Wskazówki dotyczące pracy
- Do zaznaczania należy używać zawsze tylko środka linii laserowej. Szerokość linii laserowej zmienia się w zależności od odległości.
- Urządzenie pomiarowe należy zawsze ustawiać płasko na podłożu lub mocować je na ścianie tak, aby dobrze do niej przylegało. Przy ustawieniu na nierównym podłożu lub przy nierównym zamocowaniu kąt jest mniejszy niż 45° lub 90°.
- Nie należy wykorzystywać linii laserowych rzutowanych na ścianę przez urządzenie stojące na podłodze do wyrównywania pozycji obiektów. Urządzenie pomiarowe nie posiada funkcji automatycznej niwelacji i dlatego linie na ścianie są zniekształcone.
- Urządzenie pomiarowe należy umieszczać wyłącznie na czystym przymiarze. Nierówna lub zabrudzona powierzchnia przymiaru (11) powoduje, iż urządzenie pomiarowe nie przylega dobrze do powierzchni, co może zafałszować wynik pomiaru.
Punktem odniesienia dla wyrównywania płytek jest punkt przecięcia P linii laserowych bezpośrednio przed urządzeniem pomiarowym. Aby przenieść kąt, urządzenie pomiarowe należy obrócić w tym punkcie przecięcia (zob. rys. F).
Za pomocą przymiaru (11) możliwe jest ustawienie urządzenia pomiarowego także na nierównym lub zbyt miękkim podłożu.
Przymiar (11) można stosować też w charakterze uchwytu ściennego dla urządzenia pomiarowego. Przymiar, mocowany na ścianie lub na pochyłej powierzchni, należy zabezpieczyć przed przesunięciem się, na przykład za pomocą dostępnych w handlu śrub). Aby przymiar umieścić płasko na powierzchni należy stosować poziomnicę.
Ustawianie urządzenia pomiarowego na przymiarze: Urządzenie pomiarowe należy ustawić tak, aby magnesy (5), umieszczone na spodzie, spoczywały na przymiarze (11). Linie umieszczone na górnej powierzchni przymiaru ułatwią dokładne ustawienie urządzenia pomiarowego. Aby przenosić kąty 90° lub 45°, należy ułożyć przymiar przy krawędzi odniesienia lub przy występie ściany, tak jak to pokazano na górnej powierzchni przymiaru.
Laserowa tablica celownicza (9) poprawia widoczność wiązki laserowej przy niekorzystnych warunkach lub większych odległościach.
Odblaskowa powierzchnia laserowej tablicy celowniczej (9) poprawia widoczność linii laserowej, przez transparentną powierzchnię linia laserowa jest widoczna także od tyłu laserowej tablicy celowniczej.
Okulary do pracy z laserem odfiltrowują światło otoczenia. Dzięki temu wiązka laserowa wydaje się jaśniejsza.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów ochronnych. Okulary do pracy z laserem służą do łatwiejszej identyfikacji wiązki lasera, nie chronią jednak przed promieniowaniem laserowym.
- Nie należy używać okularów do pracy z laserem (osprzęt) jako okularów przeciwsłonecznych ani podczas prowadzenia samochodu. Okulary do pracy z laserem nie zapewniają całkowitej ochrony przed promieniowaniem UV i utrudniają rozróżnianie kolorów.