Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pracy z pilarkami taśmowymi
- Podczas wykonywania prac, przy których narzędzie skrawające mogłoby natrafić na ukryte przewody elektryczne, elektronarzędzie należy trzymać wyłącznie za izolowane powierzchnie. Kontakt z przewodem elektrycznym pod napięciem może spowodować przekazanie napięcia na nieizolowane części metalowe elektronarzędzia, grożąc porażeniem prądem elektrycznym.
- Należy zastosować zaciski lub inne podobne narzędzia, aby zabezpieczyć i unieruchomić obrabiany element na stabilnym podłożu. Trzymanie obrabianego elementu w ręku lub podpieranie go ciałem nie zapewnia odpowiedniej stabilności i może prowadzić do utraty kontroli nad nim.
- Ręce należy trzymać z dala od zakresu działania pilarki. Nie wkładać rąk pod obrabiany element. Przy kontakcie z brzeszczotem istnieje niebezpieczeństwo zranienia się.
- Przed przyłożeniem elektronarzędzia do przedmiotu obrabianego, należy je uruchomić. W przeciwnym wypadku narzędzie robocze może zablokować się w obrabianym materiale i spowodować odrzut.
- Po zakończeniu pracy elektronarzędzie należy wyłączyć. Piłę można wyjąć z obrabianego materiału dopiero wtedy, gdy całkowicie się ona zatrzyma. Można w ten sposób uniknąć odrzutu i bezpiecznie odłożyć elektronarzędzie.
- Stosować należy wyłącznie piły nieuszkodzone i znajdujące się w nienagannym stanie technicznym. Wygięte lub nieostre piły mogą się złamać lub spowodować odrzut.
- Smary i olej należy trzymać z dala od piły. Przed przystąpieniem do cięcia należy dokładnie wytrzeć resztki oleju. W przeciwnym wypadku piła będzie się ślizgać.
- Podczas procesu obróbki nie należy wywierać dużego nacisku na piłę. Zbyt duży nacisk może spowodować ślizganie się, a nawet pęknięcie piły. Istnieje niebezpieczeństwo doznania obrażeń.
- Po wyłączeniu urządzenia nie należy wyhamowywać biegu piły poprzez boczny docisk. Piła może ulec uszkodzeniu, złamaniu lub spowodować odrzut.
- Po zakończeniu pracy nie należy dotykać piły, zanim ona nie ostygnie. Piła nagrzewa się podczas pracy do bardzo wysokich temperatur.
- Elektronarzędzie należy trzymać podczas pracy mocno w obydwu rękach i zapewnić bezpieczną pozycję pracy. Prowadzenie elektronarzędzia oburącz sprzyja bezpieczeństwu pracy.
- Przed odłożeniem elektronarzędzia należy poczekać, aż znajdzie się ono w bezruchu. Narzędzie robocze może się zablokować i doprowadzić do utraty kontroli nad elektronarzędziem.
- W razie uszkodzenia akumulatora lub stosowania go niezgodnie z przeznaczeniem może dojść do wystąpienia oparów. Akumulator może się zapalić lub wybuchnąć. Należy zadbać o dopływ świeżego powietrza, a w przypadku wystąpienia dolegliwości skontaktować się z lekarzem. Opary mogą podrażnić drogi oddechowe.
- Nie otwierać akumulatora. Istnieje niebezpieczeństwo zwarcia.
- Ostre przedmioty, takie jak gwoździe lub śrubokręt, a także działanie sił zewnętrznych mogą spowodować uszkodzenie akumulatora. Może wówczas dojść do zwarcia wewnętrznego akumulatora i do jego przepalenia, eksplozji lub przegrzania.
- Akumulator należy stosować wyłącznie w urządzeniach producenta. Tylko w ten sposób można ochronić akumulator przed niebezpiecznym dla niego przeciążeniem.
Akumulator należy chronić przed wysokimi temperaturami, np. przed stałym nasłonecznieniem, przed ogniem, zanieczyszczeniami, wodą i wilgocią. Istnieje zagrożenie zwarcia i wybuchu. |