Указания за работа
- Предпазвайте фрезера от удари и резки натоварвания.
При фрезоване по ръб или по профил без приспособление за успоредно водене фрезерът трябва да има водещ щифт или търкалящ лагер.
Подведете включения електроинструмент странично към обработвания детайл, докато водещият щифт или лагерът на фрезера допре до обработвания ръб.
Водете електроинструмента успоредно на ръба на детайла. При това внимавайте да не променяте наклона му. Твърде силното притискане може да повреди ръба на детайла.
За рязане успоредно на ръба можете да монтирате опора за успоредно водене (19).
Закрепете опората за успоредно водене (19) върху фрезоващата глава (2) с гайката (18).
С помощта на винта с крилчата глава на опората за успоредно водене настройте (20) опорната дълбочина.
Водете включения електроинструмент с равномерно подаване и странично притискане на приспособлението за успоредно водене към ръба на обработвания детайл.
Надлъжният ограничител (21) служи за фрезоване на кантове с фрезери без водещо стъпало или сачмен лагер.
Закрепете надлъжния ограничител върху корпуса (2) с гайката (18).
Водете електроинструмента с равномерно подаване по продължение на ръба на детайла.
Странично разстояние: За да промените количеството отнеман материал, можете да настроите страничното разстояние между детайла и плъзгащата ролка (24) на надлъжния ограничител (21).
Развийте крилчатия винт (22), настройте желаното странично разстояние чрез завъртане на крилчатия винт (23) и отново затегнете крилчатия винт (22).
Височина: В зависимост от използвания фрезер и дебелината на обработвания детайл регулирайте вертикалното подравняване на надлъжния ограничител.
Развийте гайката (18) на надлъжния ограничител, избутайте ограничителя в желаната позиция и отново затегнете винта.
Ъгловата фрезоваща глава (25) е особено подходяща за плътно фрезоване на ламинирани кантове на трудно достъпни места, за фрезованена специални ъгли и за скосяване на кантове.
При фрезоване на кантове с ъгловата фрезоваща глава фрезерът трябва да се оборудва с водеща цапфа или сферичен лагер.
За монтиране на ъгловия корпус следвайте работните стъпки в съответния раздел вж. Монтиране на корпуса (вж. фиг. E–F).
За постигане на прецизни ъгли ъгловата фрезоваща глава (25) притежава фиксирания на интервали от 7,5°. Цялата зона на настройка възлиза на 75° (45° напред и 30° назад).
Развийте двата крилчати винта (26).
Настройте желания ъгъл с помощта на скалата (27) и затегнете отново крилчатите винтове (26).
С модула за врязване (28) могат да се фрезоват при фиксирана основа канали, кантове, профили и надлъжни отвори.
Разхлабете затегателния лост (35) върху модула за врязване (28). Подравнете двойните стрелки върху двигателния модул (1) и върху модула за врязване (28). Избутайте двигателния модул до упор в модула за врязване. Завъртете двигателния модул по посока на часовника до упор и затворете затегателния лост (35).
За сваляне на двигателния модул (1) разхлабете лоста за отключване (36) и го натиснете надолу докато не се достигне желаната дълбочина. Отпуснете лоста за отключване (36).
Монтирайте системата за прахоулавяне за фрезоване на канали (37) или системата за прахоулавяне за фрезоване на кантове (38).
Изместващият модул (29) е предназначен за фрезоване в тесни области, които не са достъпни с кръглата основна плоча (7) (напр. фрезоване в близост до вертикални повърхности).
Отстранете затегателната цанга (15) от двигателния модул (1) и монтирайте задвижващото колело (39). Поставете двигателния модул (1) в изместващия модул (29). Прекарайте отвертка през отвора (40) в основната плоча на изместващия модул, за да поставите ремъка върху задвижващата ролка.
Поставете фрезера съгласно вж. Поставяне на фрезера (вж. фиг. C–D). Натиснете копчето за заключване на вала (41) върху изместващия модул (29) и затегнете холендровата гайка (6).
Ролковото/буксовото водене (42) на изместващия модул (29) се използва, ако фрезовате кантове с нелагерувани работни инструменти. Закрепете ролковото/буксово водене (42) с 2 винта. Ширината на отделяния материал се определя от настроеното разстояние между предната страна на фрезера и предната страна на ролката/буксата.
С помощта на копиращата втулка (43) можете да пренасяте контурите на макети, респ. шаблони върху обработвания детайл.
Изберете подходяща копираща втулка за дебелината на шаблона. Поради дължината на подаване на копиращата втулка шаблонът трябва да има минимална дебелина от 8 mm.
За фрезоване с копиращи втулки използвайте само фрезери, които са с 2 mm по-малки от вътрешния диаметър на копиращата втулка.
Поставете адаптера за копиращата втулка (44) върху основната плоча (7). Поставете двата отвора от долната страна на адаптера (44) така, че да съвпадат с отворите в основната плоча (7). Закрепете адаптера (44) с включените в окомплектовката винтове.
Основната плоча (7) е фабрично центрирана. Така фрезерът се позиционира в средата на основната плоча и копиращата втулка (43). За да се центрират възможно най-точно основната плоча, респ. копиращата втулка, използвайте опционално съоръжение за центриране.
Монтирайте адаптера (44) и копиращата втулка (43). Разхлабете 4-те винта върху основната плоча (7). Избутайте центриращия щифт (45) през основната плоча в затегателната цанга (15) и го закрепете с холендровата гайка (6). Натиснете центриращия щифт леко в основната плоча или копиращата втулка. Затегнете отново винтовете на основната плоча (7). Отстранете центриращия щифт (45).
Центриращият конус (46) може да се използва за центриране на основната плоча или широките копиращи втулки.
Ако двигателният модул (1) не е захванат здраво в корпуса (2), трябва да настроите силата на захващане на затегателния лост (10).
- Отворете затегателния лост (10).
- Завъртете гайката (31) с гаечен ключ (8 mm) на ок. 45° по посока на часовника.
- Затворете отново затегателния лост.
- Проверете дали двигателният модул (1) е сигурно затегнат. Не затягайте твърде здраво гайката (31).