Wskazówki dotyczące pracy

Przy frezowaniu krawędzi lub przy frezowaniu kształtowym bez zastosowania prowadnicy równoległej, należy stosować frezy z trzpieniem prowadzącym lub łożyskiem kulkowym.

Uruchomione uprzednio elektronarzędzie dosunąć z boku do obrabianego przedmiotu i zagłębiać frez w materiale, aż do momentu oparcia się czopu prowadzącego lub łożyska kulkowego frezu o krawędź obrabianego przedmiotu.

Elektronarzędzie należy prowadzić wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu, zwracając przy tym uwagę na jego prostopadłe położenie. Zbyt duża siła nacisku może spowodować uszkodzenie krawędzi przedmiotu.

Do obróbki równoległej z krawędzią można zamontować prowadnicę równoległą (19).

Zamocować prowadnicę równoległą (19) na korpusie frezarki (2) za pomocą nakrętki radełkowanej (18).

Za pomocą śruby motylkowej umieszczonej w prowadnicy równoległej (20) ustawić żądaną głębokość.

Włączone elektronarzędzie prowadzić z lekkim bocznym dociskiem na prowadnicę równoległą wzdłuż krawędzi obrabianego przedmiotu, zachowując przy tym równomierny posuw.

Dzięki prowadnicy Deluxe (34) można prowadzić frezarkę krawędziową równolegle do prostej krawędzi lub wykonywać okręgi i łuki. Dalsze informacje na ten temat znajdują się w odpowiedniej instrukcji obsługi.

Ogranicznik długości (21) służy do frezowania krawędzi przy użyciu frezów bez trzpienia prowadzącego lub łożyska kulkowego.

Zamocować ogranicznik długości na korpusie frezarki (2) za pomocą nakrętki (18).

Prowadzić elektronarzędzie wzdłuż krawędzi obrabianego elementu z równomiernym posuwem.

Odległość boczna: Aby zmienić ilość zbieranego materiału, można ustawić odległość boczną pomiędzy obrabianym elementem i rolką ślizgową (24) na ograniczniku długości (21).

Odkręcić śrubę motylkową (22), ustawić żądaną odległość boczną poprzez obrócenie śruby motylkowej (23) i ponownie mocno dokręcić śrubę motylkową (22).

Wysokość: W zależności od używanego frezu i grubości obrabianego elementu należy ustawić pozycję pionową ogranicznika długości.

Poluzować nakrętkę (18) ogranicznika długości, przesunąć ogranicznik długości w żądaną pozycję i ponownie dokręcić śrubę.

Kątowy korpus frezarki (25) jest szczególnie odpowiedni do frezowania krawędzi laminowanych blisko powierzchni w miejscach trudno dostępnych, do frezowania pod niestandardowym kątem oraz do ścinania krawędzi.

Frez używany podczas frezowania krawędziowego z zastosowaniem kątowego korpusu frezarki musi być wyposażony w trzpień prowadzący lub łożysko kulkowe.

W celu zamontowania kątowego korpusu frezarki należy postępować zgodnie z instrukcją w rozdziale zob. Montaż korpusu frezarki (zob. rys. E-F).

Aby możliwe było precyzyjne ustawienie kąta pracy, kątowy korpus frezarki (25) posiada wgłębienia rozmieszczone w skokach co 7,5°. Całkowity zakres regulacji kąta wynosi 75° (45° do przodu 30° do tyłu).

Odkręcić obie śruby motylkowe (26).

Ustawić żądany kąt za pomocą skali (27) i ponownie mocno przykręcić obie śruby motylkowe (26).

Przy użyciu modułu górnowrzecionowego (28) można frezować rowki, krawędzie, profile i otwory podłużne z wykorzystaniem powierzchni oporowej.

Zwolnić dźwignię mocującą (35) na module górnowrzecionowym (28). Obie podwójne strzałki na jednostce napędowej (1) i module górnowrzecionowym (28) należy umieścić w takiej pozycji, aby się pokrywały. Wsunąć jednostkę napędową do oporu w moduł górnowrzecionowy. Obrócić jednostkę napędową w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara aż do oporu i zamknąć dźwignię mocującą (35).

