Klincovačka – bezpečnostné výstrahy
- Vždy predpokladajte, že náradie obsahuje klince. Neopatrná manipulácia s klincovačkou môže spôsobiť nečakané vystrelenie klincov a zranenie osôb.
- Nesmerujte náradie na seba alebo iné osoby. Pri nečakanom spustení sa klinec vystrelí a môže spôsobiť zranenie.
- Nespúšťajte náradie, dokým nie je pevne pritlačené na obrobku. Ak náradie nie je v dostatočnom kontakte s obrobkom, klinec sa môže odkloniť od cieľa.
- Ak dôjde k zablokovaniu klinca v náradí, odpojte náradie od napájania. Pri odstraňovaní zablokovaného klinca by sa napájané náradie mohlo náhodne aktivovať.
- Pri odstraňovaní zablokovaného klinca postupujte opatrne. Mechanizmus môže byť pod tlakom a klinec môže pri odstraňovaní zablokovania vystreliť.
Dodatočné bezpečnostné upozornenie pre GNB 18V-38:
- Túto klincovačku nepoužívajte na upevňovanie elektrických káblov. Nie je určená na inštalácie elektrických káblov, pretože môže poškodiť ich izoláciu, a tým spôsobiť úraz elektrickým prúdom alebo nebezpečenstvo požiaru.
Dodatočné bezpečnostné upozornenie pre GNB 18V-40:
- Pri upevňovaní elektrických káblov dbajte na to, aby tieto káble neboli pod napätím. Držte klincovačku výhradne za izolované uchopovacie plochy. Používajte výhradne klince určené na elektroinštalácie. Skontrolujte, či klince nepoškodili izoláciu elektrických káblov. Klince, ktoré poškodia izoláciu elektrických káblov, môžu spôsobiť úraz elektrickým prúdom a požiar.
- Pri vkladaní a vyberaní klincov, nastavovaní náradia a výmene príslušenstva odpojte klincovačku od elektrického napojenia. Klincovačka sa môže náhodne aktivovať, ak je pripojená k zdroju energie, čo môže spôsobiť zranenie osôb.
- Pri manipulácii s klincami postupujte opatrne, a to najmä pri vkladaní a vyberaní klincov. Klince majú ostré špice, ktoré môžu spôsobiť zranenie osôb.
- Pri manipulácii s touto klincovačkou a pri jej presúvaní na iné miesto držte prst mimo spúšte. Nečakané stlačenie vystrelí klinec, ktorý môže spôsobiť zranenie osôb.
- Ak vykonávate prácu, kde sa môže spojovací materiál dostať do kontaktu so skrytou elektroinštaláciou, držte klincovačku za izolované uchopovacie plochy. Klinec pri kontakte s fázovým vodičom môže prepojiť odhalené kovové časti náradia s fázovým vodičom a používateľ môže byť zasiahnutý elektrickým prúdom.
- Pri používaní klincovačku pevne uchopte. Nekontrolovaná reakcia klincovačky môže vyvolať nečakanú aktiváciu, ktorá môže spôsobiť zranenie osôb.
- Udržiavajte všetky časti tela, napr. ruky, nohy atď., mimo smeru vystreľovania klincov. Klinec môže vniknúť do obrobku, ako aj do predmetov za ním, čo môže spôsobiť zranenie osôb.
- Pri používaní klincovačky udržiavajte všetky časti tela, napr. ruky, nohy atď., mimo miesta, kde klinec vniká do obrobku. Klinec by sa mohol odchýliť, vyjsť z obrobku a spôsobiť zranenie osôb.
- Používajte vhodné prístroje na vyhľadávanie skrytých elektrickým vedení a potrubí alebo sa obráťte na miestne energetické podniky. Kontakt s elektrickým vodičom pod napätím môže spôsobiť požiar alebo mať za následok zásah elektrickým prúdom. Poškodenie plynového potrubia môže mať za následok explóziu. Preniknutie do vodovodného potrubia spôsobí vecnú škodu.
- Po poškodení akumulátora alebo v prípade neodborného používania môžu z akumulátora vystupovať škodlivé výpary. Akumulátor môže horieť alebo vybuchnúť. Zabezpečte prívod čerstvého vzduchu a v prípade ťažkostí vyhľadajte lekára. Tieto výpary môžu podráždiť dýchacie cesty.
- Akumulátor neupravujte ani ho neotvárajte. Hrozí nebezpečenstvo skratu.
- Špicatými predmetmi, ako napr. klince alebo skrutkovače alebo pôsobením vonkajšej sily môže dôjsť k poškodeniu akumulátora. Vo vnútri môže dôjsť ku skratu a akumulátor môže začať horieť, môže z neho unikať dym, môže vybuchnúť alebo sa prehriať.
- Akumulátor používajte iba vo výrobkoch výrobcu. Len tak bude akumulátor chránený pred nebezpečným preťažením.
Chráňte akumulátor pred teplom, napr. aj pred trvalým slnečným žiarením, pred ohňom, špinou, vodou a vlhkosťou. Hrozí nebezpečenstvo výbuchu a skratu. |
Počas používania elektrického náradia noste ochranu sluchu a ochranné okuliare.
- Elektrické náradie a klince nepoužívajte na veľmi mäkkých materiáloch (napr. drevo, ľahké stavebné materiály). Klince môžu preraziť podklad a spôsobiť zranenie.
- Elektrické náradie a klince nepoužívajte na veľmi tvrdých materiáloch (napr. vysokopevná oceľ, veľmi tvrdý prírodný kameň) ani na druhoch betónu s veľkou odolnosťou proti tlaku alebo s kamennou drvinou s veľkou odolnosťou proti tlaku. Ak je materiál príliš tvrdý, môže klinec odskočiť, zlomiť sa, vybehnúť von a trafiť vás alebo iné osoby a spôsobiť zranenie.
- Elektrické náradie nikdy nedržte v ostrom uhle k podkladu. Elektrické náradie musí smerovať zvislo k podkladu. Na podklade sa nesmú nachádzať žiadne nečistoty.
- Kontaktný prvok nedeaktivujte ani neodoberajte. Kontaktný prvok slúži ako bezpečnostný mechanizmus, aby sa znížilo riziko neúmyselného spustenia. Deaktivácia tohto komponentu môže spôsobiť neúmyselné spustenie.
- Elektrické náradie používajte iba vtedy, keď kontaktný prvok riadne funguje. Ak je kontaktný prvok chybný, môže sa elektrické náradie neočakávane spustiť.
- Klince naplňte do zásobníka elektrického náradia vždy ešte predtým, ako založíte akumulátor. Znižuje sa tým riziko, že dôjde k neúmyselnému vystreleniu klinca a k poraneniu vás alebo iných osôb.
- Klince nikdy nezatĺkajte v blízkosti horľavých materiálov. Pri niektorých druhoch klincov môžu pri zatĺkaní vyskakovať z kontaktného prvku iskry.
- Nezatĺkajte jeden klinec na iný klinec. Môže to spôsobiť, že sa klinec vychýli alebo elektrické náradie zareaguje neočakávaným spôsobom.