povećavaju opasnost od električnog udara.
- Ne preopterećujte stalak za bušenje i ne koristite ga kao ljestve ili skelu. Preopterećenje ili stajanje na stalku za bušenje može dovesti do toga da se težište stalka za bušenje pomakne prema gore i on će se prevrnuti.
- Stalak za bušenje koji ne koristite spremite izvan dosega djece. Ne dopustite rad s alatom osobama koje nisu s njim upoznate ili koje nisu pročitale ove upute. Alati su opasni ako s njima rade neiskusne osobe.
- Prije svih radova na stalku za bušenje ili bušilici, u radnim stankama i u slučaju nekorištenja osigurajte stalak za bušenje od nehotičnog pomicanja podizanjem sigurnosne kočnice.
- Električni alat smije se koristiti samo na električnoj mreži sa zaštitnim vodičem i dovoljnim dimenzioniranjem.
- Stalak za bušenje pri radu uvijek pričvrstite pomoću moždanika ili vakuuma (pribor) kako biste spriječili nehotično prevrtanje stalka za bušenje kod umetnute dijamantne bušilice i krune za bušenje.
- Treba paziti da su crijeva koja provode vodu, spojni dijelovi te prsten za sakupljanje vode (pribor) u besprijekornom stanju. Prije sljedeće uporabe zamijenite oštećene ili istrošene dijelove. Istjecanje vode iz dijelova električnog alata povećava opasnost od električnog udara.
- Priključite električni alat na propisno uzemljenu električnu mrežu. Utičnica i produžni kabel moraju imati tehnički ispravan zaštitni vodič.