Aby obniżyć jednostkę napędową (1), należy zwolnić dźwignię odblokowującą (36) i nacisnąć ją do dołu aż do osiągnięcia żądanej głębokości. Zwolnić dźwignię odblokowującą (36).

Zamontować system odsysania pyłu do frezowania rowków (37) lub system odsysania pyłu do frezowania krawędzi (38).

Moduł offsetowy (29) jest przeznaczony do frezowania w wąskich przestrzeniach, które nie są dostępne z zastosowaniem okrągłej podstawy (7) (np. frezowanie w pobliżu powierzchni pionowych).

Zdjąć tuleję zaciskową (15) z jednostki napędowej (1) i zamontować koło napędowe (39). Włożyć jednostkę napędową (1) w moduł offsetowy (29). Wprowadzić wkrętak przez otwór (40) w podstawie modułu offsetowego, aby założyć pas na koło napędowe.

Założyć frez zob. Zakładanie frezu (zob. rys. CD). Nacisnąć przycisk blokady wrzeciona (41) na module offsetowym (29) i mocno dokręcić nakrętkę złączkową (6).

Prowadnica rolkowa/tulejowa (42) modułu offsetowego (29) do frezowania krawędzi przy użyciu narzędzi roboczych bez łożysk. Zamocuj prowadnicę rolkową/tulejową (42) za pomocą 2 śrub. Szerokość zbieranego materiału jest określona przez odległość pomiędzy przednią częścią frezu i przednią częścią rolki/tulei.

Za pomocą bolca kopiującego (43) można przenosić kontury z wzorców lub szablonów na obrabiany element.

Wybrać odpowiedni bolec kopiujący, kierując się grubością szablonu lub wzorca. Ze względu na wysokość bolca kopiującego (bolec wystaje), grubość szablonu powinna wynosić min. 8 mm.

Do frezowania z bolcem kopiującym należy używać wyłącznie frezów mniejszych o 2 mm od wewnętrznej średnicy bolca kopiującego.

Założyć adapter do bolca kopiującego (44) na podstawę (7). Ustawić oba otwory na spodzie adaptera (44) na równi z otworami w podstawie (7). Zamocować adapter (44) za pomocą załączonych śrub.

Podstawa (7) jest fabrycznie wycentrowana. Dzięki temu frez znajduje się pośrodku podstawy i bolca kopiującego (43). Aby możliwie jak najdokładniej wycentrować podstawę lub bolec kopiujący, należy użyć opcjonalnego przyrządu do centrowania.

Zamontować adapter (44) i bolec kopiujący (43). Odkręcić 4 śruby na podstawie (7). Wsunąć trzpień centrujący (45) przez podstawę w tuleję zaciskową (15) i zamocować go za pomocą nakrętki złączkowej (6). Lekko wcisnąć trzpień centrujący w podstawę lub bolec kopiujący. Ponownie mocno dokręcić śruby na podstawie (7). Wyjąć trzpień centrujący (45).

Do wycentrowania podstawy lub szerszych bolców kopiujących można użyć stożka centrującego (46).

Wykręcić 4 śruby znajdujące się na spodzie podstawy (7) i zdjąć podstawę. Zamontować nową podstawę (osprzęt) prawidłową stroną, używając do tego 4 śrub.

Jeżeli jednostka napędowa (1) nie jest stabilnie osadzona w korpusie frezarki (2), należy wyregulować siłę zacisku dźwigni mocującej (10).

  • Otworzyć dźwignię mocującą (10).
  • Obrócić nakrętkę (31) za pomocą klucza widełkowego (8 mm) o ok. 45° w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
  • Ponownie zamknąć dźwignię mocującą.
  • Skontrolować, czy jednostka napędowa (1) jest bezpiecznie zamocowana. Nie dokręcać nakrętki (31) zbyt mocno.