Wskazówki dotyczące pracy
- Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy elektronarzędziu (np. konserwacja, wymiana narzędzi roboczych itp.) należy wyjąć akumulator. W przypadku niezamierzonego naciśnięcia włącznika/wyłącznika istnieje niebezpieczeństwo doznania obrażeń.
Szerokość cięcia różni się w zależności od rodzaju zastosowanej tarczy.
Tarcze należy chronić przed upadkiem i uderzeniami.
Elektronarzędzie należy prowadzić równomiernie, lekko je popychając w kierunku cięcia, aby utrzymać wysoką jakość cięcia. Zbyt silny posuw powoduje znaczne zmniejszenie trwałości narzędzi roboczych i może doprowadzić do uszkodzenia elektronarzędzia.
Zawsze należy pracować z równomiernym posuwem i utrzymywać stałą prędkość obrotową tarczy. Należy unikać zwiększania posuwu (np. podczas obróbki wilgotnego drewna, drewna budowlanego impregnowanego ciśnieniowo lub drewna sękatego) oraz związanej z tym redukcji prędkości obrotowej, aby zapobiegać przegrzaniu zębów tarczy.
Wydajność i jakość cięcia zależą w dużym stopniu od stanu i rodzaju uzębienia tarczy. Należy dlatego używać wyłącznie tarcz ostrych i mających uzębienie dostosowane do piłowanego materiału.
Rozpoczynając lub kontynuując cięcie należy wycentrować tarczę rzazie i upewnić się, że zęby nie są zaklinowane w obrabianym elemencie. Pozwala to zapobiegać odrzutowi oraz wyskoczeniu tarczy z obrabianego elementu.
Właściwy wybór tarczy zależy od rodzaju drewna, jego jakości oraz od tego, czy wykonywane będą cięcia wzdłużne czy ukośne.
Podczas cięć wzdłużnych w świerku powstają długie, spiralne wióry.
Pyły buczyny i dębiny są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy pracować wyłącznie z zastosowaniem systemu odsysania pyłu.
GKS 18V-68 G
Za pomocą szyny prowadzącej (38) można wykonać cięcia w linii prostej.
Odpowiednia wykładzina na listwie prowadzącej zapobiega ślizganiu się jej po powierzchni przedmiotu nie powodując jednocześnie jej uszkodzeń. Specjalna powłoka na szynie prowadzącej zapewnia łatwe przemieszczanie elektronarzędzia.
Pilarkę tarczową należy przystawić bezpośrednio do szyny prowadzącej (38). Szynę prowadzącą (38) należy przymocować do obrabianego materiału za pomocą odpowiednich urządzeń mocujących, np. ścisków stolarskich, w taki sposób, aby wąskie ramię szyny (38) zwrócone było w kierunku tarczy.
Szyna prowadząca (38) nie może wystawać od strony przecinanego elementu.
Włączyć elektronarzędzie i z lekkim równomiernym posuwem prowadzić je przez materiał.
Złączka (40) umożliwia połączenie dwóch szyn prowadzących. Połączenie następuje za pomocą czterech, znajdujących się w złączce śrub.
Rowek (41) jest przeznaczony do systemów szyn prowadzących firm Bosch i Mafell.
Rowek (42) jest przeznaczony do systemów szyn prowadzących firm Festool i Makita.